اعتماد به نفس در کودکان

اعتماد به نفس در کودکان

اصول پایه برای اعتماد به نفس

اعتماد به نفس یعنی دوست داشتن خودتان و شخصیتی که دارید. اعتماد به نفس به معنی باور داشتن بیش از حد خود نیست، تنها اینکه خودتان را باور داشته و بدانید چه کاری را خوب انجام می دهید.

برای کودکان اعتماد به نفس ریشه در این ها دارد:

 • گذراندنی زمانی با کیفیت در کنار خانواده
 • اینکه بدانند دوستشان دارند و عضو یک خانواده و گروهی می باشند که برای آن ها ارزش قائل هستند.
 • تشویق شدن به امتحان کردن چیزهای جدید، یافتن مواردی که در ان خوب هستند و تشویق شدن برای چیزهایی که به ان اهمیت می دهند.

مهم ترین چیزی که شما می توانید برای بهبود اعتماد به نفس کودک خود انجام دهید این است که به او بگویید دوستش دارید. مرتبا این حرف را به او تکرار کرده و به هر دلیل و بهانه ای محبت و تحسین خود را به او نشان دهید.

روابط، ارتباطات، تعلقات و اعتماد به نفس کودک شما

اعتماد به نفس در کودکان | مرکز مشاوره همکده

داشتن ارتباط با افراد دیگری که به شما اهمیت می دهند برای اعتماد به نفس کودکتان مفید خواهد بود. این ارتباط باعث می شود حس قوی تری نسبت به جایگاه خود در خانواده و روابط دورتر داشته باشد. ارتباط داشتن با دوستان و افراد دیگر در جامعه به کودک شما کمک می کند یاد بگید چگونه با دیگران ارتباط برقرار کرده و اعتماد به نفس خود را بهبود بخشد.

در اینجا ایده هایی برای بهبود اعتماد به نفس کودک از طریق روابط آورده شده است:

 • حس کودک خود به خانواده، اجتماع و فرهنگتان را قوی کنید؛ برای مثال به او عکس های خانوادگی را نشان داده و از خاطراتتان برای او تعریف کنید. در مراسمات اجتماعی یا فرهنگی مانند مراسم های مذهبی شرکت کرده و او را تشویق کنید عضو یک انجمن ورزشی یا گروه مورد علاقه ی خود یا یک گروه خانوادگی شود.

 • او را تشویق کنید به عنوان عضوی از خانواده برای خود ارزش بگذارد؛ یک راه برای انجام این کار همراه کردن او با خودتان در کارهای خانه است. هرکسی که بخشی از کارهای خانه را به عهده بگیرد احساس مهم بودن و ارزش داشتن خواهد کرد.

 • از دوستان کودک خود استقبال کرده و آن ها را بشناسید؛ او را تشویق کنید بیرون از خانه برای خود دوستانی داشته باشید و زمانی بگذارید تا بتواند به خانه ی آن ها برود.

زمانی با کیفیت و اعتماد به نفس کودک

اعتماد به نفس در کودکان | مرکز مشاوره همکده

وقتی زمان خوبی را با کودک خود می گذرانید به او اجازه می دهدی بداند برای شما مهم ست. انجام کارهایی در کنار هم به عنوان یک خانواده می تواند حس تعلق و همراهی شما در خانواده به یکدیگر را افزایش دهد، و این برای اعتماد به نفس کودکتان مفید است.

در اینجا ایده هایی برای شما داریم:

 • روال هایی خانوادگی ایجاد کنید؛ این ها شامل خواندن داستان در زمان خواب، یک بوسه در زمان خداحافظی یا راه های دیگر برای انجام کارهایی است که برای خانواده ی شما مهم است.

 • بگذارید کودکتان در کاری به شما کمک کند؛ در نتیجه حس می کند مفید است. برای مثال کودکی که هنوز به مدرسه نرفته می تواند در چیدن میز شام به شما کمک کند.

 • برای گذراندن زمانی دو نفره با کودک خود برنامه ریزی کنید؛ کاری انجام دهید که او از ان لذت می برد، چه نقاشی کردن باشد، پازل درست کردن، فوتبال یا پختن کیک.

چیزهایی که می توانند به اعتماد به نفس کودک شما آسیب برسانند.

 • پیام هایی که چیزی منفی در مورد کودک می گویند برای اعتماد به نفس او بد هستند؛ برای مثال " تو خیلی شیطان، سرکش و بی ادب شده ای ... " وقتی کودکتان کاری انجام می دهد که دوست ندارید بهتر است به او بگویید به جای آن چه کار کند. برای مثال " تو هنوز تکالیفت را انجام نداده ای. باید حالا نشسته و سوالات ریاضی ات را تمام کنی "

 • پیام هایی که می گویند زندگی بدون حضور کودکان بهتر خواهد بود ممکن است به اعتماد به نفس کودک شما آسیب برساند، مثلا " اگر مجبور نبودم برای بچه ها هزینه کنم حالا می توانستم یک ماشین جدید بخرم "

اعتماد به نفس در کودکان | مرکز مشاوره همکده

 • بی توجهی به کودکان، رفتار کردن با آن ها مانند یک مزاحم و توجه نکردن به ان ها مسلما برای اعتماد به نفس کودک شما خوب نیست. یک مثال می تواند این باشد " من مریض هستم و از دست تو خسته شدم " یا اینکه هر بار کودک می خواهد صحبت کند اخم کرده یا سر تکان می دهید. این ها نیز می توانند همان اثر را داشته باشند.

 • مقایسه ی منفی با کودکان دیگر، خصوصا خواهرها و برادرها، اصلا نمی تواند به شما کمکی کند. هر کودک در خانواده متفاوت است، با نقاط قوت و ضعف مخصوص خود. بهتر است شما موفقیت ها و دستاوردهای هر کودک را تشخیص دهید.

نکاتی برای ایجاد اعتماد به نفس در کودکان

اعتماد به نفس در کودکان | مرکز مشاوره همکده

 • به تعریف کردن هایتان دقت داشته باشید؛ مسلما کودک شما نیاز به تشویق زیادی دارد، وقتی یاد می گیرد چهار دست و پا راه برود، یک توپ پرتاب کند یا یک دایره بکشد. اما اگر زیاد به او بگویید " این کار را عالی انجام دادی " به شنیدن آن عادت خواهد کرد و برای او سخت خواهد بود درک کند کدام موفقیت هایش واقعا نیاز به تحسین شدن دارند. وقتی شما در تعریف خود مبالغه می کنید او این را حس خواهد کرد ( این بهترین برج خانه سازی است که من تابه حال دیده ام ) و شروع به تدریج نسبت به تشویق های شما بی توجه شود. اگر او کاری را انجام داده که باید بدهد نیازی نیست تشویقش کنید. وقتی دندان هایش را مسواک می زند یا لباسش را داخل کمد می گذارد تشویقی نیاز ندارد. تنها یک کلمه ی ممنونم کافی خواهد بود. سعی کنید یک واکنش مثبت به کار او نشان دهید: به جای اینکه به کودکتان بگویید نقاشی او فوق العاده است شاید بهتر باشد به استفاده ی خوب از رنگ بنفش در نقاشی اش اشاره کنید.

 • سعی نداشته باشید همیشه شما او را از مشکل نجات دهید؛ طبیعی است بخواهید مانع از آسیب دیدن، ناامیدی یا اشتباه کردن کودک خود شوید اما وقتی شما در کار او دخالت می کنید – سعی می کنید او را به مهمانی تولدی دعوت کنید که در ان نبوده یا می خواهید مربی اش را قانع کنید تا او را در بازی های بیشتری شرکت دهد – هیچ کار خوبی برای او نمی کنید. کودکان باید بدانند شکست خوردن اصلا ایرادی ندارد و داشتن احساس ناراحتی، اضطرب و عصبانیت عادی است. ان ها یاد می گیرند با غلبه بر موانع به موفقیت برسند نه اینکه شما این موانع را پاک کنید. بسیار مهم است کودکان کم سن شانس بازی کردن و خطر کردن را داشته باشند بدون اینکه حس کنند والدین برای انجام کاری اشتباه از ان ها انتقاد کرده و یا خودشان اشتباه ان ها را تصحیح می کنند. حتی گاهی خوب است والدین خودشان عمدا در جایی کاری را اشتباه انجام دهند. دیدن اشتباهتان و ناراحت نشدن زیاد برای ان باعث می شود کودک شما نیز حس بهتری پیدا کند.

 • بگذارید او تصمیم بگیرد؛ وقتی کودک شما این فرصت را داشته باشد که از سنین کم تصمیم گیری کند او به خاطر این قضاوت خود اعتماد به نفس پیدا خواهد کرد. البته کودکان دوست دارند خودشان همه چیز را پیش ببرند اما داشتن کنترل زیاد می تواند برای ان ها گیج کننده باشد. بهتر است دو یا سه انتخاب به کودک خود بدهید. برای مثا از یک کودک سه ساله نپرسید برای شمام چه می خواهد اما به او پاستا یا چند غذای دیگر را پشنهاد دهید تا انتخاب کند. در همین حین باید کودک شما بداند این گزینه ها را شما انتخاب می کنید. مثلا شاید دختر هشت ساله ی شما دوست داشته باشد شبیه به پسرها لباس بپوشد. بگذارید این انتخاب را داشته باشد اما چیزهای دیگر مانند تمرین پیانو به انتخاب او نیستند.

اعتماد به نفس در کودکان | مرکز مشاوره همکده

 • روی نیمه ی پر لیوان تمرکز کنید؛ اگر کودک شما ناامید شده و حس می کند شکست خورده است به او یاد دهید کمی بیشتر مثبت اندیش باشد. به جای اینکه تنها به او بگویید روی خوبی های این کار تمرکز کن او را تشویق کنید تا در مورد راه های خاصی برای بهبود شرایط خود و نزدیک تر شدن به هدفش فکر کند. اگر او در یادگیری شعرها از هم کلاسی های خود عقب تر است به او بگویید هرکس در یادگیری سرعت خود را دارد و زمان بیشتری برای مطالعه با او صرف کنید. اگر برای یک مسابقه او را وارد تیم نکردند به او نگویید " من فکر می کنم تو یک ستاره هستی " به جای آن بگویید " من می بینم چقدر ناامید و ناراحت شده ای. بیا برنامه ای بریزیم تا ببینیم چطور می توانی شانس شرکت در مسابقه ی بعدی را داشته باشید. "

 • به علایق شخصی او رسیدگی کنید؛ سعی کنید کودک خود را در فعالیت های مختلف شرکت دهید و وقتی چیزی را پیدا کرد که واقعا به ان علاقه داشت تشویق کنید. کودکانی که برای خو یک مسیر دارند چه این علاقه آشپزی باشد یا علاقه به دایناسورها؛ آن ها از تجربیات خود احساس غرور داشته و به احتمال بیشتری در این بخش از زندگی خود موفق خواهند بود. سرگرمی های خاص می توانند خصوصا برای کودکانی که زیاد در مدرسه موفق نیستند خوب باشند و بعلاوه شما می توانید به کودک خود کمک کنید از این علاقه اش برای برقراری ارتباط با کودکان دیگر استفاده کند. برای مثال اگر کودک شما نقاشی را دوست دارد اما بیشتر هم کلاسی های او در ورزش خوب هستند او را تشویق کنید نقاشی های ورزشی بکشد. یا می تواند کتابی از کارهای هنری خود تهیه کرده و آن را در کلاش نشان دهد.

 • مهارت حل مشکلات را به او یاد دهید؛ کودکان وقتی می توانند برای چیزی که دوست دارند داشته باشند صحبت کنند اعتماد به نفس بیشتری را حس خواهند کرد. شما می توانید حتی به یک کودک کم سن یاد دهید چطور مشکلات خود را حل کند. اگر کودکتان پیش شما آمد و شکایت کرد که کودک دیگری ماشین او را در زمین بازی برداشته است از او بپرسد به نظرش راه خوب برای گرفتن ماشینش چیست. اگر ایده ی اولیه اش این بود که به زور ماشین را بگیرد از او بپرسید به نظرش بعد چه اتفاقی خواهد افتاد. سپس از او بپرسید " آیا می توانی راه های دیگری پیدا کنی که بدون دعوا بتوانی ماشینت را بگیری؟" شاید کودک 4 ساله ی شما به شکل عجیبی به این نتیجه برسد که به او بگوید " شاید اگر با من بازی کنی بتوانیم بهتر تفریح کنیم تا اینکه بخواهی خودت تنها بازی کنی"

 • به دنبال راه هایی برای کمک کردن به دیگران باشند؛ وقتی کودکان حس کنند تفاوتی ایجاد کرده اند  - چه پختن شیرینی برای هم کلاسی ها باشد یا پر کردن لیوان آب برای دوستش- ان ها اعتماد به نفس بیشتری را حس خواهند کرد. برای کودکان خوب است که خودشان در خانه مسئولیت هایی داشته باشد اما کمک کردن به شما در انجام یک کار نیز می تواند برای او عالی باشد " من واقعا از کمک تو استفاده کردم." او متوجه می شود کارهایی که رشد کرده و پیشرفت دارند نیاز به تلاش خواهند داشت و وقتی در آینده خودش بخواهد روی چیزی کار کند برای او ساده تر خواهد بود.

منابع:

https://www.parents.com/toddlers-preschoolers/development/fear/secrets-of-confident-kids/

https://raisingchildren.net.au/toddlers/behaviour/understanding-behaviour/about-self-esteem

توجه: مطالب بخش وبلاگ سایت همکده تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به مشاور روانشناسی یا روانپزشک جهت تشخیص و درمان دانست.

مرکز مشاوره همکده بعنوان بزرگترین مرکز مشاوره تلفنی روانشناسی کشور ، خدمات مشاوره روانشناختی را بصورت شبانه روزی در زمینه های مشاوره ازدواج ، مشاوره طلاق ، مشاوره فردی ، مشاوره خانواده ، اعتیاد ، مشاوره جنسی ، مشاوره کودکان ، فرزند پروری ، افسردگی ، مثبت اندیشی ، اضطراب و... ارائه می نماید و شما می توانید به روش های مختلف و با حداقل هزینه با کارشناسان ما ارتباط برقرار کنید و از مزایای مشاوره تلفنی بهره مند شوید.

برترین مشاوران و روانشناسان کشور در مرکز مشاوره همکده ، زندگی با نشاط و سلامت روان را برای شما فراهم می کنند.

مزایای مشاوره تلفنی روانشناسی:

1- طرح موضوعات و مشکلات با مشاور تخصصی بدون دغدغه و خجالت

2- دریافت مشاوره در هر ساعتی از شبانه روز

3- صرفه جویی در هزینه ها با حذف هزینه ایاب و ذهاب

4- صرفه جویی در زمان با حذف زمان تردد و ترافیک

5- سهولت دسترسی به خدمات مشاوره

شیوه های ارتباط با ما:

 ارسال پیامک 20 به 20005555

بعدی قبلی

مطالب مرتبط