آثار روانی طلاق بر زنان

آثار روانی طلاق بر زنان

حتی در طلاق هایی که بدون بحث و اختلاف زیاد و تقریبا به شکلی متمدن انجام می شوند بازهم زندگی هردو زوج به نوعی خراب شده است. این ویرانی زمانی بیشتر خود را نشان می دهد که بچه ها نیز درگیر ان شده باشند. برای مثال بر اساس امارهای انجمن طلاق در آمریکا، درآمد یک زن بعد از جدایی ممکن است تا چیزی حدود 45 درصد کمتر از قبل شود تاثیرات روانی و عاطفی طلاق ممکن است خیلی عمیق و شدید باشند و ممکن است تا زمان زیادی بعد از جنگ های قانونی که برای این جدایی داشته اید و حتی بعد از ثبات یافتن وضعیت مالی تان ماندگار باشند.

اغلب گفته می شود هیچ ازدواج شادی به طلاق منتهی نخواهد شد. باید بدانید چه تصمیم دارید روی مشکلات زناشویی خود کار کنید یا به این نتیجه رسیده اید که تنها راه ممکن برای شما جدایی است، باید در ذهن داشته باششید ممکن است اثرات فیزیکی و عاطفی طلاق را تجربه کنید.

کسانی که به سراغ طلاق و جدایی می روند باید اماده باشند که این انتخاب تاثیرات عاطفی روی آن ها و خانواده شان داشته باشد. افراد کمتری هستند که به اثرات فیزیکی جدایی روی بزرگسالان توجه می کنند. جالب است بدانید اثرات این جدایی بین مردان و زنان متغیر می باشد.

اثرات روانی و عاطفی جدایی روی زنان

آثار روانی طلاق بر زنان | مرکز مشاوره همکده

همانطور که اغلب می دانید زنان بیشتر به دنبال دستیابی به شبکه های حمایتی برای خود هستند. اما این خصلت در غلبه بر تاثیرات عاطفی ناشی از جدایی زیاد ارزش نخواهد داشت. در طول جدایی و بعد از ان زنان نسبت به مردان بیشتر مشکلات شخصیتی را تجربه خواهند کرد. بسیاری از زنان روی این تمرکز کرده اند که در طول ازدواج بتوانند همسران یا مادرانی عالی باشند و حالا به طور ناگهانی بخش دوم از هویت خود را از دست داده اند.غلبه یافتن بر این حس می تواند برای شما چیز خیلی مثبتی باشد اما تقریبا هیچوقت این حس را نخواهید داشت. درست کردن یک بعد شخصیتی جدید می تواند شما را به سوی داشتن شخصیتی هدایت کند که از نظر فیزیکی و عاطفی سالم تر است.

همچنین استرس بعد از جدایی برای زنان زمان بیشتری نسبت به مردان ماندگار خواهد بود. دانشمندان این موضوع را به دلیل کاهش ناگهانی در استانداردهای زندگی می دانند که می تواند تا زمان زیادی بعد از جدایی ماندگار باشد.

مردان و زنانی که در مشکل طلاق قرار دارند اغلب از عوارض جانبی روانی ناشی از این شرایط رنج خواهند برد، البته می توان گفت زنان از نظر روانی، عاطفی، ذهنی، فیزیکی و اقتصادی بیشتر از مردان آسیب خواهند دید. تمامی جنبه های طلاق برای زنان نخواهد بود اما برای آن ها عذاب آور و همراه با غم و اندوه بسیار است. درست مانند هر تجربه ی استرس آور دیگر، کسانی که این چالش را تجربه می کنند در مقالب آن قوی تر شده و بهتر عمل خواهند کرد. اثرات روانی طلاق و جدایی روی زنان چندین بعد مختلف دارد.

انتظاراتی که دارید.

طلاق تجربه ای مخرب است. این اتفاق زندگی شما را ویران خواهد کرد، خصوصا اگر کودکان شما در این بین هستند. درست مانند زمانی که شغل خود را از دست داده اید، به کشور دیگری مهاجرت کرده اید یا خانه ی شما آتش گرفته است جدایی نیز می تواند ریتم عادی زندگی روزانه ی شما را مختل نماید و باعث هجوم موج بزرگی از تصمیم های سخت به سمت هردو نفر خواهد شد.

بخشی از چالشی که در زمان جدایی دارید این است که این تصمیم را به صورت داوطلبانه گرفته اید یا حداقل نیمی از ان از جانب شما بوده است. این تاییدی است که رویاهایی که برای زندگی باهم داشته اید حالا دیگر از بین رفته اند. برخی واکنش های عاطفی در این بین متداول هستند و کلیدی برای تاثیرات روانی جدایی روی زنان می باشند:

آثار روانی طلاق بر زنان | مرکز مشاوره همکده

 • اضطراب؛ اضطراب شما حالا چیزی شبیه به عصبی بودن نیست.  شاید زمانی که می خواهید برای یک مصاحبه ی کاری صحبت کنید حس کنید عصبی هستید، اما علت این عصبی بودن شما چیزی در زمان حال بوده و شما خود از دلیل آن اگاه بوده و می دانید موقتی است. اضطراب، از طرف دیگر، در زمان جدایی دیده می شود، زیرا حالا آینده برای شما نامشخص تر از چیزی است که قبلا برای خودتان تصور کرده بودید.
 • افسردگی؛ زنان اغلب نسبت به مردان بیشتر به اتفاقات سخت و دردناک واکنش نشان می دهد، با وجودی که هردو سمت ممکن است به خاطر از دست دادن این رابطه و ازدواج خود احساس نابودی داشته باشند. گوشه گیری و افسردگی واکنش های متداولی به جدایی هستند. زنان نسبت به مردان احتمال بیشتری وجود دارد که در طول سه سال بعد از جدایی از حملات افسردگی رنج ببرند. با وجودی که داروهای تجویزی و مشاور می توانند در این بین کمک کنند شما باید برای تغییر روال های عادی زندگی خود گامی بردارید در نتیجه احساساتی که همراه با محیط قدیمی بوده اند تبدیل به احساسات مثبت جدیدی برای خانه، شغل یا حتی حلقه ای از دوستان جدید خواهد شد.
 • ترس؛ طلاق و جدایی می تواند وحشتناک باشد. شما از همه ی چیزهای کوچک پیش رو حس تس دارید و به خاطر مشکلاتی که می دانید می رسند وحشت می کنید. گفتن این حرف ساده است و عمل کردن به ان سخت، اما باید انتخاب کنید که نگران نباشید. با چیزهایی که همین حالا بر آن ها غلبه یافته اید به خودتان اطمینان دهید و باید متوجه شوید این ها گام هایی تمرینی هستند که باید برای جنگ ها بزرگتر بردارید، مشکلات ترسناک تری که در مقابل خود دارید. هر زمان حس کردید به خاطر یک حمله ی ترس شکمتان منقبض شده یا نفس هایتان سریع تر شده اند به یاد داشته باید ترس واکنشی به ناشناخته هاست و می تواند علت عصبانیت شما باشد.
 • عصبانیت؛ عصبانیت اغلب ریشه در ترس دارد. اگر روال طلاق طولانی شده باشد یا با اتفاقات ناخوشایندی همراه باشد یا احساسات فرد را تحت تاثیر زیاد قرار دهد، عصبانیت واکنشی متداول خواهد بود. او به شما آسیب زده است. شما می خواهید او را اذیت کنید زیرا به بچه هایتان آزار رسانده است. اغلب افراد از اینکه دوباره آسیب ببینند یا اینکه کودکانشان متحمل آسیب های عاطفی ناشی از جدایی شوند می ترسند. باید بدانید عصبانیت شما روی همسر قبلی تان هیچ تاثیری نخواهد داشت. این حس تنها باعث می شود نتوانید درست فکر کنید و انتخاب های عقلانه ای برای خودتان و فرزندانتان داشته باشید. باید بدانید عصبانیت شما از ترس هایتان ریشه می گیرد و باید تلاش کنید تا بر این ترس ها غلبه یابید.

آثار روانی طلاق بر زنان | مرکز مشاوره همکده

 • احساس گناه؛ فردی در رابطه که درخواست طلاق داده است اغلب این حس دیده می شود. اما چه شما بوده اید که این روال را شروع کرده اید و چه او به نوعی شما را مجبور به این کار کرده است، احساس گناه را تجربه خواهید کرد. آیا به قدر کافی برای حفظ این رابطه و ازدواج خود تلاش کرده اید؟ آیا برای به پایان رساندن این رابطه عجله کرده اید یا نه، کارتان درست بوده است؟ آیا به خاطر آینده ی کودکان خود می ترسید؟ این افکار منفی شما را از بین می برند و توانایی تان برای واکنش داشتن به موقعیت های جدید را از بین خواهند برد، زیرا برای همیشه مغزتان را درگیر ان موضوعات قدیمی کرده اید.
 • سوگواری؛ عزاداری برای از دست دادن این رابطه چیزی سالم و عادی است. شما باید به خودتان اجازه دهید این ناراحتی و سوگواری را حس کنید، از آن بگذرید و بهبود یابید. حتی اگر رابطه ی ازدواج شما به شکل بدی جریان داشته است بازهم برای آن زمان و احساسات گذاشته اید و از دست دادن رابطه برای شما دردناک خواهد بود.
 • احساس خجالت؛ با وجودی که طلاق آن وجهه ی بد در دهه های گذشته را دیگر ندارد بازهم زوج هایی که طلاق گرفته اند برای آن احساس شرمندگی یا گناه می کنند. این موضوع خصوصا زمانی درست است که خیانت در روابط زناشویی ان ها وجود داشته یا در خانه ی خود کودکان کم سنی را دارند.
 • تغییرات خلقی

آثار روانی طلاق بر زنان | مرکز مشاوره همکده

با وجودی که پذیرش انتهای ازدواج شما برای هردو سمت این رابطه لازم است اما باید بدانید که جدایی کار سختی خواهد بود. تقریبا 2.3 زوج هایی که جدا شده اند ادعا دارند اولین کسی که بعد از گرفتار شدن در یک بحران با او تماس می گیرند همسر قبلی شان است. زنان بسیاری هستند که همیشه امید به اصلاح این رابطه دارند، حتی اگر همسر قبلی شان شریک عاطفی جدیدی برای خود داشته یا حتی دوباره ازدواج کرده باشد. این احساسات باعث می شود همسر قبلی و فرزندان به سختی بتوانند در زندگی خود به تعادل رسیده و بتوانند مسیرشان را ادامه دهند.

در واکنش به این احساسات عمیق، مغز اغلب برای مبارزه کردن یا داشتن واکنش های درست غفلت می کند. زنانی که قبلا طلاق گرفته اند یا به تازگی آن را تجربه کرده اند گزینه های کمتر و کمتری در مدیریت مشکلات روزانه ی خود خواهند داشت. چه کسی از کودکان مراقبت خواهد کرد؟ چگونه می توانم هزینه های درمانی را بپردازم؟ اگر ماشینم خراب شد چه کار کنم؟

از آنجایی که بدن شما تحت استرس زیادی است و احساساتتان شما را به سمت حس هایی منفی مانند احساس گناه، افسردگی و اضطراب می برند ممکن است در چرخه ای از چالش های روزانه برای کارهای خود گرفتار شوید. در این مواقع شما به عنوان تصمیم گیرنده ی کلیدی نیاز دارید استراحت کنید، افکار خود را جمع کرده و موارد را اولویت بندی کنید. شناخت واکنش های نامناسب در کنار اثرات روانی جدایی می تواند به زنان کمک کند تا مانع از ان ها شوند.

راه حل ها

آثار روانی طلاق بر زنان | مرکز مشاوره همکده

زنی که از عوارض روانی جدایی رنج می برد برای مدیریت رشته ای از بحران های پیش رو مشکل خواهد داشت. اینکه بتوانید گامی به عقب برداشته و شرایط را ارزیابی کنید برای شما مفید خواهد بود:

 • نفسی عمیق بکشید؛ نفس های مکرر و ارام کمک می کنند ریتم بدن خود را آرام کرده و با رساندن اکسیژن به مغز خود دوباره آن را شاداب خواهید کرد و کمک می کنید بتوانید درست فکر کنید.
 • ارزیابی حاد بودن وضعیت؛ با در نظر گرفتن سیگنال های درونی مداوم، تصمیم بگیرید باید در ابتدا چه کار کنید و چه تلاش هایی برای شما بی نتیجه خواهند بود. اگر برای سفر کردن به پول نیاز دارید می توانید منتظر بمانید. اما اگر برای تعمیر کردن ماشین به پول احتیاج دارید و یا اگر کودکتان زیاد کج خلقی می کند نگذارید این ها ذهنیت شما را تغییر دهند.
 • عمل کنید؛ با وجودی که آن واکنش های فرار یا مبارزه و متوقف شدن مغز یکی از اثرات روانی جدایی روی زنان هستند، هر فردی هنوز عملکرد مغزی بالاتری دارد که می تواند این غرایز را تحت تاثیر قرار داده و کنترل کند. زنی که بر اثر واکنش مبارزه از خود آدرنالین ترشح می کند ممکن است حس کند عصبانی است و رفتار نامناسبی در مقابل فرزندان یا مسئولین قانونی داشته باشد ( قاضی، وکیل ها، ماموران پلیس و مسئولان دیگر) این رفتار ممکن است به طور موقت باعث خارج شدن کورتیزول و دیگر هورمون های استرس شود اما در نهایت به زنی که با مشکل طلاق رودررو است کمکی نخواهد کرد. یک استراتژی مفید بر اساس وضعیت فرد باشد بهتر خواهد بود. انجام ندادن هیچ کاری برای خودتان نیز راه حل خوبی نخواهد بود.

منابع:

https://www.torontodivorcelaw.com/common-psychological-effects-divorce-women/

https://oureverydaylife.com/psychological-effects-divorce-women-5863744.html

https://rightlawyers.com/divorce-may-affect-health/

توجه: مطالب بخش وبلاگ سایت همکده تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به مشاور روانشناسی یا روانپزشک جهت تشخیص و درمان دانست.

مرکز مشاوره همکده بعنوان بزرگترین مرکز مشاوره تلفنی روانشناسی کشور ، خدمات مشاوره روانشناختی را بصورت شبانه روزی در زمینه های مشاوره ازدواج ، مشاوره طلاق ، مشاوره فردی ، مشاوره خانواده ، اعتیاد ، مشاوره جنسی ، مشاوره کودکان ، فرزند پروری ، افسردگی ، مثبت اندیشی ، اضطراب و... ارائه می نماید و شما می توانید به روش های مختلف و با حداقل هزینه با کارشناسان ما ارتباط برقرار کنید و از مزایای مشاوره تلفنی بهره مند شوید.

برترین مشاوران و روانشناسان کشور در مرکز مشاوره همکده ، زندگی با نشاط و سلامت روان را برای شما فراهم می کنند.

مزایای مشاوره تلفنی روانشناسی:

1- طرح موضوعات و مشکلات با مشاور تخصصی بدون دغدغه و خجالت

2- دریافت مشاوره در هر ساعتی از شبانه روز

3- صرفه جویی در هزینه ها با حذف هزینه ایاب و ذهاب

4- صرفه جویی در زمان با حذف زمان تردد و ترافیک

5- سهولت دسترسی به خدمات مشاوره

شیوه های ارتباط با ما:

 ارسال پیامک 20 به 20005555

قبلی