تیپ شخصیتی چیره دست

تیپ شخصیتی چیره دست

تیپ شخصیتی چیره دست کیست و چه خصوصیاتی دارد؟ (ISTP)

تیپ شخصیتی چیره دست فردی است با خصوصیات رفتاری درون گرا، اهل تفکر و دقت و مشاهده و دارای قدرت پیش بینی خوب. آن ها می خواهند ذهنی فردگرایانه داشته باشند، اهداف خود را بدون نیاز به ارتباط بیرونی زیاد دنبال نمایند. آن ها زندگی را با مهارت های فردی خود و قدرت کنجکاوی شان دنبال می کنند و در صورت نیاز راه های مختلفی را امتحان خواهند کرد.

فرد چیره دست دوست دارد با دست و چشم خود جهان را کشف کند، هرچیزی در دنیای اطراف خود را لمس کرده و امتحان کند و از منطق و کنجکاوی درونی خود استفاده نماید. کسانی که دارای این سبک شخصیتی هستند اغلب به طور طبیعی ذاتی خالق دارند، از یک پروژه به دیگری رفته، با لذت زیاد این کار برای خود سود ساخته و با پیشرفت در کار از محیط اطراف خود درس می گیرند. اغلب مکانیک ها و مهندسین در تیپ شخصیتی چیره دست جای دارند، برای ان ها لذتی بیشتر از آلوده شدن دست هایشان با حدا کردن وسایل از هم و دوباره سرهم کردن آن وجود ندارد، تنها برای اینکه ان وسیله را کمی بهتر از قبل کنند.

افراد چیره دست ایده های خود را با ساخت، حل مشکل، ازمون و خطا و تجربیات دست اول ایجاد می کنند. آن ها از اینکه افراد دیگر به پروژه هایشان علاقه نشان دهند لذت می برند و گاه حتی به ورود دیگران به فضای کار خود اهمیت زیادی نمی دهند. البته این شرایطی است که در ان دیگران با قوانین و آزادی فرد چیره دست تضادی ایجاد نکنند و ان ها نیاز است پذیرای علاقه ی فرد چیره دست باشند.

افراد چیره دست از کمک کردن به دیگران و به اشتراک گذاشتن تجربیات خود لذت می برند، خصوصا در مورد کسانی که به آن ها اهمیت می دهد و البته با این خصوصیت چیز خوبی نیست که این گروه شخصیتی زیاد متداول نیستند و تنها پنج درصد از جمعیت را تشکیل می دهند. زنان چیره دست خصوصا بسیار نادر هستند.

شهامت متفاوت بودن را دارند.

تیپ شخصیتی چیره دست | مرکز مشاوره همکده

با وجودی که تمایلات این افراد ممکن است باعث شود در نگاه اول شخصیتی کاملا ساده به نظر برسند اما افراد چیره دست به شدت مرموز هستند. آن ها رفتاری بسیار دوستانه داشته اما شدیدا به دنبال حریم خصوصی برای خودشان می باشند. آن ها کلا شخصیت ارامی دارند اما ناگهان کنترل خود را از دست می دهند، این افراد به شدت کنجکاو هستند اما نمی توانند روی نوشته های معمولی تمرکز خود را حفظ کنند، افراد چیره دست می توانند یک چالش بزرگ با پیش بینی های خود باشند، خصوصا برای دوستان و کسانی که دوستشان دارند. شاید فرد چیره دست برای مدتی کاملا وفادار و ثابت قدم به نظر برسد اما آن ها انفجار انرژی و تغییرات زیادی برای دنبال کردن عقاید خود در مسیرهای جدید دارند.

تصمیمات فرد چیره دست ریشه در احساس رئالیسم عملی ان ها دارد و در قلب خود شدیدا حس تمایل به عدالت خواهند داشت. این ها کمک می کند بسیاری از خصوصیات رفتاری گیج کننده و مبهم افراد چیره دست را بتوان توضیح داد. به جای اینکه شدیدا محتاط باشند و از ترس شکست خوردن یا آسیب دیدن نخواهند در راهی قدم بگذارند، افراد چیره دست دوست دارند پا پیش گذاشته و در عین عمل درست و عادلانه، نتیجه ی عمل خود را بپذیرند، چه خوب یا بد.

بزرگترین مشکلی که فرد چیره دست احتمال دارد با آن مواجه باشد این است که اغلب خیلی زود وارد عمل می شوند، آن ها به طبیعت آسان گیر خود تکیه کرده و بر این فرض هستند که دیگران نیز همینطور خواهند بود. شاید در ابتدا این افراد جک های جالبی بگویند، خود را درگیر پروژه ی فرد دیگری کنند، با دیگران بازی کرده و همراه شوند اما ناگهان برنامه های خود را تغییر دهند، زیرا کار جالب تری برایشان پیش امده است.

هیچ چیز به اندازه ی موافق بودن همه ی افراد با شما کسل کننده نیست.

تیپ شخصیتی چیره دست | مرکز مشاوره همکده

افراد چیره دست یاد می گیرند که بسیاری از شخصیت های دیگر نسبت به آن ها حد و مرز مشخص تری برای خود در قوانین و رفتارهای قابل قبول دارند. آن ها نمی خواهند یک جک خنده دار را همیشه بشنوند یا در جواب برای شما جکی تعریف نخواهند کرد، و شاید نخواهند در بازی های شما وارد شوند، حتی اگر در یک مهمانی خوب و لذت بخش باشند. اگر در موقعیتی عاطفی قرار گرفته اید شکستن و فرا رفتن از این محدودیت ها می تواند فوق العاده آن فرد را عصبانی کند.

افراد چیره دست در پیش بینی موارد عاطفی و احساسات دیگران بسیار مشکل دارند، اما این بخشی توسعه یافته از طبیعت عدال جوی ان هاست، و این باعث می شود ارزیابی احساسات و انگیزه های فرد چیره دست کار بسیار سختی باشد. با این وجود افراد چیره دست بیشتر تمایل دارند روابط خود را با کارهایشان گسترش دهند تا از طریق همدلی با دیگران که می تواند منجر به ایجاد شرایطی ناامید کننده شود. کسانی که در تیپ شخصیتی چیره دست جای دارند با محدودیت ها و راهنمایی ها اغلب مشکل دارند و ترجیح می دهند حرکت کرده و در صورتی که نیاز باشد از حد و مرزها عبور کنند.

یافتن محیطی که در آن بتوانند با دوستانی خوب کار کنن که سبک آن ها  غیرقابل پیش بینی بودنشان را درک می کنند، و البته با مقداری خلاقیت، حس شوخ طبعی و کمک رسانی برای یافتن  چیزها و راه حل های عمل ترکیب شده باشد، به فرد چیره دست شادی زیادی برای سال ها کار کردن خواهد داد و البته دیگران که از بیرون ناظر هستند نیز آن ها را تحسین خواهند کرد.

نقاط قوت و ضعف تیپ شخصیتی چیره دست

تیپ شخصیتی چیره دست | مرکز مشاوره همکده

نقاط قوت

 • مثبت اندیش و سرشار از انرژی، تیپ شخصیتی چیره دست اغلب  در انجام پروژه ها روی پاهای خود می ایستند. این افراد با شوخ طبعی و ذات خوبی که دارند به ندرت دچار استرس های شدید خواهند شد و به جای ان ترجیح می دهند خود را با جریان زندگی هماهنگ کنند.
 • خلاق و اهل عمل، افراد تیپ شخصیتی چیره دست وقتی صحبت از موضوعات عملی، مکانیک و کارهای دستی می شود قدرت تخیل بسیار خوبی دارند. ایده های جدید به سادگی به ذهن آن ها می رسد و دوست دارند برای کار کردن و عمل به ایده های خود از دست هایشان استفاده کنند.
 • خودجوش و منطقی، ترکیب شدن خودجوشی با منطق باعث شده است افراد تیپ شخصیتی چیره دست بتوانند به سادگی ذهنیت خود را با کمی تلاش بر اساس شرایط جدید تغییر دهند، این خصوصیت باعث شده است افرادی انعطاف پذیر و تطبیق پذیر باشند.

تیپ شخصیتی چیره دست | مرکز مشاوره همکده

 • می دانند چطور اولویت بندی کنند، این انعطاف پذیری با کمی غیرقابل پیش بینی بودن همراه شدن است اما شخصیت منعطف و تطبیق پذیر آن ها باعث شده است بتوانند انگیزه ی خود را برای روزهای سخت همچنان حفظ کنند و تنها زمانی که نیاز است انرژی خود را استفاده نمایند.
 • در شرایط بحرانی بسیار عالی هستند، با داشتن تمام این قدرت خلاقیت و انعطاف پذیری، جای تعجبی نیست که افراد تیپ شخصیتی چیره دست در موقعیت های بحرانی بسیار طبیعی عمل می کنند. کسانی که دارای این تیپ شخصیتی هستند اغلب از کمی خطر فیزیکی لذت می برند و از اینکه در شرایط لازم خودشان وارد عمل شده و خطر کنند ترسی ندارند.
 • آرام هستند، با تمام چیزهایی که گفته شد، تیپ شخصیتی چیره دست می تواند تقریبا آرام و ریلکس بماند. آن ها در لحظه زندگی کرده و خود را با جریان زندگی هماهنگ می کنند و از اینکه بخواهند زیاد نگران آینده باشند اجتناب خواهند کرد.

نقاط ضعف افراد چیره دست

تیپ شخصیتی چیره دست | مرکز مشاوره همکده

 • سمج و یک دنده هستند، افراد تیپ شخصیتی چیره دست به همان سادگی که با جریان زندگی همراه می شوند اما ممکن است کاملا به ان بی توجه باشند و اغلب با سماجت و لجبازی راه دیگری را ادامه خواهند داد. اگر کسی سعی در تغییر دادن عادات، سبک زندگی یا ایده های فرد چیره دست با انتقا کردن داشته باشد او می تواند کاملا در مخالفت با او ایستادگی کند.
 • احساس ندارند، تیپ شخصیتی چیره دست از منطق استفاده می کنند و حتی زمانی که سعی در ارتباط با دیگران با همدلی و احساسات عاطفی دارند به ندرت به نظر می رسد حتی در صورت گفتن چیزی بتوانند مطلب درست را برسانند.
 • به دنبال حریم شخصی و محفوظ زیادی برای خود هستند، شناخت افراد تیپ شخصیتی چیره دست کار بسیار دشواری است. آن ها واقعا افرادی درون گرا هستند، موضوعات شخصی را نزد خود نگه می دارند و اغلب سکوت را به صحبت های کوتاه ترجیح می دهند.
 • به سادگی بی حوصله می شوند، تیپ شخصیتی چیره دست از چیزهای تازه لذت می برند و این باعث شده است متفکرانی عالی باشند اما وقتی صحبت به چیزهایی می رسد که طولانی مدت هستند کمتر قابل اعتماد می باشند. وقتی او چیزی را درک کرد به سادگی به سراغ موضوعی جدیدتر و جذاب تر خواهد رفت.
 • همراهی با دیگران را دوست ندارد، مکالمات و همراهی های طولانی مدت برای افراد شخصیت چیره دست می تواند بسیار نیاز به مهارت داشته باشد. ان ها کارهای روزانه را ترجیح می دهد و احساس گیر کردن طولانی مدت در چیزی برای ان ها ناراحت کننده است. این می تواند چالشی بزرگ برای روابط عاطفی افراد چیره دست باشد.
 • رفتارهای پرخطر، این گروه شخصیتی که در مقابل احساسات دیگران سرسخت و لجوج هستند اغلب روی زمان حال تمرکز دارند و کمی بی حوصلگی می تواند برای آن ها منجر به رفتارهای غیرمفید شود. افراد چیره دست می خواهند خطر و تنش ها را تشدید کنند تنها برای اینکه بدانند این جریان به کجا خواهد رسید، چیزی که می تواند در صورت از دست دادن کنترل خود روی شرایط عواقب بسیار بدی برای همه ی اطرافیان آن ها داشته باشد.  

روابط عاشقانه

تیپ شخصیتی چیره دست | مرکز مشاوره همکده

وقتی صحبت از روابط عاشقانه با فرد چیره دست می شود کمی شبیه به انجام کاری پر خطر به نظر می رسد. آشنایی با شخصیت های چیره دست مانند رقص تانگو است، پیچیده و جذاب، با می تواند با لذت بردن از لحظات و سرد شدن های گه گاه همراه باشد. نمی توان هیچ چیز را در روابط افراد چیره دست اجبار کرد اما تا زمانی که به آن ها فضای کافی برای اینکه خودشان باشند داده شود از این راحتی و زندگی در کنار فرد باثبات لذت می برند.

در اوایل دوران آشنایی، افراد دارای تیپ شخصیتی چیره دست می توانند بسیار بی ثبات و دمدمی مزاج باشند. ان ها در زمان حال زندگی می کنند و همیشه به دنبال فعالیت ها و سرگرمی های جدیدی هستند. اگر شریک عاطفی شان نتواند با این شرایط کنار بیاید فرد چیره دست به سادگی از او فاصله خواهد گرفت. افراد چیره دست نیاز به حریم شخصی زیادی برای خود دارند، چه از نظر فیزیکی و چه ذهنی، و در تلاش هستند تا فرد دیگر را کنترل کرده یا طوری برنامه ریزی کنند که او را مجبور به خروج از این رابطه کرده و حتی به این کار سرعت خواهند داد.

از طرف دیگر فرد چیره دست هیچ مشکلی با تلاش برای تغییر عادات شریک خود ندارند، به احتمال زیاد با تلاش کردن برای کمی آسان تر گرفتن و آرامش داشتن و لذت بردن. شخصیت های چیره دست در مورد آشنایی و روابط عاطفی بسیار به دنبال سنت هستند و اغلب از همان اوایل رابطه ی جنسی را در فعالیت های خود وارد خواهند کرد. شخصیت های چیره دستی که حساس تر هستند اماده اند از تمام حواس خود در رابطه استفاده کنند، آن ها صمیمیت جنسی را یک هنر و منبعی برای لذت می دانند.

منابع:

https://www.16personalities.com/istp-relationships-dating

https://www.16personalities.com/istp-strengths-and-weaknesses

https://www.16personalities.com/istp-personality

توجه: مطالب بخش وبلاگ سایت همکده تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به مشاور روانشناسی یا روانپزشک جهت تشخیص و درمان دانست.

مرکز مشاوره همکده بعنوان بزرگترین مرکز مشاوره تلفنی روانشناسی کشور ، خدمات مشاوره روانشناختی را بصورت شبانه روزی در زمینه های مشاوره ازدواج ، مشاوره طلاق ، مشاوره فردی ، مشاوره خانواده ، اعتیاد ، مشاوره جنسی ، مشاوره کودکان ، فرزند پروری ، افسردگی ، مثبت اندیشی ، اضطراب و... ارائه می نماید و شما می توانید به روش های مختلف و با حداقل هزینه با کارشناسان ما ارتباط برقرار کنید و از مزایای مشاوره تلفنی بهره مند شوید.

برترین مشاوران و روانشناسان کشور در مرکز مشاوره همکده ، زندگی با نشاط و سلامت روان را برای شما فراهم می کنند.

مزایای مشاوره تلفنی روانشناسی:

1- طرح موضوعات و مشکلات با مشاور تخصصی بدون دغدغه و خجالت

2- دریافت مشاوره در هر ساعتی از شبانه روز

3- صرفه جویی در هزینه ها با حذف هزینه ایاب و ذهاب

4- صرفه جویی در زمان با حذف زمان تردد و ترافیک

5- سهولت دسترسی به خدمات مشاوره

شیوه های ارتباط با ما:

 ارسال پیامک 20 به 20005555

 

بعدی قبلی

مطالب مرتبط
مشکلات بین فردی و تعاملات با دیگر افراد