نکاتی برای اولین هفته های ترک سیگار

نکاتی برای اولین هفته های ترک سیگار

اولین هفته بعد از ترک سیگار می تواند برای شما احساسی مانند سوار شدن روی ترن هوایی داشته باشد. هردو ذهن و بدن شما از چیزی که به آن عادت کرده اند دورنگه داشته می شوند و این می تواند علائم فیزیکی و روانی ناخوشایندی را ایجاد نماید. راه هایی هستند که می توانند به شما کمک کنند ترک سیگار را برای خود ساده تر سازید.

دلیلی برای خود پیدا کنید.

برای یافتن انگیزه، نیاز به دلیلی قوی و شخصی برای ترک دارید. این کار باعث می شود خانواده ی شما از دریافت دود سیگار دور بمانند. یا اینکه احتمال ابتلا به سرطان ریه، بیماری های قلبی و دیگر مشکلات را کاهش خواهید داد. یا دیگر جوان و شاداب به نظر نمی رسید. دلیلی برای خود پیدا کنید که به قدری قوی باشد تا بتوانید با کمک آن ترک کنید.

قبل از شروع این کار آماده شوید.

نکاتی برای اولین هفته های ترک سیگار | مرکز مشاوره همکده

کار شما چیزی فراتر از ترک سیگار است. سیگار کشیدن نوعی اعتیاد می باشد. مغز شما به نیکوتین وابسته شده است و بدون آن شما عوارض ترک را تجربه خواهید کرد. باید از قبل برای خود یک حمایت پیدا کنید. از پزشک خود در مورد تمامی روش هایی که به شما کمک می کنند سوال کنید، مانند کلاس های ترک سیگار، مشاوره، داروها و هیپنوتیز. شما حالا برای  ترک آماده خواهید بود.

توجه به درمان های جایگزینی نیکوتین

وقتی سیگار را ترک می کنید علائم ترک نیکوتین ممکن است باعث سردرد شده، روی وضعیت خلقی شما اثر گذاشته و انرژی شما را بگیرد. تمایل به این ماده بسیار سخت و شدید خواهد بود. درمان جایگزینی نیکوتین می تواند این مشکلات را از بین ببرد. تحقیقات نشان داده اند وقتی در راه ترک سیگار قرار دارید آدامس های نیکوتین یا قرص یا برچسب های پوستی احتمال موفقیت شما را بالا خواهند برد.

در مورد داروهای نسخه ای یاد بگیرید.

نکاتی برای اولین هفته های ترک سیگار | مرکز مشاوره همکده

داروها می توانند تمایل شما به مصرف را از بین برده و باعث شوند اگر یک سیگار بردارید برای شما لذت کمتری داشته باشد. برخی داروهای  دیگر می توانند علائم ترک را از بین ببرند، مانند افسردگی یا مشکلات مربوط به تمرکز.

به کسانی که دوست دارید تکیه کنید.

به دوستان، خانواده یا افرادی دیگری که به شما نزدیک هستند بگویید که قصد ترک کردن دارید. آن ها می توانند شما را در این مسیر تشویق  کنند، خصوصا وقتی قصد دارید سیگار دیگری را روشن کنید. همچنین می توانید عضو یک گروه حمایتی شده یا با یک مشاور صحبت کنید. رفتار درمانی نوعی از مشاوره است که کمک می کند استراتژی های ترک سیگار را شناخته و دنبال کنید. تنها چند جلسه درمان می تواند به شما کمک کند.

نکاتی برای اولین هفته های ترک سیگار | مرکز مشاوره همکده

به خودتان کمی استراحت دهید.

یکی از دلایلی که افراد مختلف به سراغ سیگار می روند این است که نیکوتین به آرامش آن ها کمک می کند. وقتی سیگار را ترک کردید نیاز به روش های جدیدی برای آرامش دارید. گزینه های متعددی برای شما هستند. می توانید برای آرامش خود ورزش کنید، به موسیقی دلخواه خود گوش دهید، با دوستانتان ارتباط برقرار کنید، با ماساژ خودتان را درمان کنید یا زمانی برای کمی سرگرمی بگذارید. در چند هفته ی اول ترک سیگار سعی کنید خودتان را در شرایط پراسترس قرار ندهید.

از الکل و محرک های دیگر دور بمانید.

نکاتی برای اولین هفته های ترک سیگار | مرکز مشاوره همکده

وقتی الکل می نوشید به سختی می توانید روی هدف خود برای ترک سیگار پایدار باشید. بنابراین در ابتدای ترک مصرف الکل را محدود کنید. به همین شکل اگر اغلب در زمان نوشیدن قهوه سیگار می کشیدید برای چند هفته به سراغ چای بروید. اگر اغلب بعد از وعده های غذایی سیگار می کشید می توانید کار دیگری به جای آن انجام دهید، مانند مسواک زدن دندان ها، کمی پیاده روی، پیام زدن به یک دوست یا جویدن ادامس.

خانه را تمیز کنید.

وقتی آخرین سیگار خود را کشیدید تمام فندک ها را دور بیندازید. هر لباسی که بویی شبیه به سیگار دارد را شسته و فرش ها و لوازم خانه را تمیز کنید. می توانید برای رهایی از بوهای آشنا از خوشبوکننده های هوا استفاده کنید. اگر در ماشین سیگار می کشیدید آنجا را نیز تمیز کنید. شما نباید چیزی را دیده یا استشمام کنید که به شما سیگار را یادآوری کند.

بارها و بارها امتحان کنید.

افراد زیادی قبل از ترک کامل سیگار بارها و بارها امتحان کرده اند. اگر سیگار کشیدید ناامید نشوید. به جای آن فکر کنید چه چیزی باعث شد شما به سمت آن برگردید، مانند احساسات شما یا شرایطی که در آن بودید. آن را به عنوان  فرصتی برای قصد ترک خود استفاده کنید. وقتی تصمیم گرفتید بار دیگر امتحان کنید در ماه بعد روزی را به عنوان روز ترک در نظر بگیرید.

تحرک داشته باشید.

فعال بودن میل به نیکوتین را از بین برده و علائم ترک را برای شما آسان تر می کند. وقتی می خواهید به سراغ سیگار بروید به جای آن کفش های پیاده روی یا اسکی ایتان را بپوشید. حتی کمی ورزش ملایم نیز، مانند پیاده روی در کنار سگتان یا کندن علفه ای هرز باغچه، به شما کمک می کند. کالری هایی که می سوزانید در کنار ترک سیگار به کاهش وزن شما کمک خواهد کرد.

میوه و سبزیجات بخورید.

نکاتی برای اولین هفته های ترک سیگار | مرکز مشاوره همکده

وقتی قصد ترک سیگار دارید رژیم غذایی را امتحان نکنید. دریافت مواد غذایی کم می تواند به سادگی باعث تاثیر منفی شود. به جای آن کارها را ساده کرده و سعی کنید میوه، سبزیجات، غلات و پروتئین کم چرب زیادی بخورید. این ها برای تمام بدن شما مفید هستند.

پاداشی برای خود انتخاب کنید.

علاوه برتمام فواید برای سلامت، یکی از فواید ترک سیگار پولی است که پس انداز می کنید. می توانید برای خود حساب کنید چقدر پول بیشتری خواهید داشت. با خرج کردن بخشی از این پول برای سرگرمی به خودتان پاداش دهید.

به یاد داشته باشید زمان به نفع شماست.

هرچه سریع تر سیگار را ترک کنید زودتر از فواید آن برای سلامت بهره مند خواهید شد. تنها بعد از بیست دقیقه ضربان قلب شما به حالت عادی برمی گردد. بعد از یک روز سطح کربن مونوکسید بدن به حالت عادی بازخواهد گشت. تنها بعد از 2 یا 3 هفته احتمال حملات قلبی کم خواهد شد. در طولانی مدت احتمال سرطان ریه و دیگر سرطان ها کاهش خواهد یافت.

منابع:

https://www.webmd.com/smoking-cessation/ss/slideshow-13-best-quit-smoking-tips-ever

https://www.verywellmind.com/practical-tips-for-the-first-week-of-smoking-cessation-2825290

توجه: مطالب بخش وبلاگ سایت همکده تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به مشاور روانشناسی یا روانپزشک جهت تشخیص و درمان دانست.

مرکز مشاوره همکده بعنوان بزرگترین مرکز مشاوره تلفنی روانشناسی کشور ، خدمات مشاوره روانشناختی را بصورت شبانه روزی در زمینه های مشاوره ازدواج ، مشاوره طلاق ، مشاوره فردی ، مشاوره خانواده ، اعتیاد ، مشاوره جنسی ، مشاوره کودکان ، فرزند پروری ، افسردگی ، مثبت اندیشی ، اضطراب و... ارائه می نماید و شما می توانید به روش های مختلف و با حداقل هزینه با کارشناسان ما ارتباط برقرار کنید و از مزایای مشاوره تلفنی بهره مند شوید.

برترین مشاوران و روانشناسان کشور در مرکز مشاوره همکده ، زندگی با نشاط و سلامت روان را برای شما فراهم می کنند.

مزایای مشاوره تلفنی روانشناسی:

1- طرح موضوعات و مشکلات با مشاور تخصصی بدون دغدغه و خجالت

2- دریافت مشاوره در هر ساعتی از شبانه روز

3- صرفه جویی در هزینه ها با حذف هزینه ایاب و ذهاب

4- صرفه جویی در زمان با حذف زمان تردد و ترافیک

5- سهولت دسترسی به خدمات مشاوره

شیوه های ارتباط با ما:

 ارسال پیامک 20 به 20005555

 

بعدی قبلی