کارهای سرگرم کننده برای کودکان و بزرگسالان در روزهای قرنطینه

کارهای سرگرم کننده برای کودکان و بزرگسالان در روزهای قرنطینه

با پدیدار شدن پاندمیک کویید – 19، بسیاری از افراد کارهایشان را از خانه انجام داده و کودکان نیز موقتا به مدرسه نمی روند. بسیاری از شهروندان، اگر همین حالا در قرنطینه نباشند، به زودی مجبورند خود را در خانه حبس کنند. فعالیت های زیادی برای تمام سنین وجود دارد که می توانند به مبارزه با این ترس کمک کند.

برای بزرگسالان

کارهای سرگرم کننده برای کودکان و بزرگسالان در روزهای قرنطینه | مرکز مشاوره همکده

در شرایطی مشابه حالا، فرصتی عالی دارید تا بتوانید خانه ی خود را خوب تمیز کنید، خصوصا اگر از مواد ضدعفونی کننده نیز استفاده کنید. این کار نه تنها باعث می شود به نوعی مشغول باشید بلکه به مبارزه با ویروس کمک خواهد کرد. بعلاوه بهتر شدن محیط زندگی شما باعث بهتر شدن سلامت کلی تان خواهد شد.

می توانید برای خودتان وسایل لازم را از بیرون سفارش داده یا به صورت آنلاین تهیه کنید، حالا از همیشه مهم تر است تا به نوعی حامی مغازه های محلی خود باشید. با این مواد برای خود غذاهایی لذیذ پخته یا از اگر از خیاطی لذت می برید لباسی بدوزید. این ها به شما یادآوری می کنند که جهان هنوز ادامه داشته و زندگی جریان دارد.

از اینکه بخواهید به نوعی حواس خود را پرت کنید خجالت نکشید. دیدن یک فصل از برنامه ی تلویزیونی مورد علاقه ی شما، انجام بازی های ویدئویی یا گشتن در رسانه های اجتماعی و نگاه کردن به تصاویر کودکان یا حیوانات راه های خوبی هستند تا ذهن خود را از هر چیزی که بیرون رخ می دهد دور نگه دارید.

کارهای سرگرم کننده برای کودکان و بزرگسالان در روزهای قرنطینه | مرکز مشاوره همکده

با اعضای خانواده، خصوصا کسانی که زیاد از ان ها خبر ندارید یا کسانی که از بیماری مراقبت می کنند، تماس تصویری داشته باشید. اینگونه ارتباط ها با والدین، خواهر و برادر و دوستان قدیمی به فاصله ی ایجاد شده در نتیجه ی قرنطینه کمک خواهد کرد.

کمی از وقت خود را صرف کارهایی عقب افتاده ای بکنید که برای بعد گذاشته بودید. این یک عملکرد برد–برد برای شماست. مثلا کابینت ها را مرتب کنید. می توانید حساب های مالی خود را کرده یا تصاویری که قبلا در گوشی تان مانده اند را در هارد مرتب کنید.

هر سرگرمی که از قبل داشته اید، ابزار موسیقی، وسایل خیاطی و هرچیزی که بتواند شما را سرگرم کند را بیرون بیاورید. با وجود کار و خانواده در قبل، به سختی زمانی داشته اید که بتوانید روی علایق شخصی خود تمرکز کنید اما قرنطینه زمانی عالی است تا دوباره به مسیر لذت و سرگرمی های خود برگردید.

تجربیات خود را نوشته یا ضبط کنید. حالا زمان خیلی عجیبی در تاریخ است و روزی، شاید خودتان یا فرد دیگری بخواهد به اینکه شما در این روزها چه احساساتی داشته و چه واکنشی به محیط داشته اید نگاهی بیندازد.

کارهای سرگرم کننده برای کودکان و بزرگسالان در روزهای قرنطینه | مرکز مشاوره همکده

می توانید راه هایی سالم و خلاقانه برای پر کردن وقت خود پیدا کنید. در طول این پاندمیک شما به سرعت گرفتار اضطراب و استرس شدید خواهید شد. یوگا تمرین کنید، کتابی را بخوانید، مدیتیشن را امتحان کرده یا به یک موسیقی خوب گوش دهید. برای مدتی در روز هم که شده اخبار را کنار بگذارید و روی برگرداندن احساسات مثبت به زندگی خود تمرکز کنید.

می توانید سری به روزهای گذشته بزنید. آلبوم عکس های قدیمی تان را اورده یا فیلم های خانه ی قبلی خود را نگاه کنید. یکی از بهترین راه ها برای پرت کردن حواس خود از نگرانی های این روزها تماشای دوباره ی روزهای خوبی است که در گذشته داشته اید و این کار کمک می کند احساس کنید دوباره با دوستان و خانواده ی خود ارتباط دارید.

شما هنوز هم اجازه دارید از خانه بیرون بروید: هیچ محدودیتی برای فعالیت های تفریحی بیرون از خانه وجود ندارد، کارهایی که بتوانید به شکلی بی خطر از آن لذت ببرید، مانند: کوهنوردی، دوچرخه سواری، قایق رانی و حتی برخی ورزش ها در بیرون از خانه که نیازی به تماس با یکدیگر ندارند مانند گلف. این ها می توانند تاثیر قابل توجهی روی وضعیت روحی شما در این روزهای پر از استرس داشته باشند.

برای کودکان

کارهای سرگرم کننده برای کودکان و بزرگسالان در روزهای قرنطینه | مرکز مشاوره همکده

بسیاری از سایت های آموزشی مطالب و سرگرمی های آنلاین برای کودکان ارائه می دهد. می توانید با استفاده از پلت فرم های آموزشی در فضای مجازی کاری کنید که فرزند شما از یادگیری مفاهیم عقب نماند.

قرنطینه فرصتی عالی است تا در آن به کودکان خود مهارت هایی پایه ای که در مدرسه یاد نمی گیرند را اموزش دهید. به او یاد دهید چطور می تواند برای خود غذا بپزد، آشپزخانه را تمیز کند، کارهای مرتبط با باغچه را انجام داده یا از حیوان خانگی شما مراقبت کند. این مهارت ها نه تنها در آینده برای فرزند شما مفید خواهند بود بلکه در حال حاضر به والدین نیز کمک خواهد کرد.

 • می توانید برای آن ها با دوستانشان تماس تصویری برقرار کنید. دور بودن از دوستان مدرسه باعث می شود احساس تنهایی داشته باشند و ادامه داشتن مکالمات کمک می کند کودکان یاد بگیرند چطور در گروه های اجتماعی ارتباط برقرار کرده و روابط دوستی خود را حفظ کنند.
 • کودکان خود را از خانه بیرون ببرید. اطمینان داشته باشید از گروه های افراد دور بمانید، حداقل یک تا دو تر باید بین هر فرد فاصله باشد و از تماس با سطوحی مانند وسایل زمین بازی خودداری کنید، اما در هر صورت بیرون رفتن و قرار گرفتن در هوای آزاد برای سلامت فیزیکی و روانی کودکان اهمیت دارد.

کارهای سرگرم کننده برای کودکان و بزرگسالان در روزهای قرنطینه | مرکز مشاوره همکده

 • در مورد گذشته با ان ها صحبت کنید. حالا زمان آن رسیده است تا در مورد اجداد یا نوع زندگی پدربزرگ و مادربزرگ ها برای فرزند خود توضیح دهید. از ان بهتر، به آن ها کمک کنید اطلاعاتی را با استفاده از منابع معتبر و ارتباط با اعضای بزرگتر خانواده خودشان گردآوری کنند. این خاطرات یکی از ارزشمندترین چیزهایی است که می توانید به فرزندان خود بدهید.
 • فعالیت های بیرون را داخل خانه بیاورید ( این فقط برای مدتی است ) اتاق نشیمن را خالی کرده و برای خودتان در انجا چادر زده و یک اردوگاه درست کنید، با استفاده از بالشت و کوسن ها می توانید موانعی درست کرده و باهم مسابقه بگذارید. اگر حیاط دارید که زیاد نزدیک به دیگران نیست می توانید در صورتی که حس می کنید وسایل خانه تان به خطرمی افتد این فعالیت ها را به حیاطتتان منتقل کنید.
 • اگر در طول این پاندمیک فرزند شما مضطرب بوده و ترسیده است از اینکه از او بخواهید ذهن خود را از شرایط کنونی دور نگه دارد وحشت نداشته باشید. می توانید برای او فیلم دلخواهش را گذاشته یا در بعد از ظهر کمی با هم به بازی مشغول شوید. حالا می توانید به او آموزش دهید تا احساسات خود را درک کرده و در زمان بروز بحران و شرایط نامساعد، برای سلامت خود آن ها را اولویت بندی کند.

کارهای سرگرم کننده برای کودکان و بزرگسالان در روزهای قرنطینه | مرکز مشاوره همکده

 • به فرزندان خود بازی یا فعالیت هایی را یاد دهید که در زمان برگشت دوباره به مدرسه می تواند با دوستان خود انجام دهد، بازی های کارتی، استپ رقص، یا بازی هایی مانند قایم موشک.
 • به فرزند خود کمک کنید اتاقش را تزیین کند. شاید برای این زمان عجیب باشد اما استفاده از چراغ های کوچک و وسایل تزیینی باعث می شوند خانواده در کنار هم جمع شده و کمی شادی و حس خوب به محیط خانه آورده شود.
 • کمی خلاق باشید. کودکان را تشویق کنید تا نقاشی بکشند، موسیقی بنوازند، داستان بنویسند یا بازی کنند. تنها اینکه دیگر به مدرسه نمی روند به این معنا نیست که باید رشد فکری شان نیز متوقف شود. رشد دادن بخش خلاق مغز می تواند به کودکان کمک کند علایق جدیدی برای خود پیدا کرده و در مورد دنیای اطرافشان اطلاعات بیشتری کسب کنند.

کارهای سرگرم کننده برای کودکان و بزرگسالان در روزهای قرنطینه | مرکز مشاوره همکده 

 • اگر در حیاط خانه تان جایی دارید یا حتی پنجره ای که آفتاب گیر باشد می توانید در زمینه ی گیاه شناسی از آن استفاده کرده و از کودکتان بخواهید دانه ای بکارد. خلاق باشید، شادی کنید و به یاد داشته باشید هدف شما دانشی کامل یا کسب اطلاعات جامع در مورد یک موضوع نیست. شما تنها سعی دارید قدرت تخیل و کنجکاوی کودک خود را پرورش دهید در نتیجه یادگیری برای او تبدیل به بخشی از روال زندگی می شود.
 • فکر نکنید باید تمام وقت را صرف آموزش کنید. یکی از اولین چیزهایی که باید به یاد داشته باشید شاید شما را متعجب کند: برای کودکان کم سن، یادگیری در خانه زمان زیادی نمی خواهد. حتی وقتی کودک شما به مهد کودک می رود ساعات آموزشی برای او بیشتر از دو ساعت نیست. قتی دستورالعمل ها فردی شده و کلاس های بیرون حذف شده اند تنها کافی است قبل از رسیدن وقت ناهار زمان کمی را صرف یادگیری یک کتاب با کودک خود کنید. ( کودکان بزرگتر زمان بیشتری نیاز دارند اما بازهم به نسبت کل روزشان باید کم باشد.)

کارهای سرگرم کننده برای کودکان و بزرگسالان در روزهای قرنطینه | مرکز مشاوره همکده

بنابراین برنامه ریزی نکنید تا همان ساعاتی که در مدرسه بوده است را حالا نیز صرف مطالعه کند، مگر اینکه مدرسه اش تکالیف خاصی را برای او تعیین کرده باشد. می توانید بیشتر تمرکز خود را روی آموزش در حین بازی بگذارید.

 • دنیای اطراف را تبدیل به کلاس درس خود کنید. کودکان نمی توانند مدرسه در خانه را زیاد بپذیرند. بنابراین باید سعی کنید اموزش را تبدیل به بخشی از زندگی ان ها کنید و به دنبال فرصت هایی برای یادگیری در تمام تجربیات روزانه ی زندگی باشید.

این کار خیلی ساده است. مثلا از پرنده ای که پشت پنجره ی اشپرخانه تان رفته است کمک بگیرید تا در مورد پرنده ها به کودکتان یاد دهید یا با هم به طبیعت رفته و انواع شکوفه های درختان را نگاه کنید. این زمان فرصتی عالی است تا باهم بیرون رفته و از طبیعت لذت ببرید.

 • بخوانید، بخوانید و بخوانید. یکی از بارازش ترین کارهایی که می توانید در این روزها انجام دهید کتاب خواندن با کودکان در کنار یکدیگر است. هر زمان وقت آزاد داشتید این را امتحان کرده و ببینید چه زمانی برای خانواده ی شما بهتر خواهد بود.

اگر قبلا با کودکتان بلند کتاب خواندن با هم را امتحان نکرده اید پیشنهاد می شود در ابتدا از کتاب های سخت شروع نکنید. چیزی را انتخاب کنید که مورد علاقه ی کودکتان است و می توانند قدرت تخیل او را درگیر کند. (این کار به قدرت رابطه ی شما نیز اضافه می کند و می توانید خاطراتی فراموش نشدنی برای فرزندتان بسازید.) وقتی توانستید به ریتم خوبی برای خواندن با هم برسید می توانید با کتابی سخت تر از آن که قبل خواندید خودتان را به چالش بکشید و اگر راحت تر بودید هرکدام جدا از هم بخوانید.

فواید مطالعه کردن در کنار یکدیگر نامحدود است.

 • از این زمان برای آموزش مهارت های زندگی استفاده کنید. برای کودکانی که سن بیشتری دارند، این ترک ناگهانی مدرسه زمانی عالی است تا مهارت هایی در زندگی یاد بگیرند که در مدرسه آموزش نخواهند دید. مثلا کودکانی که در سنین دبستان هستند می توانند مهارت هایی مانند پختن غذا، شستن لباس ها و پهن کردن آن، شستن ظرف ها یا تمیز کردن اتاق خود را یاد بگیرند. در سین راهنمایی می توانید برنامه ریزی وعده عای غذایی، نوشتن لیست خرید، بودجه بندی برای مخارج خانه، هرس کردن باغچه یا عوض کردن ملافه ی تخت را امتحان کنند.

کارهای سرگرم کننده برای کودکان و بزرگسالان در روزهای قرنطینه | مرکز مشاوره همکده

جدا از مدیریت کارهای خانه، والدین می توانند کارهایی مانند خیاطی، کارهای هنری، کار با کامپیوتر و یا نجاری را به فرزندان خود یاد دهند. اگر مهارتی دارید که در زندگی برای شما مفید بوده است و می توانید آن را به کودک خود نیز یاد دهید حالا وقتی عالی برای آموزش دادن آن است. چرا این روزهایی که می توانید صرف یادگیری چیز جدید و مفید کنید را بیهوده بگذارنید؟

منابع:

https://thefederalist.com//

https://www.montrosepress.com

 

توجه: مطالب بخش وبلاگ سایت همکده تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به مشاور روانشناسی یا روانپزشک جهت تشخیص و درمان دانست.

مرکز مشاوره همکده بعنوان بزرگترین مرکز مشاوره تلفنی روانشناسی کشور ، خدمات مشاوره روانشناختی را بصورت شبانه روزی در زمینه های مشاوره ازدواج ، مشاوره طلاق ، مشاوره فردی ، مشاوره خانواده ، اعتیاد ، مشاوره جنسی ، مشاوره کودکان ، فرزند پروری ، افسردگی ، مثبت اندیشی ، اضطراب و... ارائه می نماید و شما می توانید به روش های مختلف و با حداقل هزینه با کارشناسان ما ارتباط برقرار کنید و از مزایای مشاوره تلفنی بهره مند شوید.

برترین مشاوران و روانشناسان کشور در مرکز مشاوره همکده ، زندگی با نشاط و سلامت روان را برای شما فراهم می کنند.

مزایای مشاوره تلفنی روانشناسی:

1- طرح موضوعات و مشکلات با مشاور تخصصی بدون دغدغه و خجالت

2- دریافت مشاوره در هر ساعتی از شبانه روز

3- صرفه جویی در هزینه ها با حذف هزینه ایاب و ذهاب

4- صرفه جویی در زمان با حذف زمان تردد و ترافیک

5- سهولت دسترسی به خدمات مشاوره

شیوه های ارتباط با ما:

 ارسال پیامک 20 به 20005555

بعدی قبلی

مطالب مرتبط