اختلال شخصیت اسکیزوئید چیست؟

اختلال شخصیت اسکیزوئید چیست؟

در جهانی که زندگی می کنیم همه روزه با اختلالات جدید چه جسمانی و چه روانی آشنا می شویم. سوالی که اینجا مطرح است این است که آیا شما می توانید تشخیص دهید که اطرافیان یا دوستان خود چه اختلال شخصیتی ای رفتاری دارند. شما ممکن است وقتی یک فرد را در نگاه اول ببینید فقط بگویید که او یک شخص افسرده است یا یک شخص خجالتی و کم حرف است. اما این استدلال ها از نظر دنیای علمی امروز درست نیست. امروز می خواهیم درباره یک اختلال شخصیت جدید به نام اختلال شخصیت اسکیزوئید صحبت کنیم. برای بهبود اختلالات شخصیت می توانید به مرکز مشاوره همکده مراجعه نمایید. مرکز مشاوره همکده اولین و بزرگ ترین مرکز مشاوره در ایران می باشد. این مرکز ارائه دهنده خدمات حضوری و مشاوره تلفنی روان شناسی می باشد.

اختلال شخصیت چیست؟

اختلال شخصیت اسکیزوئید چیست؟ | مرکز مشاوره همکده

اختلالات شخصیتی گروهی از شرایط سلامت روان است که با الگو های انعطاف ناپذیر و ناسالم تفکر، احساس و رفتار مشخص می شود. این تجارب و رفتار های درونی غالباً با انتظارات فرهنگی که شخصی در آن زندگی می کند متفاوت است. افراد مبتلا به اختلالات شخصیتی معمولاً به سختی می توانند با دیگران کنار بیایند. آنها به سختی با مشکلات روزمره به روشی که توسط یک گروه فرهنگی انتظار می رود کنار می آیند. آن ها معمولاً معتقدند که طرز فکر و رفتار آن ها کاملاً طبیعی است. با این حال، آن ها تمایل دارند دیدگاهی نسبت به جهان داشته باشند که کاملاً متفاوت از دیگران است. در نتیجه، ممکن است مشارکت در فعالیت های اجتماعی، آموزشی و خانوادگی برایشان دشوار باشد. آن ها همچنین دیگران را بخاطر چالش هایشان مقصر می دانند. این رفتار ها و نگرش ها اغلب باعث ایجاد مشکلات و محدودیت هایی در روابط، برخورد های اجتماعی و محیط کار یا مدرسه می شوند.

اختلال شخصیت اسکیزوئید

اختلال شخصیت اسکیزوئید (SPD) یک بیماری مزمن و فراگیر است که با انزوای اجتماعی و احساس بی تفاوتی نسبت به افراد دیگر مشخص می شود. کسانی که با این اختلال زندگی می کنند اغلب به عنوان دور یا گوشه گیر توصیف می شوند و تمایل دارند از موقعیت های اجتماعی که شامل تعامل با سایر افراد است جلوگیری کنند. آن ها ابراز احساسات را دشوار می دانند و تمایلی به ایجاد روابط نزدیک شخصی ندارند. اعتقاد بر این است که این نوع اختلال شخصیت نسبتاً نادر است و بیشتر مردان را نسبت به زنان تحت تأثیر قرار می دهد . افراد مبتلا به اختلال شخصیت اسکیزوئید نیز در معرض افسردگی هستند.

علائم اختلال شخصیت اسکیزوئید

 افراد مبتلا به اختلال شخصیت اسکیزوئید به طور معمول موارد زیر را تجربه می کنند:

 •  دلمشغولی با درون نگری و خیال پردازی
 •  احساس بی تفاوتی نسبت به تعریف و تمجید و همچنین انتقاد یا رد
 • جدا شدن از افراد دیگر
 • تمایل به ایجاد روابط نزدیک با دیگران کم است یا اصلاً تمایل ندارد
 • بی تفاوتی نسبت به هنجارها و انتظارات اجتماعی
 • مشارکت غیر مکرر در فعالیت ها برای سرگرمی یا تفریح لذت بردن از روابط اجتماعی یا خانوادگی
 •  غالباً سرد، بی علاقه، گوشه گیر و دور از ذهن توصیف می شوند

شروع معمولی اختلال

اختلال شخصیت اسکیزوئید چیست؟ | مرکز مشاوره همکده

 این اختلال اغلب اولین بار در دوران کودکی قابل مشاهده است و معمولاً در اوایل بزرگسالی قابل مشاهده است. علائم این اختلال می تواند در چندین حیطه زندگی از جمله روابط خانوادگی، مدرسه و کار تأثیر بگذارد.
DSM-5  اختلال شخصیت اسکیزوئید را به عنوان "الگوی فراگیر کمبودهای اجتماعی و بین فردی مشخص می کند که با ناراحتی حاد، و کاهش ظرفیت ایجاد روابط نزدیک و همچنین تحریف های شناختی یا ادراکی و غیر عادی بودن رفتار، از اوایل بزرگسالی و حال حاضر تعریف می شود. افراد مبتلا به اختلال شخصیت اسکیزوئید اغلب توسط دیگران به عنوان گوشه گیر، سرد و جدا شده توصیف می شوند. کسانی که به این اختلال مبتلا هستند ممکن است تنها بودن را ترجیح دهند، اما در بعضی از آن ها ممکن است تنهایی و انزوای اجتماعی را نیز تجربه کنند.

تأثیر زندگی کاری

 کسانی که به این اختلال مبتلا هستند دوستان و اطرافیان کمی دارند، به ندرت قرار می گذارند و اغلب ازدواج نمی کنند. علائم این اختلال همچنین ممکن است کار در موقعیت هایی را که نیاز به تعامل اجتماعی یا مهارت های زیادی در افراد دارند، دشوار کند. افراد مبتلا به اختلال شخصیت اسکیزوئید ممکن است در مشاغلی که شامل کار در تنهایی است بهتر عمل کنند.

ایجاد روابط صمیمی با دیگران

اختلال شخصیت اسکیزوئید چیست؟ | مرکز مشاوره همکده

 اختلال شخصیت اسکیزوئید در برابر اسکیزوفرنی تفاوت هایی دارد. در حالی که اختلال شخصیت اسکیزوئید یکی از اختلالات طیف اسکیزوفرنی در نظر گرفته می شود و برخی از علائم مشترک را با اسکیزوفرنی و اختلال شخصیت اسکیزوتایپال دارد، اما تمایزات مهمی وجود دارد که SPD را از این دو اختلال جدا می کند. مبتلایان به SPD به ندرت دچار پارانویا یا توهم می شوند . همچنین، اگرچه ممکن است در حین مکالمه دور و دور به نظر برسند، اما هنگام صحبت منطقی به نظر می رسد، که متفاوت از الگوهای گفتاری دشوار است که اغلب افراد مبتلا به اسکیزوفرنی نشان می دهند.

علل اختلال شخصیت اسکیزوئید

 علل اختلال شخصیت اسکیزوئید مشخص نیست، گرچه اعتقاد بر این است که ترکیبی از عوامل ژنتیکی و محیطی در این امر نقش دارند. شخصیت با عوامل مختلفی از جمله صفات و گرایش های ارثی ، تجربیات کودکی، فرزندپروری، آموزش و تعاملات اجتماعی شکل می گیرد. همه این عوامل ممکن است در ایجاد SPD.5 نقش داشته باشند.

تشخیص اختلال شخصیت اسکیزوئید

 اگر نگران علائم خود هستید، ممکن است با مشورت با پزشک خود شروع کنید. پزشک علائم شما را ارزیابی می کند و شرایط پزشکی زمینه ای را که ممکن است در علائم شما موثر باشد بررسی می کند. در بیشتر موارد، احتمالاً به یک متخصص بهداشت روان ارجاع می شوید. در معیارهای تشخیصی DSM-5 آمده است که افراد باید حداقل چهار مورد از علائم زیر را نشان دهند تا با SPD تشخیص داده شوند:

 • همیشه فعالیت های انفرادی را انتخاب کنید
 • جداشدگی عاطفی و عدم ابراز احساسات
 • از فعالیت ها لذت کمی را تجربه می کند.
 •  بی تفاوتی نسبت به انتقاد یا تمجید
 • عدم تمایل یا لذت بردن از روابط نزدیک شخصی
 •  بدون علاقه یا علاقه کم به رابطه جنسی با افراد دیگر
 • هیچ دوست صمیمی دیگری غیر از خانواده نزدیک نیست.

 اختلال شخصیت اسکیزوئید اغلب توسط یک روانپزشک یا یک متخصص بهداشت روان تشخیص داده می شود که برای تشخیص و درمان اختلالات شخصیت آموزش دیده است. پزشکان عمومی معمولاً آموزش لازم برای انجام این نوع تشخیص را ندارند، خصوصاً از آنجا که این بیماری بسیار نادر است و اغلب با سایر اختلالات روانی اشتباه گرفته می شود. افرادی که دارای اختلال شخصیت اسکیزوئید هستند به ندرت به دنبال درمان خود هستند. غالبا تنها پس از بروز این بیماری است که باعث می شود زمینه های مختلف زندگی فرد را که به دنبال درمان است، به شدت قطع شود.

 رفتار درمانی اختلال شخصیت اسکیزوئید

اختلال شخصیت اسکیزوئید چیست؟ | مرکز مشاوره همکده

 درمان اختلال شخصیت اسکیزوئید می تواند چالش برانگیز باشد. مبتلایان به این اختلال به ندرت به دنبال درمان می روند و ممکن است با روان درمانی دست و پنجه نرم کنند زیرا ایجاد روابط کاری با یک درمان گر برایشان دشوار است. انزوای اجتماعی که مشخصه اختلال شخصیت اسکیزوئید است، یافتن پشتیبانی و کمک را نیز دشوار می کند. افراد مبتلا به اختلال شخصیت اسکیزوئید ممکن است ایجاد روابطی که بیشتر به دنبال کارهای فکری، شغلی یا تفریحی باشد، آسان تر باشد زیرا این روابط متکی به خودافشایی و صمیمیت عاطفی نیست. از داروها ممکن است برای درمان برخی از علائم اختلال شخصیت اسکیزوئید مانند اضطراب و افسردگی استفاده شود. این داروها معمولاً همراه با سایر گزینه های درمانی مانند درمان رفتاری شناختی (CBT) یا گروه درمانی استفاده می شوند.
CBT می تواند به افراد مبتلا به SPD کمک کند تا افکار و رفتارهای مشکل آفرین را شناسایی کرده و مهارت های جدید مقابله ای را ایجاد کنند. گروه درمانی ممکن است به افراد در تمرین مهارت های بین فردی کمک کند. درمان یک به یک برای افراد مبتلا به این بیماری ترسناک به نظر می رسد زیرا به تعامل اجتماعی زیادی نیاز دارد. وقتی متخصصان بهداشت روان مراقب باشند که از فشار بیش از حد جلوگیری کنند و مشتریان با فشار بیش از حد و خواسته های عاطفی روبرو نشوند، این روش ها ممکن است بسیار مثر باشد.

کنار آمدن با این شرایط

 به دلیل ماهیت این بیماری، ممکن است احساس کنید که نگه داشتن برای خود آسان تر از جستجوی کمک حرفه ای است. حتی اگر به طور کلی تنهایی را ترجیح می دهید، افراد مبتلا به اختلال شخصیت اسکیزوئید تنهائی و انزوا را تجربه می کنند. مواردی وجود دارد که می توانید برای جلب حمایت از آن ها استفاده کنید. پیوستن به یک گروه اجتماعی مرتبط با کار یا سرگرمی را در نظر بگیرید. از آنجا که صمیمیت عاطفی می تواند برای افراد مبتلا به اختلال شخصیت اسکیزوئید چالش برانگیز باشد، ممکن است در چارچوب یک کار شغلی یا تفریحی معاشرت با دیگران را آسان تر کند. این می تواند یک راه عالی برای توسعه روابط اجتماعی باشد بدون این که خود را بیش از حد تحت فشار قرار دهید. اگر عزیزی دارید که به این بیماری مبتلا هست، می توانید با اجتناب از قضاوت، صبور بودن و تشویق فرد به دنبال درمان، به او کمک کنید. از تلاش برای تحت فشار قرار دادن فرد به سمت فعالیت ها یا روابطی که باعث می شود احساس ناراحتی یا فشار داشته باشند، خودداری کنید. در عوض، به دنبال فعالیت هایی باشید که می توانید با هم انجام دهید و به سرمایه گذاری عاطفی زیادی احتیاج ندارند. این بیماری معمولاً پایدار، مزمن و مادام العمر است، اما با حمایت و درمان موثر، افرادی که با آن زندگی می کنند می توانند به زندگی عملکردی خود ادامه دهند.

منابع:

https://www.verywellmind.com/schizoid-personality-disorder-2795450

 

بعدی قبلی

مطالب مرتبط