در مورد افسردگی چه می دانید؟

در مورد افسردگی چه می دانید؟

افسردگی

افسردگی (اختلال افسردگی یا افسردگی بالینی) یک اختلال خلقی و روانی جدی است، که باعث ایجاد علائم شدید بر روی بدن و ذهن انسان می شود و بر احساس، فکر کردن و انجام فعالیت های روزمره مانند خواب، خوردن و یا کار تاثیر زیادی  می گذارد. برای تشخیص علائم باید حداقل دو هفته بیمار را کاملا روانکاوی کرد تا بتوان این علائم را تشخیص داد.

کج خلقی، افسرده خویی یا دیستایمیا

  • بیماری مزمن که دو سال طول می کشد. بیمار دارای علائمی هم چون احساس ناامیدی، کم خوابی یا پر خوابی، ضعف در تمرکز و دشواری در تصمیم گیری، اشتهای کم یا پرخوری، انرژی کم یا خستگی مفرط، اعتماد به نفس پایین، میل جنسی کم و زود رنجی است.

افسردگی پس از زایمان

افسردگی چیست؟ | مرکز مشاوره همکده

  • (علائم ابتدا نسبتا خفیف است و معمولا ظرف دو هفته پس از زایمان  فرد دچار اضطراب می شود) بسیاری از زنان پس از زایمان آن را تجربه می کنند. احساس ناراحتی شدید، اضطراب و خستگی بعد از زایمان باعث می شود مادران افسرده به خوبی نتوانند فعالیت های روزانه خود را انجام دهند.

روان پریشی (افسردگی روانی)

بیماری شدیدی که به همراه آن فرد دچار روان پریشی می شود. و دارای اعتقادات نادرستی مانند(بدگمانی)، شنیدن و دیدن چیزهایی که دیگران نمی توانند ببینند و بشنوند(توهم) ، هم چنین دارای علائم روانی هم چون  داشتن گناه، فقر و یا داشتن بیماری های خطرناک هستند.

اختلال عاطفی فصلی

  • شروع این بیماری در ماه های زمستانی مشخص می شود، زمانی که نور خورشید  به شکل طبیعی کمتر باشد و عموما در فصل بهار و تابستان افزایش می یابد. افسردگی زمستانی، معمولا همراه با برداشت اجتماعی اشتباه، افزایش خواب و افزایش وزن، علائم خود را نشان می دهد. و هر ساله با اختلالات عاطفی فصلی باز می گردد.

اختلال دوقطبی

افسردگی چیست؟ | مرکز مشاوره همکده

  • اختلالات دو قطبی با افسرده شدن متفاوت است، اما در این فهرست گنجانده شده است، این اختلالات که به شیدایی نیز معروف هستند از اوایل نوجوانی تا سنین بزرگسالی رخ می دهند. این بیماری انواع مختلفی دارد که مهمترین انواع آن اختلال دوقطبی نوع یک و اختلال دو قطبی نوع دو است. فرد دارای اختلال دوقطبی درای تجربیات فوق العاده بی نظیر و تحریک پذیر است که به فرم مناسب و مطلوب آن "مانیا" و شکل  نامطلوب این نوع اختلال "هیپومیا" گفته می شود. دوره‌های شیدایی از چند روز تا چند ماه به طول می‌انجامند و معمولاً در صورت وخیم شدن باعث می‌شود که بیمار نیازمند درمان جدی به صورت بستری یا همراه با مراقبت ویژه باشد.

افسردگی چیست؟ | مرکز مشاوره همکده
راهکارهای درمانی

هیچ راهی به طور قطع ثابت نشده است که مردمی که از افسرده بودن رنج می برند کاملا درمان شوند. با این حال طیف وسیعی از درمان های موثر وجود دارد که توسط متخصصان ارائه شده است تا به بهبود هر چه بیشتر فرد افسرده کمک کند تا از افسردگی نجات پیدا کند.

درمان های روانشناختی

افسردگی چیست؟ | مرکز مشاوره همکده

درمان های روانشناختی (درمانهایی با عنوان صحبت درمانی) که می توانند در الگوی تفکر فرد تاثیر بسیار زیادی داشته باشند تا فرد بتواند مهارتهای مقابله ای خود را بهبود ببخشد و از استرس خود بکاهد. هم چنین این نوع درمان ها با شناسایی رفتار فرد بیمار بر روی ذهن بیمار کار کرده تا بتواند با مشکلات مقابله کند. انواع مختلفی از این نوع درمان افسردگی وجود دارد برخی ها به سمت روانشناسان حرفه ای و یا مشاوران می روند و برخی نیز در کارگروه های گروهی روانشناسی شرکت کرده و صحبت های خود را بیان می کنند.

درمان های پزشکی

افسردگی چیست؟ | مرکز مشاوره همکده

درمان اصلی برای بیماران افسرده از نظر روانپزشکان داروهای ضد افسردگی است. در مورد داروهای ضد افسردگی اطلاعات غلطی وجود دارد و در حالی که هیچ توضیحی ساده برای نحوه عملکرد داروهای ضد افسردگی وجود ندارد اما این نوع داروها  در درمان افسردگی متوسط و شدید و برخی اختلالات اضطرابی بسیار مفید است. اگر در معرض افسردگی متوسط یا شدید هستید، پزشک ممکن است داروهای ضد افسردگی را به همراه درمان های روانپزشکی تجویز کند. داروهای ضد افسردگی در صورتی  تجویز می شود که درمان های دیگر موفق نبوده و یا درمان های روانشناختی به علت شدت بیماری یا عدم دسترسی به درمان امکان پذیر نیست. افراد مبتلا به افسردگی شدید تر (اختلال دوقطبی و روان درمانی) معمولا باید با دارو درمان شوند. این نوع درمان  افسردگی ممکن است شامل یک یا ترکیبی از تثبیت کننده های خلق، داروهای ضد روان پریشی و ضد افسردگی ها باشد.

منابع:

https://www.nimh.nih.gov/health/topics/depression/index.shtml

https://www.beyondblue.org.au/the-facts/depression/treatments-for-depression/medical-treatments-for-depression

توجه: مطالب بخش وبلاگ سایت همکده تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به مشاور روانشناسی یا روانپزشک جهت تشخیص و درمان دانست.

مرکز مشاوره همکده بعنوان بزرگترین مرکز مشاوره تلفنی روانشناسی کشور ، خدمات مشاوره روانشناختی را بصورت شبانه روزی در زمینه های مشاوره ازدواج ، مشاوره طلاق ، مشاوره فردی ، مشاوره خانواده ، اعتیاد ، مشاوره جنسی ، مشاوره کودکان ، فرزند پروری ، افسردگی ، مثبت اندیشی ، اضطراب و... ارائه می نماید و شما می توانید به روش های مختلف و با حداقل هزینه با کارشناسان ما ارتباط برقرار کنید و از مزایای مشاوره تلفنی بهره مند شوید.

برترین مشاوران و روانشناسان کشور در مرکز مشاوره همکده ، زندگی با نشاط و سلامت روان را برای شما فراهم می کنند.

مزایای مشاوره تلفنی روانشناسی:

1- طرح موضوعات و مشکلات با مشاور تخصصی بدون دغدغه و خجالت

2- دریافت مشاوره در هر ساعتی از شبانه روز

3- صرفه جویی در هزینه ها با حذف هزینه ایاب و ذهاب

4- صرفه جویی در زمان با حذف زمان تردد و ترافیک

5- سهولت دسترسی به خدمات مشاوره

شیوه های ارتباط با ما:

 ارسال پیامک 20 به 20005555

 

بعدی قبلی

مطالب مرتبط
تشخیص افسردگی