آموزش پس انداز کردن به کودکان (قسمت دوم)

آموزش پس انداز کردن به کودکان (قسمت دوم)

آموزش نحوه ی پس انداز پول در دوران بلوغ فرزند شما

به عنوان یک کودک، مفهوم پول و زمان می تواند برای کودک شما سخت باشد. تحقیقات نشان داده اند تاثیر یک ساعت درس دادن در مورد مسائل مالی چیزی حدود پنج ماه بعد از بین خواهد رفت. برای اینکه بتوانید پیامی را در ذهن کودک خود چسبانده و ماندگار کنید اموزش مالی شما باید ادامه دار و همیشگی باشد. اگر می دانید مثلا کودک شما هر سال در تولد خود مبلغی پول دریافت می کند زمان صحبت کردن در مورد پس انداز کردن پول درست قبل از دریافت این مبلغ خواهد بود.

یک راه برای حفظ تداوم درس هی مالی تان ایجاد یک محدودیت زمانی است تا کودک شما بتواند پیش خود مجسم کند که چه زمانی به اهداف مالی خود دست خواهد یافت.

در ابتدا کار خود را با برداشتن تکه ی بزرگی از کاغذ و یک خودکار شروع کنید. در یک سمت ان شما هیچ پولی ندارید و در سمت دیگر همان مقداری که برای تولدش می گیرد را بنویسید. می توانید روی کاغذ زمان رسیدن به 25 درصد، پنجاه درصد و 75 درصد از هدف کودک را تیک بزنید.

هربار که کودکی مبلغی برای خود پس انداز کرد می توانید روی کاغذ خطی بکشید که نشان دهد او چقدر در پس انداز خود دارد. هدایای کوچک می توانند کودک شما را تشویق به ادامه دادن کنند. داشتن یک منبع قابل دیدن کمک می کند کودک متوجه شود چقدر پول پس انداز کرده و پول او چگونه در حال رشد است.

  • او را با مثال زدن راهنمایی کنید.

آموزش پس انداز کردن به کودکان (قسمت دوم) | مرکز مشاوره همکده

کودکان از طریق مثال ها و الگوها همه چیز را یاد می گیرند، در نتیجه بهترین راه برای یاد دادن به کودک خود در مورد پس انداز کردن پول این است که برای خودتان پولی را پس انداز کنید. خودتان نیز یک قلک داشته باشید که مرتبا پولی را داخل ان می گذارید. وقتی بیرون از خانه برای خرید کردن می روید به کودک خود نشان دید چطور بین اجناس مختلف انتخاب می کنید و توضیح دهید چرا خرید یک جنس برای شما بهتر از خریدن گزینه های مشابه دیگر بوده است.

هربار برای چیزی پول پرداخت می کنید این ها را برای کودک تکرار نمایید، به او بگویید شما بخشی از درامد خود را برای کمک کردن به خودتان در آینده کنار گذاشته اید.

به کودک خود توضیح دهید چرا و چگونه باید برای تحصیلات دانشگاهی و آینده ی خود پولی را پس انداز کند.

  • مکالمه ای را با او شروع کنید.

یکی از مهم ترین چیزهایی که شما می توانید انجام دهید شروع کردن صحبت در مورد پول و اهمیت پس انداز کردن ان است. پول نباید برای کودک تبدیل به یک تابو یا چیز ترسناکی شود. صحبت های مالی شما باید در لحظاتی باشند که چیزی برای اموزش دادن دارید. یکی از سوالات کودکان این است گه " آیا ما ثروتمند هستیم؟" می توانید پاسخ این سوال را با تاکید روی ارزش های خانواده به او بدهید، مانند اینکه سخت کار می کنید یا برای خرج های خود مسئولیت پذیر هستید.

اجازه دهید کودکان شما بدانند ان ها نیز می توانند یک مستمری برای خود داشته باشند اما اینکه این پول را برای چیزهایی که دوست دارند هزینه کرده یا پس انداز نمایند به خودشان بستگی دارد. بعلاوه به آن ها نشان دهید اپر پول خود را پس انداز کنند به مرور زمان چطور وضعیت مالی ان ها رشد خواهد کرد.

همچنین صحبت کردن در مورد تفاوت میان نیازها و خواسته ها مفید است و باید به کودکان خود بگویید شما همیشه اماده هستید تا در مورد پول و راه های جدید برای پس انداز کردن با آن ها صحبت کنید. از ان ها بپرسید می خواهند برای چه چیزی پس انداز کنند. از آن ها بپرسید دوست دارند اینده شان به چه شکلی باشد.

پرسیدن سوالات خوب می تواند کمک کند برای همیشه در این موارد فکر کنند و رابطه ی مثبتی با پول داشته باشند. بگذارید بدانند شما همیشه برای صحبت کردن در مورد پول امادگی دارید و تشویقشان کنید سوال بپرسند تا به روال یادگیری ادامه دهند. منابعی هستند که می توانند بر اساس سن کودک شما در این زمینه کمکتان باشند.

یاد دادن نوه ی پس انداز کردن پول به کودکان می تواند کار خیلی سختی به نظر برسد. حتی گفته شده است والدین بیشتر متمایل هستند در مورد مسائل جنسی به کودک خود توضیح دهند تا در مورد مسائل مالی. اما با استفاده از این نکات شما می توانید درک کودک خود از پول را بهبود بخشیده و ان را مفهومی قابل درک برای او کنید.

  • هرچه زودتر بهتر است یک حساب بانکی برای آن ها باز کنید.

زمانی که به قدر کافی به کودک خود اطمینان پیدا کردید که می تواند بدون داشتن یک قلک یا استفاده از برنامه هایی که برای آموزش پس انداز بوده و با نظارت دقیق والدین هستند تصمیم های عاقلانه ای برای نحوه ی خرج کردن و پس انداز کردن خود بگیرد می توانید یک حساب بانکی به اسم خودش برای او باز کنید.

  • در مورد مدیریت مالی باید بتوانید او را هیجان زده و مشتاق کنید.

این موضوع مسلما در ذهن شما کاملا پذیرفته شده و درست است اما نکته اینجاست که چطور می توانید کودک خود را به چیزی مشتاق و علاقه مند کنید – هرچیزی که می خواهد باشد – که شامل تصمیم گیری در مسائل مالی است.

برای مثال: با وجودی که استفاده از چک بوک ها امروزه دیگر غیرمتداول شده است اما برخی از متخصصان مالی به ما پیشنهاد می دهند به هر حال برای هر حسابی که دارید یک چک بوک سفارش دهید. ایجاد تعادل در حساب های مالی خود در این دفترچه راهی عالی است تا فرزند شما بتواند مفاهیم مدیریت مالی پایه را یاد بگیرد.

اگر خانواده ی شما مرتبا پولی را به مراکز خیریه ی خصوصی می دهد از فرزند خود بخواهید در روال انتخاب کردن لیست دریافت کنندگان شرکت داشته باشد و مبلغی را نیز خود او کنار بگذارید تا در انتهای هر فصل یا هر سال به ان ها بدهد. خواهید دید این کار روی طبیعت هدفمند شدن کودک شما تاثیر خوبی خواهد داشت. هیچ چیز نمی تواند بهتر از دیدن اثر مستقیم قدرت یک اتفاق خوب در جهان قدرت پول را به کودک شما منتقل نماید.

  • به آن ها اهمیت اینکه هیچوقت زیر بار قرض های سنگین نباید بروند را آموزش دهید.

آموزش پس انداز کردن به کودکان (قسمت دوم) | مرکز مشاوره همکده

بسیاری از والدین به طور کلی کودک را از قرض کردن یا حتی وام گرفتن منع می کنند. این یک تلاش کاملا ارزشمند در مسیر آموزش مالی است – تلاش برای اینکه فرزندتان را از یکی از متداول ترین روش های مصرف پول، یعنی قرض کردن، دور نگه دارید.

حتی اگر حس می کنید در سنین یالا گاه ایرادی ندارد که کودک شما این کار را انجام دهد اما بازهم باید اطمینان یابید قبل از انجام اینگونه کارها با او کاملا در این مورد صحبت کرده باشید، به او در مورد خطرات حفظ نکردن تعادل خوب در حساب های ماهانه ی خود هشدار دهید.

شما باید در طی صحبت های روزانه ی خود در مورد قرض کردن پول با کودک در مورد هر نوع قرضی صحبت کنید، حتی قرض کردن پول کم برای یک روز. برای این کار نباید همه چیز را خیلی برای او محدود کنید اما باید از عواقب یک قرض گرفتن نادرست و بزرگ با او حرف بزنید: خرید وسایل با قیمت بالا، خرید خودروهای گران، اجاره کردن یک اپارتمان با کرایه ی بالا، برقرار کردن بیش از حد تماس های تلفنی و یا مبلغ بالا برای تضمین کاری از جمله قرض های بزرگ و نادرست هستند.

به هر حال تمرین هایی برای مدیریت قرض ها به نوعی همان تمرین های مدیریت مالی هستند. هر ریالی که فرزند شما برای خرید یک وسیله ی گران و غیرضروری می دهد ریالی است که می تواند در حساب های پس انداز خود وارد نماید.

آموزش پس انداز کردن به کودکان (قسمت دوم) | مرکز مشاوره همکده

آموزش مالی در دوران دبیرستان و بعد از آن

  • به ان ها در مورد مالیات و حساب های پس انداز اموزش دهید.

میلیون ها انسان هستند که در سنین دبیرستان برای خود یک کار پاره وقت دارند. قبل از اینکه ان ها اولین گام های آزمایشی خود برای ورود به بازار کار اصلی را بردارند لازم است تفاوت میان درآمدی که روی ان مالیات نرفته را با مقداری که پس از کسب مالیات دریافت می کنند بدانند.

اگر شما از یک فرد حسابدار برای مشخص کردن مالیات های خانه و کار خود کمک می گیرید بگذارید فرزند شما نیز در این ملاقات های سالانه حضور داشته باشد. این راه ساده ای است تا به فرزندان خود یاد دهید حتی والدین نیز نیاز دارند نوعی تعادل مالی در زندگی خود داشته باشند – در واقع باید او بداند همه ی پولی که به دست می آورد به خودش تعلق نخواهد داشت.

اگر حساب های مالیاتی خود را به صورت آنلاین تهیه می کنید فرزندتان را کنار خود نشانده و به او نشان دهید چگونه این روال عمل می کند. اگر شما یا فرزندتن وقت کافی برای نشستن و کامل کردن این روال را ندارید تنها به او موارد ضروری را تا جایی که می توانید نشان دهید.

اگر در خانواده ی خود از یک برنامه ریز مالی یا فرد متخصص در این زمینه استفاده می کنید بگذارید فرزند شما نیز با او در ملاقات باشد. او را با هرگونه ابزار مالی در فضای انلاین که خودتان نیز استفاده می کنید آشنا سازید، از جمله سیستمی که برای پرداخت حقوق دارید. این کار به نکته ای برمی گردد که قبلا در مورد شفاف سازی و داشتن صداقت بیان کردیم – شما می خواهید فرزندتان یک تصویر کلی نسبت به این موضوع داشته باشد.

 

  • فرزند خود را در تصمیم های مالی روبه رشد شرکت دهید.

آموزش پس انداز کردن به کودکان (قسمت دوم) | مرکز مشاوره همکده

چرا در اینجا متوقف شوید؟ همزمان با بزرگتر شدن کودک خود او را در انتخاب های مالی پیش رو شرکت دهید – بدون اینکه بخواهید نظر او را به عنوان آخرین حرف در هرگونه تصمیم گیری مالی بدانید.

هیچ محدودیتی در رابطه با پیچیده بودن یا طول زمان این تصمیم ها برای دخالت دادن فرزندتان وجود ندارد. فرایندهایی طولانی مدت و چند مرحله ای مانند خرید یک خانه فرصتی عالی هستند تا او با شما در یک معامله ی مالی پیچیده همراه شود که نیاز به ماه ها برنامه ریزی و اماده شدن دارد. به همین ترتیب در معامله ی خرید خانه شما فرصت های بی شماری دارید تا بتوانید مفاهیم مالی مشخصی را به فرزند خود اموزش دهید، مانند هزینه ی اولیه که برای پرداخت چیزی دارید یا هزینه هایی که صرف تعمیر و نگهداری از وسایل می کنید.

البته همه ی خانواده هایی که دارای نوجوان یا جوان هستند شاید قارد به خرید یا تعویض خانه ی خود نباشند. اما خریدن خانه تنها یک مثال است. خرید ماشین می تواند فرصت خوب دیگری برای شما باشد که در بین مردم متداول تر نیز است.

  • به آن ها سه نوع مختلف از پس اندازهای شخصی را آموزش دهید.

آموزش پس انداز کردن به کودکان (قسمت دوم) | مرکز مشاوره همکده

قبل از اینکه جوان شما از این خانه برود باید اطمینان یافته باشید او سه مفهوم اصلی در پس انداز کردن را درست درک کرده است: پس انداز شخصی، شرایط اضطراری و روزهای بازنشستگی. به او دیدگاهی کلی نسبت به هریک از این پس اندازها بدهید، چه زمانی باید در آن شرکت داشته باشد، و از مهم تر کی باید از آن ها پول برداشت کند. اگر نیاز به راهنمایی برای این کار دارید می توانید از مشاوران و افراد متخصص کمک بگیرید.

منابع:

https://windgatewealth.com/six-ways-to-teach-your-kids-about-saving-money/

https://www.moneycrashers.com/teaching-kids-save-money/

توجه: مطالب بخش وبلاگ سایت همکده تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به مشاور روانشناسی یا روانپزشک جهت تشخیص و درمان دانست.

مرکز مشاوره همکده بعنوان بزرگترین مرکز مشاوره تلفنی روانشناسی کشور ، خدمات مشاوره روانشناختی را بصورت شبانه روزی در زمینه های مشاوره ازدواج ، مشاوره طلاق ، مشاوره فردی ، مشاوره خانواده ، اعتیاد ، مشاوره جنسی ، مشاوره کودکان ، فرزند پروری ، افسردگی ، مثبت اندیشی ، اضطراب و... ارائه می نماید و شما می توانید به روش های مختلف و با حداقل هزینه با کارشناسان ما ارتباط برقرار کنید و از مزایای مشاوره تلفنی بهره مند شوید.

برترین مشاوران و روانشناسان کشور در مرکز مشاوره همکده ، زندگی با نشاط و سلامت روان را برای شما فراهم می کنند.

مزایای مشاوره تلفنی روانشناسی:

1- طرح موضوعات و مشکلات با مشاور تخصصی بدون دغدغه و خجالت

2- دریافت مشاوره در هر ساعتی از شبانه روز

3- صرفه جویی در هزینه ها با حذف هزینه ایاب و ذهاب

4- صرفه جویی در زمان با حذف زمان تردد و ترافیک

5- سهولت دسترسی به خدمات مشاوره

شیوه های ارتباط با ما:

 ارسال پیامک 20 به 20005555

بعدی قبلی

مطالب مرتبط