آیا نوجوانتان با فردی در ارتباط است

آیا نوجوانتان با فردی در ارتباط است

روابط زودهنگام در سنین نوجوانی شامل ایجاد صمیمیت فیزیکی و احساسات جنسی است. شاید شما حس کنید برای این کار آماده نیستید اما می توانید نقش مهمی در راهنمایی کردن و حمایت از فرزند خود در این مراحل مهم رشدی داشته باشید.

در مورد روابط نوجوانان

روابط رومانتیک و عاشقانه یک مرحله ی رشدی مهم هستند. آن همراه با تمامی تغییرات دیگری می باشند که در طول دوران نوجوانی اتفاق می افتند، تغییرات فیزیکی، اجتماعی و عاطفی و آن ها مرتبط با علاقه ی کودک در حال رشد شما در مورد تصویر بدنی و ظاهر خود، استقلال و حریم خصوصی است.

روابط عاشقانه می توانند بالا و پایین های عاطفی زیادی برای کودک شما داشته باشند و گاه حتی برای تمام خانواده. این ایده که گاه این احساسات در نوجوان شما وجود داشته باشند کمی برای شما سخت خواهد بود. اما این احساسات باعث می شوند فرزند شما روابط صمیمانه ی بیشتری با شما داشته و روابط بهتری باهم برقرار کنید.

چه زمانی روابط نوجوانان شروع می شود؟

آیا نوجوانتان با فردی در ارتباط است | مرکز مشاوره همکده

سن مناسبی برای شروع یک رابطه وجود ندارد، هر کودک متفاوت است و هر خانواده به شکل متفاوتی در مورد این قضیه برخورد خواهد داشت. اما چیزهایی هستند که برای همه متداول می باشند:

  • از نه تا یازده سالگی، کودک به تدریج شروع به استقلال بیشتری از خانواده کرده و به دوستان خود علاقه مندتر خواهد شد.
  • از ده تا چهارده سالگی فرزند شما زمان بیشتری را با گروه های جنسی مختلف خواهد بود و این می تواند در نهایت منجر به روابطی عاشقانه شود.
  • از پانزده تا نوزده سالگی روابط عاشقانه می توانند مرکز زندگی اجتماعی شما شوند. دوستی ها در این سن عمیق تر و ثابت تر خواهند شد.

بسیاری از نوجوانان زمان زیادی را صرف فکر کردن و صحبت کردن در مورد روابط خود می کنند. در این سال ها، روابط نوجوانان ممکن است برای چند هفته یا چند ماه ادامه یابد. چیز عجیبی نیست که بچه ها تا اواخر دوران نوجوانی خود علاقه ای به روابط عاشقانه نداشته باشند. برخی تمرکز خود را روی کارهای مدرسه، ورزشی یا علایق دیگر می گذارند.

آشنایی های اولیه

قبل از اینکه فرزند شما شروع به داشتن اینگونه روابط کند شاید یک یا دو بار آن را حس کرده باشد.

این برخورد شخصیتی زمانی است که فرزند شما حس می کند فردی قابل تحسین است و می خواهد شبیه به او شده یا با او همراه باشد.

این برخورد شخصیتی می تواند شروع روابط احساسی و رومانتیک باشد. این زمانی است که فرزند شما فرد خیالی دیگر را شخصی عالی یا ایده آل تصور می کند. این شرایط می تواند چیزهای زیادی را در مورد چیزهایی که در ذهن نوجوان شما برای افراد دیگر جذاب است مشخص سازد.

آشنایی ها و روابط رومانتیک ابتدایی خیلی زیاد ماندگار نخواهند بود زیرا باورهای نوجوان شما در مورد عالی بودن این فرد اغلب همزمان با شناخت بهتر فرد دیگر تغییر خواهد کرد.اما احساسات شدید فرزند شما واقعی هستند، بنابراین بهتر است این احساسات و برخوردهای فردی را جدی بگیرید و به فرزندتان برای احساساتی که دارد نخندید.

روابط در ابتدای دوران نوجوانی

نوجوانانی که کم سن تر هستند اغلب در گروه هایی باهم جمع می شوند. او ممکن است با فردی در گروه دوستان خود ملاقات های خاص و ویژه ای داشته باشد و سپس به تدریج زمان بیشتری را با آن فرد به تنهایی بگذراند.

اگر فرزندتان می خواهد با فرد خاصی تنها بیرون برود صحبت کردن با او در مورد این قضیه می تواند کمک کند بفهمید آیا احساسات او واقعی هستند یا نه. آیا او تنها می خواهد دوست پسر یا دوست دختری داشته باشد زیرا دوستانش همین کار را می کنند؟ آیا او فکر می کند تنها راه برای بیرون رفتن و شاد بودن همین است؟ یا او می خواهد زمانی بگذارد تا فردی را بهتر بشناسد؟

اگر کسی که نوجوانتان به او علاقه مند است از او بزرگتر یا کوچکتر می باشد باید این موضوع را به او یادآوری کنید که افراد در سنین متفاوت شاید چیزهای مختلفی را از یک رابطه بخواهند.

بهترین مدل های شخصیتی برای نوجوان شما افرادی در خانواده است که بزرگ شده اند. شما می توانید با رفتار درست با همسر، دوستان و خانواده و داشتن محبت و احترام به ان ها یک مدل شخصیتی مثبت برای روابط محترمانه برای نوجوان خود باشید. تنها صحبت کردن در این مورد که باید محترمانه با زنان و مردان دیگر رفتار کرد باعث می شود فرزند شما حس کند همه ی انسان ها برابر و باارزش هستند.

صحبت کردن در مورد روابط نوجوانان با فرزند خود

آیا نوجوانتان با فردی در ارتباط است | مرکز مشاوره همکده

خانواده ی شما نقش مهمی در روش فکر کردن نوجوانتان در مورد روابط ایفا می کند.

وقتی او مکالمات خوب شما در مورد احساسات، دوستی ها و روابط خانوادگی را می شنود کمک می کند برای صحبت کردن در مورد روابط کلی در دوران نوجوانی اعتماد به نفس بیشتری داشته باشد. اگر فرزند شما بداند روابط محترمانه در کل به چه شکلی هستند او می تواند ان را مستقیما به روابط عاشقانه ارتباط دهد.

این مکالمات شاید به این معنا باشند که فرزند شما برای به اشتراک گذاشتن احساسات خود با شما در زمان شروع احساس علاقه به فردی دیگر راحت تر خواهد بود. و این مکالمات همچنین می توانند موضوعات مهمی را میان شما مطرح کنند، مانند رفتار مهربان با افراد دیگر، جدا شدن با خوبی و احترام گذاشتن به مرزهای دیگران.

با فرزند خود از سنین کم در نوجوانی در مورد روابط جنسی و روابط عاشقانه صحبت کنید، این یعنی وقتی به بزرگسالی رسید راحت تر می تواند سوالات خود را از شما بپرسد.

در برخی مواقع صحبت کردن در مورد روابط عاشقانه یا جنسی همان صحبت کردن در مورد دوستان یا رفتن به مهمانی هاست. با توجه به ارزش ها و قوانینی که در خانواده ی خود دارید، شما و فرزندتان نیاز دارید در مورد رفتارها و قوانین خانه باهم حرف زده و برای شکستن هر قانون از جانب او مجازاتی را تعیین کنید. برای مثال ممکن است برای او مشخص کنید چقدر از زمان خود را می تواند با دوستی از جنس مخالف بگذراند یا چقدر از وقت او باید صرف مطالعه کردن شود و اصلا ایا ایرادی ندارد او با فردی از جنس مخالف رابطه ی دوستی داشته باشد.

همچنین باید با یکدیگر برای راهکارهایی توافق کنید که فرزند شما زمانی که احساس کرد در شرایط امن قرار ندارد و خطر را حس کند باید انجام دهد.

افراد کم سن اغلب در مورد دوستان خود صحبت می کنند که این عادی و سالم است. در عین حال آن ها بازهم نیاز به حمایت شما دارند، بنابراین باز گذاشتن راهی برای صحبت کردن اغلب اهمیت زیادی خواهد داشت.

برخی مکالمات در مورد روابط می توانند سخت باشند، خصوصا اگر حس می کنید نوجوان شما برای این رابطه اماده نیست. می توانید کمی در مورد روش های صحبت کردن در این مورد با فرزند خود تحقیق کنید.

آیا نوجوانتان با فردی در ارتباط است | مرکز مشاوره همکده

رابطه ی جنسی و روابط میان نوجوانان

اگر فرزند شما درگیر یک رابطه ی عاشقانه شده است ممکن است صحبت هایی در مورد صمیمیت فیزیکی و رابطه ی جنسی داشته باشد.

همه ی نوجوانان این تجربه را نخواهند داشت اما باید بدانید اغلب نوجوانان در مرحله ای از زندگی خود تجربیات جنسی دارند. به همین علت فرزند شما نیاز به اطلاعات کاملی در مورد ارتباطات جنسی خواهد داشت تا فریب نخورد.

این کار باعث می شود با صحبت کردن با یکدیگر بتوانید درگیر روابط جنسی ناخواسته نشوید. اگر مرزهای مکالمه را باز گذاشته و بگذارید فرزندتان بداند شما به او گوش می دهید به احتمال بیشتری سوالات و نگرانی های خود را از شما خواهد پرسید.

صحبت کردن با فرزند خود در مورد موضوعات جنسی و روابط باعث می شوند فرزند شما وارد روابط جنسی نادرست یا ناخواسته نشود. راحت باشید و مکالمات آزادی در مورد روابط جنسی داشته باشید تا بتوانید مانع از این اتفاق شده و فرزند خود را به سمت یک رابطه ی عاشقانه ی سالم هدایت کنید.

تجربیات جنسی زودهنگام و جذابیت های جنسی

آیا نوجوانتان با فردی در ارتباط است | مرکز مشاوره همکده

برای برخی افراد کم سن، رشد جنسی در طول نوجوانی شامل توجه به جنس خودشان می شود.

برای سه تا ده درصد از افراد، شروع بلوغ به معنای آزاد شدن از علاقه به جنس خود است. تعداد زیادی از افراد از همان ابتدا به جنس مخالف علاقه مند هستند.

اگر فرزند شما از احساسات خود گیج بوده یا جذب فرد دیگری شده است، واکنش مثبتی به او داشته و بدون قضاوت برخورد کنید، این اولین گام خوب است. یک بخش بزرگ دیگر واضح بودن در مورد احساسات خود نسبت به جنس خودتان است. اگر فکر می کنید شما در ارام ماندن مشکل دارید شاید بهتر باشد از فرد بزرگسال دیگری که شما و نوجوانتان هردو به او اعتماد دارید بخواهید در مورد این احساسات صحبت کند.

برخورد با جدایی و شکست ها در روابط دوران نوجوانی

آیا نوجوانتان با فردی در ارتباط است | مرکز مشاوره همکده

جدایی ها و قلب های شکسته بخشی از روابط عاشقانه هستند. اغلب نوجوانان آن را در جامعه نیز دخیل می کنند، مانند مدرسه یا رسانه های اجتماعی و این شرایط را بدتر خواهد کرد.

شاید از فرزند خود انتظار داشته باشید زمان پایان یافتن یک رابطه ناراحت بوده و واکنشی احساسی داشته باشد. شاید حس کنید حالا وقتش نیست اما این بخش برای آموزش شما در مورد یاد گرفتن چگونه کنار آمدن با تصمیم های سخت و ناامیدی هاست. شاید فرزند شما نیاز به کمی زمان و آرامش داشته باشد، شانه ای که روی ان گریه کند یا گوشی که به حرف های او سپرده شود. شاید او نیاز به کمی فاصله و تنهایی دارد.

گوش دادن فعال می تواند کمک کند متوجه نیازهای فرزند خود شوید. اما اگر به نظر می رسد حتی چند هفته پس از این جدایی نوجوان شما غمگین و حتی افسرده است شاید بهتر باشد از یک فرد متخصص یا روان درمان کمک بگیرید.

خطرات روابط عاشقانه برای نوجوانان

با وجودی که این دیدارها می تواند راهی برای یاد گرفتن مهارت های روابط مثبت مانند احترام متقابل، صداقت، اعتماد و توافق باشد اما می تواند چالش هایی را نیز به همراه بیاورد. نوجوانانی که در رابطه قرار دارند ممکن است در خطرات زیر قرار گیرند:

 

  • آشنایی با فردی بزرگتر از خود. اغلب این افراد از نوجوان شما می خواهند رابطه ی جنسی داشته باشد و او هنوز اماده نیست. دختران در این سن آسیب زیادی دیده و در خطر بارداری قرار می گیرند. این تفاوت سنی می تواند مشکلات زیادی را ایجاد کند.
  • داشتن توقعاتی غیرواقع گرایانه. برخی نوجوانان دیدگاه های خیالی در مورد روابط دارند. برای مثال توقع دارند روابط همیشه در حال پیشرفت باشند. اول می خواهند گروهی از دوستان بدانند، بعد والدین باخبر شوند و بعد خود را به عنوان یک زوج به همه معرفی کنند و... وقتی این توقعات در واقعیت اتفاق نمی افتند فرد نوجوان احساس ناامیدی خواهد داشت. اغلب روابط از چیزی که انتظار دارید متفاوت پیش خواهند رفت.
  • روابط جنسی در سنین کم. وقتی نوجوان کم سن شما وارد روابط جنسی می شود اغلب مرتکب رفتارهای جنسی پرخطری خواهد شد. او ممکن است نتایج منفی دیگری را نیز تجربه کند، مانند افسردگی، مصرف مواد، روابط عاشقانه ی ضعیف و کم شدن بازده در مدرسه.

 

منابع:

https://www.hhs.gov/ash/oah/adolescent-development/healthy-relationships/dating/teenage-dating/index.html

https://raisingchildren.net.au/pre-teens/communicating-relationships/romantic-relationships/teen-relationships

توجه: مطالب بخش وبلاگ سایت همکده تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به مشاور روانشناسی یا روانپزشک جهت تشخیص و درمان دانست.

مرکز مشاوره همکده بعنوان بزرگترین مرکز مشاوره تلفنی روانشناسی کشور ، خدمات مشاوره روانشناختی را بصورت شبانه روزی در زمینه های مشاوره ازدواج ، مشاوره طلاق ، مشاوره فردی ، مشاوره خانواده ، اعتیاد ، مشاوره جنسی ، مشاوره کودکان ، فرزند پروری ، افسردگی ، مثبت اندیشی ، اضطراب و... ارائه می نماید و شما می توانید به روش های مختلف و با حداقل هزینه با کارشناسان ما ارتباط برقرار کنید و از مزایای مشاوره تلفنی بهره مند شوید.

برترین مشاوران و روانشناسان کشور در مرکز مشاوره همکده ، زندگی با نشاط و سلامت روان را برای شما فراهم می کنند.

مزایای مشاوره تلفنی روانشناسی:

1- طرح موضوعات و مشکلات با مشاور تخصصی بدون دغدغه و خجالت

2- دریافت مشاوره در هر ساعتی از شبانه روز

3- صرفه جویی در هزینه ها با حذف هزینه ایاب و ذهاب

4- صرفه جویی در زمان با حذف زمان تردد و ترافیک

5- سهولت دسترسی به خدمات مشاوره

شیوه های ارتباط با ما:

 ارسال پیامک 20 به 20005555

بعدی قبلی

مطالب مرتبط