نشانه های کاهش هورمون جنسی تستوسترون و خوراکی های موثر در افزایش هورمون جنسی تستوسترون (قسمت اول)

نشانه های کاهش هورمون جنسی تستوسترون و خوراکی های موثر در افزایش هورمون جنسی تستوسترون (قسمت اول)

تستوسترون یکی از مهمترین هورمون‌های مردانه است که برای رشد و تکامل اندام‌های جنسی و همچنین صفات ثانویه جنسی مانند بم شدن صدا، رشد عضلات و استخوان‌ها، رویش موی صورت و ... نیاز است. این هورمون جنسی در کنار هورمون‌های دیگر جنسی مانند دی هیدروتستوسترون و آندروستن دیون، توسط بیضه ترشح می‌شود که به مجموع این هورمون‌ها آندروژن می‌گویند و هورمون تستوسترون به نسبت هورمون‌های دیگر بسیار زیاد بوده که از این جهت می‌توان هورمون تستوسترون را هورمون اصلی بیضه دانست.

نشانه های کاهش هورمون جنسی تستوسترون

کاهش هورمون تستوسترون ( به انگلیسی: Testosterone )  هم در مردان و هم در زنان می‌تواند به دلایلی بروز کند و با نشانه‌هایی قابل تشخیص است که برای مثال نشانه های آن در مردان شامل:

 • اختلال نعوظ
 • ریزش موی سر
 • بزرگ شدن سینه
 • کوچک شدن بیضه
 • کاهش میل جنسی
 • کاهش توده عضلانی
 • کاهش تولید اسپرم و در نتیجه ناباروری
 • تغییرات در خلق و خوی فرد مانند زودرنجی، کاهش تمرکز، تحریک پذیری زیاد و کاهش انرژی فرد
 • کاهش توده استخوان و پوکی استخوان و احتمال شکنندگی آن به دلیل نازک شدن و ضعیف شدن

همچنین نشانه های کاهش تستوسترون در زنان شامل:

نشانه های کاهش هورمون جنسی تستوسترون و خوراکی های مفید برای بهبود آن (1) | مرکز مشاوره همکده

 • گرگرفتگی
 • کاهش میل جنسی
 • از دست دادن موی بدن
 • کاهش تراکم استخوانی
 • احساس خستگی مداوم و همیشگی
 • بروز افسردگی، اضطراب و نداشتن انگیزه
 • افزایش وزن در میانسالی خصوصاً در ناحیه کمر و شکم

خوراکی‌های افزایش دهنده هورمون جنسی تستوسترون

مقدار مناسب هورمون تستوسترون برای مردان و زنان نیاز است و معمولا در مردان از حدود سن 30 سالگی این تولید این هورمون رو به نزول می‌رود، با ما همراه باشید تا به مواد غذایی افزایش دهنده هورمون تستوسترون را مورد بررسی قرار دهیم.

عسل

عسل در کنار خاصیت شفابخشی و التیام دهندگی دارای یک عنصر شیمیایی به نام بور است که سرشار از هورمون تستوسترون است و اکسید نیتریک موجود در آن با بهبود انبساط رگ‌های خونی و باز کردن آن به داشتن نعوظ کامل در فرد کمک می‌کند.

مارچوبه

نشانه های کاهش هورمون جنسی تستوسترون و خوراکی های مفید برای بهبود آن (1) | مرکز مشاوره همکده

مارچوبه می‌تواند به عنوان یک داروی تقویت کننده جنسی استفاده شود زیرا این ماده غذایی حاوی اسید فولیک، پتاسیم و همچنین ویتامین E است که این مواد مغذی برای تولید هورمون جنسی تستوسترون تاثیر بسیار مثبتی دارد.

آووکادو برای افزایش تستوسترون

برخی مطالعات درباره  تاثیر میوه آووکادو در افزایش ترشح هورمون تستوسترون نشان‌دهنده این است که این میوه تاثیری روی افزایش هورمون تستوسترون ندارد ولی برعکس در برخی مطالعات دیگر به دلیل اسیدهای چرب تک غیراشباع، تاثیر آن را در ترشح بیشتر این هورمون مثبت بیان کردند.

نشانه های کاهش هورمون جنسی تستوسترون و خوراکی های مفید برای بهبود آن (1) | مرکز مشاوره همکده

مصرف توت برای افزایش هورمون تستوسترون

مصرف توت‌ها به دلیل اینکه در کاهش سطح استروژن تاثیر گذار هستند در افزایش تولید تستوسترون بسیار مفید هستند و جزء بهترین مواد غذایی برای افزایش این هورمون جنسی در بدن هستند. توت ها مخصوصاً توت فرنگی به دلیل سرشار بودن از ویتامین C تاثیر بسزایی در افزایش هورمون جنسی تستوسترون در فرد خواهد شد.

برای تقویت هورمون تستوسترون موز بخورید.

میوه از جمله میوه‌هایی است که در افزایش تولید و ترشح هورمون تستوسترون بسیار موثر است و یک منبع خوب از قندهای دیر جذب بوده که انرژی زیادی را برای فرد فراهم می‌کند، موز دارای آنزیم برومیلین است که این آنزیم نقش مهمی در افزایش ترشح هورمون جنسی تستوسترون دارد.

آب انار تقویت کننده جنسی

نشانه های کاهش هورمون جنسی تستوسترون و خوراکی های مفید برای بهبود آن (1) | مرکز مشاوره همکده

میوه انار سرشار از آنتی‌اکسیدان هایی است که باعث بهبود جریان خون، پیشگیری از بیماری‌های قلبی می‌شود، که یکی از فواید این میوه تاثیر آن در ترشح هورمون جنسی تستوسترون است که طبق تحقیقاتی که در دانشگاه ادینبورگ انگلستان انجام شد به این نتیجه رسیدند که آب انار محرک قوای جنسی است و در زنان و مردان این تاثیر را دارد، آب انار می‌تواند هورمون جنسی تستوسترون که معمولاً با افزایش سن کاهش پیدا می‌کند را کنترل کرده و موجب افزایش آن خواهد شد.

خوراکی های موثر در افزایش هورمون جنسی تستوسترون (قسمت دوم)

بلوبری افزایش دهنده تستوسترون و کاهش استروژن

بلوبری به دلیل داشتن رزوراترول یک  ترکیب آنتی‌ اکسیدانی است که می‌تواند با تاثیرش در از بین بردن رادیکال‌های آزاد، موجب تقویت سیستم ایمنی و محافظت در مقابل برخی بیماری‌های مزمن شود، و این ترکیب آنتی اکسیدانی به افزایش تولید هورمون تستوسترون برای بدن بسیار نقش دارد، یکی دیگر از تاثیرات این میوه نیز در کاهش هورمون استروژن در بدن است.

برای ترشح هورمون تستوسترون آناناس میل کنید.

نشانه های کاهش هورمون جنسی تستوسترون و خوراکی های مفید برای بهبود آن (1) | مرکز مشاوره همکده

قبلاً اشاره کردیم که موز حاوی آنزیم بروملین است در کنار آن میوه آناناس نیز مانند موز به دلیل این آنزیم مهم، نقش بسیار مهمی در تر ترشح هورمون تستوسترون دارد .

بادام سرشار از آندروژن و مناسب درمان ناباروری

این ماده مغذی سرشار از پروتئین و همچنین آندروژن، ویتامین E، منیزیم، کلسیم و پتاسیم است و به دلیل دارا بودن اسیدهای چرب غیر اشباع در افزایش تولید هورمون جنسی تستوسترون بسیار مهم است.

مصرف چغندر برای افزایش ترشح تستوسترون

چغندر در خانواده‌ی سبزیجات یکی از خوراکی‌هایی است که در تولید هورمون تستوسترون به دلیل دارا بودن ماده معدنی به نام بور  و همچنین ترکیب تری متیل گلایسین بسیار موثر و مفید خواهد بود.

قارچ افزایش دهنده هورمون تستوستورن

قارچ‌های خوراکی ارزش غذایی بسیاری دارد، این ماده مغذی حاوی روی بوده که برای سلامت پوست و مو اهمیت بسیار داشته، سلنیوم موجود در قارچ از بروز سرطان و رشد تومورهای بدخیم پیشگیری می‌کند، این خوراکی مفید دارای ویتامین C و B و D و آنتی اکسیدان است.

مصرف قارچ باعت افزایش هورمون جنسی تستوسترون در فرد خواهد شد و دلیل آن ناشی از ترکیبات فعال آن است که باعث غیر فعال کردن آنزیم آروماتاز می‌شود، این آنزیم موجب تبدیل آندروژن به استروژن می‌شود و نتیجتاً تولید هورمون جنسی تستوسترون در بدن بیشتر خواهد شد.

مواد غذایی دیگری نیز برای افزایش هورمون جنسی تستوسترون مفید هستند که در مقاله ی دیگر به بررسی آن می‌پردازیم.

توجه: مطالب بخش وبلاگ سایت همکده تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به مشاور روانشناسی یا روانپزشک جهت تشخیص و درمان دانست.

مرکز مشاوره همکده بعنوان بزرگترین مرکز مشاوره تلفنی روانشناسی کشور ، خدمات مشاوره روانشناختی را بصورت شبانه روزی در زمینه های مشاوره ازدواج ، مشاوره طلاق ، مشاوره فردی ، مشاوره خانواده ، اعتیاد ، مشاوره جنسی ، مشاوره کودکان ، فرزند پروری ، افسردگی ، مثبت اندیشی ، اضطراب و... ارائه می نماید و شما می توانید به روش های مختلف و با حداقل هزینه با کارشناسان ما ارتباط برقرار کنید و از مزایای مشاوره تلفنی بهره مند شوید.

برترین مشاوران و روانشناسان کشور در مرکز مشاوره همکده ، زندگی با نشاط و سلامت روان را برای شما فراهم می کنند.

مزایای مشاوره تلفنی روانشناسی:

1- طرح موضوعات و مشکلات با مشاور تخصصی بدون دغدغه و خجالت

2- دریافت مشاوره در هر ساعتی از شبانه روز

3- صرفه جویی در هزینه ها با حذف هزینه ایاب و ذهاب

4- صرفه جویی در زمان با حذف زمان تردد و ترافیک

5- سهولت دسترسی به خدمات مشاوره

شیوه های ارتباط با ما:

 ارسال پیامک 20 به 20005555

بعدی قبلی

مطالب مرتبط
واژینیسموس چیست؟