چه مواردی به بهبود عاطفی پس از طلاق کمک می کند؟

چه مواردی به بهبود عاطفی پس از طلاق کمک می کند؟

هر شخصی که طلاق می گیرد تعجب می کند که چه مدت طول می کشد تا از پس طلاق برآید. اغلب وقتی رابطه پایان می یابد، احساس می کنید چیز مهمی را از دست داده اید. حتی اگر خود شما خواستار طلاق باشید، کنار گذاشتن زندگی ای که با همسرتان طی این سال ها ساخته اید، دشوار خواهد بود. ممکن است شما بخواهید که درد متوقف شود، اما نکته اصلی این است که همه باید روند بهبودی را طی کنند و حرکت به آن زمان می برد. چندین مورد در بهبود عاطفی شما از طلاق تأثیرگذار است. اما باید دید که چه مواردی به بهبود عاطفی پس از طلاق کمک می کند؟ برای مشاوره خانواده و سایر روند های درمانی می توانید به وب سایت همکده مراجعه نمایید. مرکز مشاوره همکده اولین و بزرگ ترین مرکز مشاوره در ایران می باشد. این مرکز ارائه دهنده خدمات حضوری و مشاوره تلفنی روان شناسی می باشد.

طلاق گرفتن

در مورد اینکه چه مدت طول می کشد تا از پس طلاق برآییم، پاسخ قطعی وجود ندارد. به عوامل زیادی بستگی دارد. به طور متوسط ​، درمانگران می گویند برای هر پنج تا هفت سال ازدواج یک سال طول می کشد تا شما به طور کامل از یک طلاق عبور کنید و ادامه دهید. با این حال، موارد مختلفی وجود دارد که در بهبود عاطفی شما از طلاق تأثیرگذار است و بسته به این موارد، بهبودی سریع تر یا کند تر اتفاق می افتد.

در زندگی چه مدت با هم بودید؟

چه مواردی به بهبود عاطفی پس از طلاق کمک می کند؟ | مرکز مشاوره همکده

مدت ازدواج تنها چیزی نیست که باید در نظر بگیرید. برخی از زوجین قبل از ازدواج سال ها باهم رابطه داشته اند. وقتی به این فکر می کنید که چه مدت طول می کشد تا طلاق را کنار بگذارید، به مدت واقعی رابطه بیندیشید. اگر هشت سال با هم آشنا بودید اما فقط چهار است که سال ازدواج کردید، به احتمال زیاد به دو سال برای بهبودی احتیاج دارید تا یک عاطفی.

وضعیت رابطه

واضح است که ، اگر طلاق می گیرید، رابطه شما کاملاً بی عیب و نقص نبوده است. با این حال، وضعیت واقعی اکثر روابط شما تعیین می کند که چه مدت طول می کشد تا از طلاق بگذریم. اگر در ازدواج واقعاً خوشحال بودید و از اتفاقی که منجر به طلاق شما شد مطمئن نیستید، پذیرش آن بسیار دشوارتر خواهد بود. با این حال، اگر رابطه شما افتضاح بود و همسرتان رفتار وحشتناکی با شما داشت، ممکن است دریابید که کنار آمدن از طلاق و ادامه زندگی راحت است.

تعهد در زندگی

چقدر به رابطه خود متعهد بودید؟ این امر همچنین می تواند در مدت زمان طولانی برای کنار آمدن طلاق تأثیرگذار باشد. اگر با همسرتان ازدواج کردید زیرا در آن زمان ایده خوبی به نظر می رسید و می دانستید اگر بخواهید بعداً می توانید از آن بیرون بیایید، پس احتمالاً متعهد نبودید و ادامه کار آسان خواهد بود. از طرف دیگر، اگر کاملاً انتظار داشته باشید که رابطه شما تا زمانی که مرگ ما را از هم جدا نکند پایدار بماند، غصه خوردن و ادامه حرکت را بسیار سخت تر خواهید کرد.

با این روند طلاق غافلگیر شده اید یا نه؟

چه مواردی به بهبود عاطفی پس از طلاق کمک می کند؟ | مرکز مشاوره همکده

اگر می دیدید که در ازدواج شما مشکلاتی وجود دارد و می فهمید که ممکن است طلاق اتفاق بیفتد، احتمالا از قبل خود را برای این شرایط روانی آماده کرده اید. این می تواند مدت زمان لازم برای عبور از طلاق و ادامه کار را کوتاه کند. با این حال، اگر طلاق کاملاً غافلگیرکننده باشد و شما هیچ تصور نکنید که هر چیزی بی فایده است، پذیرفتن شرایط و حرکت به جلو بسیار دشوارتر خواهید بود.

وجود فرزندان در روند طلاق

اگر در کنار همسرتان فرزند دارید، این امر می تواند کنار آمدن از طلاق را دشوار تر کند. منظور از کودکان این است که شما باید به خاطر فرزندان خود با فرزند سابق خود والدین شوید. تقریباً باید روزانه با آن ها صحبت کنید. هر وقت زمان بچه ها برای رفتن به خانه دیگری باشد باید آن ها را ببینید.  مجبور خواهید بود که آن ها را در مراسم مدرسه و فعالیت های فوق برنامه ببینید. حتی اگر به نظر می رسد شما و همسرتان می توانید با سهولت در کنار آمدن با والدین بودن همراه هم باشید، این تعامل مداوم می تواند کنار آمدن از طلاق را دشوار تر کند.

رابطه جدید یا خیانت و اثر آن در طلاق

وقتی طلاق در نتیجه خیانت باشد، ممکن است یکی از این دو فرد در ازدواج از قبل رابطه جدیدی داشته باشد. شاید حتی قبل از اینکه به شریک زندگی خود بگویند خواهان طلاق هستند. اگر قبلاً در یک رابطه جدید بودید، کنار آمدن از طلاق آسان خواهد بود زیرا شما قبلاً از ازدواج خارج شده اید. اگر شریک زندگی شما قبلاً در یک رابطه جدید بوده و شما نبودید، این می تواند احساس رها شدن و خیانت را افزایش دهد، که می تواند کنار آمدن از طلاق را دشوار تر کند.

شخصیت شما در طلاق

هر فرد مجردی متفاوت است و بنابراین، هر کس وقت خودش را خواهد داشت تا درد طلاق را پشت سر بگذارد. اگر شخصیت شما فردی قدرتمند است، اگر یک مبارز هستید، اگر به خوبی خود را با تغییر وفق دهید، خیلی سریع تر می توانید از پس طلاق خود بر بیایید. از طرف دیگر، اگر شما به طور کلی مطیع همسرتان هستید، ساکت هستید و نمی توانید آنچه را که نیاز دارید بیان کنید، یا اینکه تغییرات سریع را به خوبی کنترل نمی کنید، کنار آمدن با طلاق برای شما بسیار سخت تر خواهد بود. اگر شخصیت سختی دارید، مراجعه به یک درمانگر می تواند به شما کمک کند تا در درون خود تغییراتی ایجاد کنید تا به شما کمک کند تا قدرت و مقاومت بیشتری داشته باشید.

چگونه احساسات خود را اداره می کنید؟

با گذر از طلاق، احساساتی وجود خواهد داشت که شما آن ها را تجربه خواهید کرد. احساس خشم، کینه، رها شدن، خیانت، اندوه، از دست دادن و سختی خواهید داشت. حتی ممکن است گاهی احساس نوستالژیک داشته باشید و این احساس از دست دادن را افزایش دهید. نحوه کنار آمدن با این احساسات باعث تغییر در مدت زمانی می شود که شما واقعاً از پس طلاق برمی آیید. اگر احساسات خود را سرکوب کنید و با آن ها کنار نیایید، حرکت شما خیلی بیشتر طول می کشد. در ادامه چند روش وجود دارد که می توانید احساسات را کنترل کنید و این باعث کوتاه شدن مدت زمان طلاق می شود.

اولویت بندی کنید و در مسیر باشید.

چندین چیز وجود دارد که هنگام طلاق باید انجام دهید و با آن ها کنار بیایید. فرو رفتن در احساسات و افسردگی می تواند وسوسه انگیز باشد، اما زندگی واقعی هنوز در اطراف شما جریان دارد. کارهای روزمره باید انجام شود و کارهایی نیز وجود دارد که شما باید هنگام جدا کردن از خانه خود انجام دهید. اولویت بندی و استفاده از لیست ها برای پیگیری کارهایی که باید انجام شود به شما کمک می کند تا دچار افسردگی عمیق نشوید.

خاطرات را از خود دور کنید.

به محض این که بتوانید، عکس ها و یادگاری های قدیمی را که یادآور زندگی سابق شما هستند، کنار بگذارید. دائماً داشتن این چیزها فقط باعث می شود که بیشتر اوقات احساس گم شدن و تنهایی کنید. وقتی این چیزها را کنار می گذارید، به ذهن شما علامت می دهد که دارید به جلو حرکت می کنید و گذشته را رها می کنید.

با کسی صحبت کنید.

چه مواردی به بهبود عاطفی پس از طلاق کمک می کند؟ | مرکز مشاوره همکده

اگر سیستم پشتیبانی خوبی از خانواده و دوستانتان دارید، در مورد احساسات و اتفاقات طلاق با آن ها صحبت کنید. حتی بعضی اوقات اگر به شما در تصمیم گیری کمک نکنند، می تواند احساس بهتری به شما بدهد که همه چیز را به شخصی که می خواهد گوش دهد منتقل کنید. اگر سیستم پشتیبانی خوبی ندارید، باید از یک درمانگر یا مشاور بخواهید تا در این زمینه به شما کمک کند. در این مرحله می توانید به مرکز مشاوره همکده مراجعه نمایید.

خود مراقبتی را فراموش نکنید.

مراقبت از خود همیشه مهم است. به ویژه هنگام از دست دادن های بزرگ و تغییر زندگی مانند طلاق بسیار مهم است. شما می خواهید مطمئن شوید که ابتدا از خود مراقبت می کنید. نمی توانید از یک فنجان خالی چیزی بیرون بریزید. این بدان معناست که شما باید از داشتن یک برنامه صبحگاهی خوب  برنامه خواب و سایر برنامه های روزانه برای کمک به خود در حفظ سلامتی و شادبی ذهنی خود اطمینان حاصل کنید. البته این مواردشامل موارد مراقبت از خود مانند حمام حباب دار یا کلاس های یوگا نیز می باشد.

چگونه می توان از طلاق عبور کرد؟

چه مواردی به بهبود عاطفی پس از طلاق کمک می کند؟ | مرکز مشاوره همکده

همانطور که می بینید، موارد زیادی وجود دارد که بر بهبود عاطفی شما از طلاق تأثیر می گذارد. با این حال، مواردی وجود دارد که می توانید برای سرعت بخشیدن به روند انجام دهید. این بایدها و نبایدهای حاصل از طلاق به شما کمک می کند تا سریع تر بهبود یافته و به پیش بروید.

 • سعی نکنید این کار را به تنهایی انجام دهید. کمک بخواهید.
 • افکار و احساسات خود را سرکوب نکنید.
 • روی دیگران حساب نکنید تا به شما بگویند چه چیزی نیاز دارید یا چه کاری باید انجام دهید.
 • مشکلات خود را نادیده نگیرید و انتظار برطرف شدن آنها را داشته باشید.
 • وانمود نکنید که حالتان خوب نیست.
 • به خاطر افکار و احساسات از خود ناراحت نباشید.
 • کمک بخواهید و اجازه دهید مردم به شما کمک کنند.
 • در مورد غم و اندوه و احساسات خود با دیگران صحبت کنید.
 • از نظر قانونی و عاطفی تا آنجا که می توانید در مورد روند طلاق اطلاعات کسب کنید.
 • زندگی عادی و جدید خود را بپذیرید.
 • خوش بین باشید و اطمینان داشته باشید که همه چیز به روشی که لازم است پیش خواهد رفت.
 • بدون قضاوت شدید در مورد خود، مایل باشید اشتباه کنید.

همه اینها می تواند بسیار طاقت فرسا باشد، به خصوص اگر بخواهید خودتان با آن کنار بیایید. از این رو می توانید به مرکز مشاوره همکده مراجعه نمایید.

منابع:

https://www.regain.us/advice/divorce/how-long-does-it-take-to-get-over-a-divorce-9-things-that-emotional-recovery-depends-on/

 

بعدی قبلی

مطالب مرتبط