با فرهنگ‌سازی می‌توان از اعتیاد پیشگیری کرد

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران گفت: با نهادینه‌سازی فرهنگ درست و ارائه آموزش‌ها و تربیت‌های صحیح، می‌توان ریشه ناهنجاری‌های اجتماعی به‌ویژه اعتیاد و مواد مخدر را در جامعه پاک کرد.


حجت الاسلام دکتر رضا برنجکار در گفت‌وگو با روابط عمومی ستاد مبارزه با مواد مخدر با اشاره به اثرات مثبت فرهنگ بر تعالی و کمال جامعه بیان داشت: فرهنگ زیربنای تمام افکار، حرکات و رفتارهای انسان‌ها است و افراد با کمک آن، می‌توانند به تعالی و کمال برسند و از ناهنجاری‌ها و مشکلات دور بمانند.


وی ادامه داد: فرهنگ اصل تعلیم و تربیت است و اگر درست آموزش داده شود، نهادینه می‌شود لذا اصل تعلیم و تربیت و آموزش و پرورش بر همین پایه است؛ یعنی فرد هم باید آگاهی و علم را کسب کند و هم با پرورش، آن را در خود نهادینه کند.


رئیس انجمن کلام اسلامی حوزه علمیه افزود: مسولان آموزش و پرورش و مدارس باید به این نکته توجه کنند که درست است که با کتاب‌های درسی می‌توانند آموزش را به دانش‌آموزان ارایه دهند اما این کافی نیست؛ باید این آموزش‌ها همراه با پرورش باشد تا در وجود دانش‌آموزان بنشیند و نهادینه شود و به آن معتقد شوند.


حجت الاسلام برنجکار تصریح کرد: بخشی از ایمان معرفت است و بخشی از آن باور است. باور است که باعث عمل می‌شود؛ بنابراین فرهنگ‌سازی از زمانی که فرزند متوجه اطراف می‌شود با توجه به سن باید شروع شود.


وی؛ نقش خانواده را در پیشگیری از ناهنجاری‌های اجتماعی و مواد مخدر اثرگذار دانست و ادامه داد: پس از خانواده آموزش و پرورش و آموزش عالی نقش به سزایی در پیشگیری از ناهنجاری‌های اجتماعی و مواد مخدر دارند و باید به این نکته توجه شود که فرهنگ‌سازی از سنین پایین اثر‌گذاری بیشتری دارد و هر چه سن بالاتر می‌رود تغییر دادن فرد سخت‌تر می‌شود.


عضو هیئت علمی دانشگاه تهران افزود: برای تثبیت و فرهنگ‌سازی، انواع رسانه‌های تصویری، رادیویی، مجازی و مکتوب نقش مثبتی در فرهنگ پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی به ویژه مواد مخدر دارند.


حجت الاسلام برنجکار بیان داشت: مربیان پرورشی مدارس می‌توانند با روش‌های آموزشی و پرورشی تاثیر و پیامدهای ترویج و استفاده از مواد مخدر را با روش‌های غیر مستقیم به دانش‌آموزان آموزش دهند، آن‌ها می‌توانند با نشان دادن مواد مخدر و فیلم‌های آموزشی که در این زمینه تولید شده است و نشان دادن پیامدهایی که فرد را گرفتار کرده است، دانش‌آموزان را از اثرات منفی و خانمان برانداز موادمخدر مطلع و آگاه سازند.


وی در انتها بیان داشت: با نهادینه سازی فرهنگ درست و آموزش‌ها و تربیت‌های صحیح می‌توان ریشه ناهنجاری‌های اجتماعی به ویژه اعتیاد و مواد مخدر را در جامعه پاک کرد.

منبع: روابط عمومی ستاد مبارزه با مواد مخدر 97.11.09

www.dchq.ir