زبان بدن

زبان بدن

زبان بدن اشاره به هر نوع سیگنالی غیرشفاهی دارد که ما برای برقراری ارتباط با افراد دیگر از آن ها استفاده می کنیم. بر اساس یافته های محققان، این سیگنال های غیرشفاهی می توانند بخش بزرگی از ارتباطات روزانه ی ما را بسازند. از حالات صورت گرفته تا حرکاتی که با بدن خود انجام می دهیم، همه ی این ها چیزهایی هستند که به زبان نمی اوریم اما می توانند حجم زیادی از اطلاعات را منتقل سازند.

می توان گفت تقریبا بین 60 تا 65 درصد از تمامی مکالمات در ان از زبان بدن استفاده شده است. درک زبان بدن اهمیت زیادی دارد اما ضروری است تا حتما به دیگر نشانه ها نیز مانند محتوای پیام خود دقت داشته باشید. در بسیاری از موارد به جای اینکه تنها روی یک واکنش خاص متمرکز بمانید باید به مجموعه ای از سیگنال های متفاوت دقت داشته باشید.

در اینجا به شما می گوییم زمانی که در تلاش برای درک زبان بدن هستید باید به دنبال چه چیزی باشید.

حالات صورت

زبان بدن | مرکز مشاوره همکده

برای لحظه ای پیش خودتان فکر کنید یک انسان چقدر می تواند با کمک گرفتن از حالات صورت خود پیغام ها را منتقل نماید. یک لبخند ساده می تواند نشان دهنده ی تایید یا شاد بودن فرد باشد. یک اخم کوچک می تواند نشانی از عدم تایید یا نارضایتی از چیزی باشد. در برخی موارد حالات ورت ما افشا کننده ی حس واقعی مان در مورد موضوعی خاص هستند. با وجودی که شما می گویید حس خوبی دارید حالتی که در صورتتان دیده می شود می تواند خلاف این موضوع را به دیگران نشان دهد.

تنها چند نمونه از احساساتی که با کمک حالات صورت قابل بیان هستند عبارتند از:

 • شادابی
 • ناراحتی
 • عصبانیت
 • عدم علاقه
 • گیج شدن
 • تعجب کردن
 • تنفر و انزجار
 • تحقیر یک فرد
 • ترسیدن از چیزی
 • هیجان زده شدنن

حالتی که روی چهره ی فرد دیده می شود حتی می تواند کمک کند برای خود ارزیابی کنیم آیا می توانیم به او اعتماد کرده یا می توان چیزهایی که بر زبان می آورد را باور کرد. یکی از تحقیقات صورت گرفته نشان داده است قابل اعتماد ترین حالت در چهره ی انسان شامل بالا رفتن ابروها و لبخندی کوچک است. این حالت در چهره از نظر دانشمندان منتقل کننده ی هر دو پیام دوستی و اعتماد به نفس است.

حالات صورت در بین جهانی ترین حالات از زبان بدن قرار دارند. حالاتی که در صورت دیده می شوند و می توانند ترس، عصبانیت، ناراحتی و یا شادی معنا شوند در تمام جهان یکسان هستند.

یکی از محققان در این رابطه نشان داده است برخی حالات صورت هستند که جهانی بوده و در همه جا احساسات خاصی را به فرد مقابل منتقل می کنند، مانند لذت، عصبانیت، ترس، تعحب و ناراحتی.

حتی محققان می گویند ما ممکن است در مورد هوش افراد دیگر بر اساس حالات صورت و چهره شان قضاوت هایی داشته باشیم. یکی از تحقیقات صورت گرفته می گوید کسانی که صورتی باریک دارند و بینی ان ها کمی برجسته است به احتمال بیشتر افرادی باهوش خواهند بود. کسانی که لبخند زده و حالت چهره شان شاد است نیز نسبت به افرادی که چهره ای خشمگین دارند باهوش تر شمرده می شوند.

چشم ها

زبان بدن | مرکز مشاوره همکده

چشم ها را پنجره های روح می نمامند زیرا می تواند مقدار زیادی از احساسات یا فکر شما را آشکار کنند. زمانی که وارد مکالمه با فرد دیگری می شوید دقت داشتن به حرکات چشمان او بخشی طبیعی و مهم در هر فرایند مکالمه ای خواهد بود. برخی چیزهای متداولی که ممکن است متوجه شوید چیزی است که فرد با ان ارتباط چشمی برقرار می کند یا به او خیره شده است، اینکه چقدر پلک می زند و آیا مردمک های چشم او گشاد شده اند یا نه.

زمانی که زبان بدن فردی را ارزیابی می کنید به سیگنال های زیر در چشمان او دقت داشته باشید:

 • خیره شدن به چشم ها: وقتی که در حین مکالمه کسی به چشمان شما خیره می شود نشان دهنده ی علاقه و توجه او به این صحبت است. در عین حال تماس های چشمی مکرر و طولانی می توانند تهدیدکننده باشند. از طرف دیگر قطع کردن ارتباط چشمی و نگاه کردن مکرر به جایی دیگر نشان می دهد که حواس فرد پرت بوده و احساس ناراحتی دارد یا اینکه سعی در پنهان نمودن احساسات واقعی خود می کند.
 • پلک زدن: پلک زدن عملی طبیعی است اما باید دقت کنید آیا فرد خیلی این کار را انجام می دهد یا کم. اغلب افرا زمانی که استرس داشته یا احساسات ناراحتی می کنند سریع پلک می زند. پلک زدن های کم نیز می توانند نشان دهند فرد از عمد قصد دارد حالات چشم خود را کنترل کند. برای مثال یک بازیکن پوکر شاید کمتر از حالت عادی پیک بزند زیرا از عمد تلاش می کند تا در مورد دستی که می خواهد با آن کار کند زیاد هیجان و واکنش نشان ندهد.
 • اندازه ی مردمک چشم: مردمک چشم ها می توانند سیگنالی ثابت در مکالمات غیرشفاهی باشند. با وجودی که سطح نور در گشاد شدن مردمک های چشم شما اثرگذار است اما گاهی احساستتان نیز می توانند باعث تغییرات کوچکی در سایز مردمک ها شوند. برای مثال شاید شنیده باشید وقتی فردی به فرد دیگری علاقه مند می شود مردمک های چشم اوکمی گشادتر خواهند شد. برای مثال چشمانی که خیلی گشاد شده اند می توانند به نوعی نشان دهنده ی احساساتی مانند نگرانی، ترس یا عدم امنیت باشند.

پوشاندن دهان در زمان خمیازه کشیدن یا سرفه کردن اغلب تلاشی برای مودب است اما می تواند نشان دهنده ی تلاش فرد برای پوشاندن نارضایتی اش باشد. لبخند زدن شاید یکی از عالی ترین سیگنال های زبان بدن است اما لبخند را می توان به شکل های مختلفی تفسیر کرد. یک لبخند می تواند واقعی باشد یا برای احساساتی مانند شادی غیرواقعی، طعنه زدن یا حتی بدبینی استفاده شود.

وقتی زبان بدن فردی را ارزیابی می کنید به سیگنال های زیر در دهان و لب های او دقت داشته باشید:

 • فشردن لب ها روی هم: فشردن لب ها می تواند نشانهای از دوست نداشتن طعم، مخالفت یا بی اعتمادی باشد.
 • گاز گرفتن لب ها: اغلب افراد زمانی که نگران بوده و استرس دارند لب های خود را می جوند.
 • پوشاندن دهان: وقتی فرد می خواهد یک واکنش عاطفی را پنهان سازد ممکن است دهان خود را بپوشاند تا از نشان دادن لبخند خود خودداری نماید.
 • بالا یا پایین بردن دهان: تغییرات کوچک در دهان می توانند شاخص های ثابتی از احساس فرد باشند. وقتی دهان فرد کمی به سمت بالا کشیده می شود شاید به این معنا باشد که اجساس شادی یا خوش بینی دارد. از طرف دیگر دهان وقتی کمی به سمت پایین کشیده شود نشانه ای از ناراحتی، عدم موافقت یا حتی دهن کجی است.

زبان بدن | مرکز مشاوره همکده

حالات بدن

حالات بدن و اداهای شما می توانند یکی از مستقیم ترین و قابل مشاهده ترین سیگنال های زبان بدن باشند. اشاره کردن، دست تکان دادن و استفاده از انگشتان برای نشان دادن عددی خاص همگی بسیار متداول بوده و حالاتی هستند که به سادگی قابل درک می باشند. با این وجود برخی حالات مرتبط با فرهنگی خاص می باشند، پس نشان دادن انگشت شست می توان در کشوری معنای مشخصی داشته و در کشوری دیگر مفهمومی کاملا متفاوت را برساند.

مثال های زیر برخی از اداهای متداول و معانی احتمالی آن ها می باشند:

 • دست مشت شده می تواند در بخی موارد نشان دهنده ی ی عصبانیت یا برخی اوقات به معنی همبستگی باشد
 • انگشت شست به سمت بالا و پایین اغلب حالاتی هستند که برای بیان توافق یا مخالفت با چیزی استفاده می شوند
 • حالات موافق بودن را با چسباندن انگشت شست و اشاره به هم به شکل یک دایره و باز کردن سه انگشت دیگر نشان می دهند و این یعنی همه چیز خوب است. در برخی بخش های اروپا همین حالت از دست را زمانی استفاده می کنند که می خواهند به شخص بگویند تو ارزش زیادی ندارید.

دست ها و پاها

زبان بدن | مرکز مشاوره همکده

دست ها و پاها در منتقل کردن اطلاعات غیرشفاهی مفید هستند. انداختن دست ها روی هم می تواند نشان دهنده ی حالت تدافعی باشد. انداختن پاها روی هم و دور کردن ان ها از فرد دیگر می تواند نشانه ای از عدم علاقه یا ناراحت بودن از حضور ان فرد باشد.

برخی سیگنال های ثابت دیگر مانند باز نگه داشتن دست ها زمانی است که فرد می خواهد بزرگتر دیده شود یا به نوعی حالت فرمانده داشته باشد در حالی که نزدیک کردن دست ها به بدن می تواند تلاش برای به حداقل رساندن توجه ها به سمت خود است.

وقتی حالات بدن فردی را ارزیابی می کنید به برخی از سیگنال های زیر که با دست ها و پاها منتقل می شوند دقت داشته باشید.

 • دست به سینه نشستن می تواند نشان دهنده ی حالت تدافعی، محافظت از خود یا تمایل برای دور شدن باش
 • ایستادن با دستانی که روی ران پا قرار دارند می تواند نشان دهد فرد اماده و در کنترل شماست و یا می تواند گاه نشانه ای از پرخاشگری او باشد
 • قفل کردن دست ها پشت خود ممکن است نشان دهد فرد احساس کسالت، اضطراب یا حتی عصبانیت دارد
 • ضربه زدن مکرر با انگشتان یا بی قراری می تواند نشان دهنده ی کسل شدن، نداشتن صبر یا خسته شدن فرد باشد
 • انداختن پاها روی هم نشان می دهند فرد دوست دارد از شما دور بوده یا نیاز به کمی فضای خصوصی دارد

حالت بدن

زبان بدن | مرکز مشاوره همکده

وضعیتی که بدن خود را نگه می داریم نیز می تواند بخش مهمی در زبان بدن باشد. اصطلاح حالت بدن اشارهبه این دارد که چطور بدن خود را نگه داشته ایم. حالت بدن ما می تواند اطلاعات ارزشمندی را در مورد حسی که به فرد دیگر دارید منتقل نماید و یا حتی نشانی از خصوصیات شخصیتی باشد، مانند فردی که اعتماد به نفس دارید، گرم است و یا فروتن می باشد.

برای مثال صاف نشستن می تواند نشان دهد فرد تمرکز کرده و روی اتفاقات در حال وقوع دقت دارد. از طرف دیگر نشستن با بدنی که به سمت جلو متمایل است می تواند بگوید که فرد کاملا با این جو فرق داشته و بی حوصله شده است.

وقتی سعی دارید حالت بدن فردی را بخوانید به سیگنال هایی که توسط بن خود می تواند بفرستد دقت داشته باشید.

 • حالت بدنی باز و پذیرا شامل باز نگه داشتن بدن و راحت بودن است. این حالت از بدن نشان دهنده ی دوستی، پذیرا بودن و خوشامدگویی است.
 • حالت بدنی بسته شامل پنهان کردن تنه ی خود با خم شدن به سمت جلو روی هم انداختن دست ها و پاهاست. این حالت بدنی می تواند نشانه ای از اضطراب و دشمنی باشد.
 • فضای شخصی

باید دقت داشته باشید سطح فاصله بین شما و فرد دیگر که برای راحت بودن او نیاز است در هر فرهنگ می تواند متفاوت باشد. تفاوت در مردمانی است که در هر فرهنگ هستند و با ایستادن کمی دورتر یا نزدیکتر به شما حس راحتی دارند.

منبع: https://www.verywellmind.com/understand-body-language-and-facial-expressions-4147228

توجه: مطالب بخش وبلاگ سایت همکده تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به مشاور روانشناسی یا روانپزشک جهت تشخیص و درمان دانست.

مرکز مشاوره همکده بعنوان بزرگترین مرکز مشاوره تلفنی روانشناسی کشور ، خدمات مشاوره روانشناختی را بصورت شبانه روزی در زمینه های مشاوره ازدواج ، مشاوره طلاق ، مشاوره فردی ، مشاوره خانواده ، اعتیاد ، مشاوره جنسی ، مشاوره کودکان ، فرزند پروری ، افسردگی ، مثبت اندیشی ، اضطراب و... ارائه می نماید و شما می توانید به روش های مختلف و با حداقل هزینه با کارشناسان ما ارتباط برقرار کنید و از مزایای مشاوره تلفنی بهره مند شوید.

برترین مشاوران و روانشناسان کشور در مرکز مشاوره همکده ، زندگی با نشاط و سلامت روان را برای شما فراهم می کنند.

مزایای مشاوره تلفنی روانشناسی:

1- طرح موضوعات و مشکلات با مشاور تخصصی بدون دغدغه و خجالت

2- دریافت مشاوره در هر ساعتی از شبانه روز

3- صرفه جویی در هزینه ها با حذف هزینه ایاب و ذهاب

4- صرفه جویی در زمان با حذف زمان تردد و ترافیک

5- سهولت دسترسی به خدمات مشاوره

شیوه های ارتباط با ما:

1- ارسال پیامک 20 به 20005555

2- تماس با 99222299 از طریق خطوط همراه اول دائمی بدون نیاز به کد

3- تماس با 02170701070 از طریق تلفن ثابت

4- تماس با 46018654-021 جهت اخذ راهنمایی

بعدی قبلی

مطالب مرتبط
مشکلات بین فردی و تعاملات با دیگر افراد