اضطراب عملکرد جنسی

اضطراب عملکرد جنسی

در اصل رابطه ی جنسی لذت بخش تصور می شود اما اگر شما دائما نگران خوب بودن و عملکرد خود در حین رابطه باشید به سختی از آن لذت خواهید برد. اگر می خواهید این هیجان را به زندگی خود برگردانید باید یاد بگیرید چرا اضطراب عملکرد جنسی ممکن است برای شما پیش بیاید و از نکاتی برای به حداقل رساندن این اضطراب کمک بگیرید.

علل ایجاد اضطراب عملکرد جنسی

رابطه ی جنسی چیزی فراتر از یک واکنش فیزیکی است. احساسات شما نیز در این بین نقشی خواهند داشت. وقتی ذهن شما استرس زیادی دارد نمی تواند روی رابطه تمرکز داشته باشد و بدنتان نیز در نتیجه دچار هیجان لازم نخواهد شد.

نگرانی های متعددی هستند که می توانند باعث ایجاد این مشکل شوند:

  • ترس از اینکه در رختخواب عملکرد خوبی نداشته و نتوانید شریک جنسی خود را راضی کنید.
  • تصویر ذهنی منفی از بدن خود، از جمله نگرانی برای وزنتان
  • مشکلاتی که در روابط وجود دارند.
  • نگرانی از اینکه آلت تناسلی شما برانگیخته نشود.
  • نگرانی در مورد انزال زودرس یا نیاز داشتن به زمان زیاد برای رسیدن به ارگاسم
  • نگرانی برای اینکه نتوانید به ارگاسم برسید یا از تجربه ی جنسی خود لذت ببرید.

این عوامل باعث می شوند بدن شما هورمون های استرس را آزاد کند، مانند اپی نفرین و نروپی نفرین.

اضطراب عملکرد جنسی|مرکز مشاوره همکده

علائم اضطراب عملکرد جنسی

وضعیت ذهنی شما می تواند تاثیر بزرگی روی توانایی برانگیخته شدن شما داشته باشد. حتی اگر در رابطه با کسی هستید که به نظر شما جذابیت جنسی داشته و برایتان مناسب است، نگرانی در مورد اینکه بتوانید شریک خود را راضی نگه دارید می تواند انجام این کار را برای شما غیرممکن سازد.

یکی از اثرات هورمون های استرس باریک کردن رگ های خونی بدن است. وقتی خون کمتری در آلت جنسی شما جریان داشته باشد رسیدن به نعوظ برای شما سخت خواهد بود. حتی مردانی که در حالت عادی هیچ مشکلی برای  تحریک شدن ندارند شاید زمانی که با اضطراب عملکرد جنسی مواجه می شوند نتوانند به نعوظ دست یابند.

اضطراب عملکرد جنسی به اندازه ای که در مردان وجود دارد در زنان دیده نمی شود اما می تواند روی زنان نیز اثرگذار باشد. اضطراب می تواند باعث شود یک زن لغزندگی کافی برای رابطه ی جنسی را نداشته و این اثر باعث می شود تمایل جنسی او برای عشقبازی کاهش یابد.

اضطراب می تواند شما را از ذهنیت درست برای رابطه ی جنسی خارج سازد. وقتی شما تنها روی داشتن عملکردی خوب تمرکز دارید نمی توانید روی کارهایی که در تختخواب انجام می دهید دقت کافی داشته باشید. حتی اگر بتوانید به نعوظ برسید بازهم برای رسیدن به ارگاسم حواس پرتی زیادی خواهید داشت.

اضطراب عملکرد جنسی باعث ایجاد چرخه ای از مشکلات می شود. شاید به قدری در مورد رابطه ی جنسی مضطرب شوید که نتوانید در ان شرکت کنید و این خود حتی می تواند باعث ایجاد اضطراب جنسی بیشتری شود.

اضطراب عملکرد جنسی|مرکز مشاوره همکده

اضطراب چگونه روی تجربه ی جنسی زنان اثر خواهد گذاشت؟

زنانی که از تصویر ذهنی منفی نسبت به بدن خود رنج می برند اغلب نگران این هستند که همسرشان چطور آن ها را می بیند و مضطربند که بدنشان باعث شود همسرشان از ان ها دلسرد شده و برانگیخته نشود. همچنین این زنان ترس دارند که نتوانند شریک جنسی خود را در تختخواب راضی نگه دارند. این حس باعث می شود آن ها احساس راحتی نداشته، تمایل جنسی شان کاهش یافته و شاید کلا بخواهند از رابطه ی جنسی صرف نظر کرده و دوست نداشته باشند برهنه شوند. در زمان رابطه ی جنسی، نگرانی درباره ی این موارد باعث می شود زن نتواند برانگیخته شده، به قدر کافی واژن او لغزنده گشته و در نهایت نمی تواند به اوج لذت برسد.

اضطراب عملکرد جنسی|مرکز مشاوره همکده

غلبه بر اضطراب عملکرد جنسی

اگر دچار اضطراب عملکرد جنسی هستید حتما نزد یک پزشک بروید، کسی که به قدر کافی با او راحت باشید تا در مورد زندگی جنسی تان صحبت کنید. این پزشک وضعیت شما را بررسی کرده و آزمایش هایی را انجام می دهد تا مطمئن شود وضعیت سلامت شما مشکلی نداشته و یا دارویی مصرف نمی کنید که باعث ایجاد این مشکل شده باشد.

در طول تست پزشک از شما در مورد سابقه ی جنسی تان سوال می کند تا متوجه شود جه مدت است شما دچار اضطراب عملکرد جنسی هستید و چه نوع افکاری هستند که در تداخل با زندگی جنسی شما می باشند.

داروها و درمان های دیگر می توانند به حل مشکل اختلال نعوظ و دیگر مشکلات جنسی که علل فیزیکی دارند کمک کنند. اگر مشکلی در سلامت مقصر وضعیت شما نبود پزشک ممکن است از شما بخواهد یکی از این راه ها را امتحان کنید:

با یک مشاور صحبت کنید.

اضطراب عملکرد جنسی|مرکز مشاوره همکده

با یک روان درمان یا مشاوری که در درمان مشکلات جنسی تجربه دارد وقت دیدار بگیرید. درمان می تواند کمک کند مشکلات خود را فهمیده و بعد ان هایی که باعث اضطراب عملکرد جنسی شده اند را کاهش داده یا از بین ببرید. برای مثال اگر نگران انزال زودرس هستید می توانید تکنیک هایی را امتحان کنید که باعث می شوند کنترل بیشتری روی خودتان داشته باشید.

با همسر خود رک و روراست باشید.

در مورد نگرانی های خود با همسرتان صحبت کنید. این کار کمک می کند بخشی از نگرانی های شما کاهش یابند. وقتی در کنار هم سعی می کنید به یک راه حل خوب برسید ممکن است به عنوان یک زوج به هم نزدیک تر شوید و در کنار آن روابط جنسی خود را نیز بهبود بخشید.

سعی کنید رابطه ی صمیمانه ی شما به شکل دیگری باشد.

یاد بگیرید چگونه بدون داشتن دخول جنسی می توانید به یکدیگر نزدیک شوید. می توانید در کنار هم یک دوش آب گرم گرفته یا کمی همسرتان را ماساژ دهید. سعی کنید با روش های دیگر یکدیگر را راضی و خوشحال نگه دارید، در نتیجه همیشه نیازی نیست برای عملکرد جنسی احساس فشار و نگرانی داشته باشید.

ورزش کنید.

اضطراب عملکرد جنسی|مرکز مشاوره همکده

ورزش کردن و کمی تحرک نه تنها باعث می شود حس بهتری نسبت به بدن و اندام خودتان پیدا کنید بلکه حرکات و نیروی شما در اتاق خواب نیز تا حد زیادی بهبود خواهد یافت.

تا جایی که می توانید حواس خودتان را پرت کنید.

زمانی که با هم رابطه ی عاشقانه برقرار می کنید یک موسیقی رومانتیک پخش کرده یا فیلمی با صحنه های تحریک کننده بگذارید. پرت کردن حواستان از عملکرد جنسی خود می تواند نگرانی هایی را از بین ببرد که مانع از برانگیختن و هیجان شما در طول رابطه می شدند.

در نهایت زیاد به خودتان سخت نگیرید.

خودتان را در مورد ظاهر فیزیکی یا توانایی تان در رختخواب سرزنش نکنید. برای اضطراب عملکرد جنسی خود از یک متخصص کمک بگیرید در نتیجه می توانید به یک زندگی جنسی سالم و لذت بخش دوباره برگردید.

منابع: https://www.webmd.com/sexual-conditions/guide/sexual-performance-anxiety-causes-treatments#2

https://www.webmd.com/sexual-conditions/guide/sexual-performance-anxiety-causes-treatments#1

https://onlinedoctor.superdrug.com/performance-anxiety.html

توجه: مطالب بخش وبلاگ سایت همکده تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به مشاور روانشناسی یا روانپزشک جهت تشخیص و درمان دانست.

مرکز مشاوره همکده بعنوان بزرگترین مرکز مشاوره تلفنی روانشناسی کشور ، خدمات مشاوره روانشناختی را بصورت شبانه روزی در زمینه های مشاوره ازدواج ، مشاوره طلاق ، مشاوره فردی ، مشاوره خانواده ، اعتیاد ، مشاوره جنسی ، مشاوره کودکان ، فرزند پروری ، افسردگی ، مثبت اندیشی ، اضطراب و... ارائه می نماید و شما می توانید به روش های مختلف و با حداقل هزینه با کارشناسان ما ارتباط برقرار کنید و از مزایای مشاوره تلفنی بهره مند شوید.

برترین مشاوران و روانشناسان کشور در مرکز مشاوره همکده ، زندگی با نشاط و سلامت روان را برای شما فراهم می کنند.

مزایای مشاوره تلفنی روانشناسی:

1- طرح موضوعات و مشکلات با مشاور تخصصی بدون دغدغه و خجالت

2- دریافت مشاوره در هر ساعتی از شبانه روز

3- صرفه جویی در هزینه ها با حذف هزینه ایاب و ذهاب

4- صرفه جویی در زمان با حذف زمان تردد و ترافیک

5- سهولت دسترسی به خدمات مشاوره

شیوه های ارتباط با ما:

 ارسال پیامک 20 به 20005555

بعدی قبلی

مطالب مرتبط
سرد مزاجی ، علل و راهکارها