با برخی معیارهای صحیح انتخاب همسر آشنا شوید

با برخی معیارهای صحیح انتخاب همسر آشنا شوید

انتخاب همسر یکی از مراحل حساس و بسیار مهم زندگی هر فردی است، تصمیمی که می تواند آینده ما، فرزندانمان، احساس رضایت ما از زندگی و پیشرفتمان را تحت تاثیر قرار دهد.

همه ما به دنبال یافتن شریک مناسب خود هستیم تا در کنار او احساس آرامش و خوشبختی کنیم و برای خود، همسرمان و آینده مشترک خود رویاهایی در ذهن داریم، اما برای پیدا کردن آن نیاز به صرف وقت، کنار گذاشتن احساسات و بررسی منطقی فرد مقابلمان داریم. از این رو بسیار ضروریست که ما ابتدا شناخت و آگاهی کامل از خود، نیازها، اهدافمان برای زندگی و آینده داشته باشیم و بر اساس آن یک لیست منطقی از معیارها و خواسته هایمان از طرف مقابل تهیه کنیم، با ما همراه باشید تا به مواردی که برای انتخاب همسر باید توجه کنیم بیشتر آشنا شویم.

با برخی معیارهای صحیح انتخاب همسر آشنا شوید | مرکز مشاوره همکده

اعتقادات مذهبی

یکسان بودن باورها و اعتقادات مذهبی یکی از معیارهای مهم برای انتخاب همسر است، در واقع بسیار مهم است که هر دو نفر دیدگاه نزدیکی به انجام فرائض دینی، حجاب و تعریف دین داشته باشند، اختلاف نظر در مورد این موارد شاید در کوتاه مدت به خاطر هیجانات اولیه قابل چشم‌پوشی باشد و یا یکدیگر را با دیدگاه و خواسته طرف مقابل هماهنگ کنیم، اما مطمئنا بعد از اینکه هیجانات اولیه فروکش کرد، هر کدام از طرفین کم‌کم به نوع پوشش و اعتقادات مذهبی خود باز می‌گردند و بر سر اختلاف نظر خود در این مورد دچار چالش و کشمکش خواهند شد.

اخلاق

با برخی معیارهای صحیح انتخاب همسر آشنا شوید | مرکز مشاوره همکده

عوامل اخلاقی و روانی نقش زیادی در زندگی فردی و اجتماعی دارند. انسان با اخلاق خوب، محبت دیگران را به سمت خود جلب می‌کند و باعث تداوم روابط اجتماعی خود می‌شود. همه ما دوست داریم دوستانمان را از میان افرادی انتخاب کنیم که اخلاق خوبی دارند.

اخلاق در واقع شامل صداقت و راستگویی، مهربانی، گذشت و فداکاری، پایبندی به تعهدات و عدم خیانت به همسر، قدردانی از زحمات همسر و دیگران، خوش زبانی، داشتن نگاه مثبت به زندگی، گشاده‌رویی، حوصله و بردباری، صمیمیت و دلسوزی، اعتماد و اطمینان به دیگران و عدم بدبینی، حس همکاری در انجام کارها، سازگاری (مخصوصا هنگام ایجاد مشکل در خانواده، تغییرات ناگهانی در زندگی مانند تغییر محل سکونت، بیکاری همسر و کم شدن درآمد خانواده)، احساس مسئولیت نسبت به تمام امور زندگی مشترک، انعطاف پذیری در هنگام بیان نظرات و خواسته‌های متفاوت طرف مقابل است. داشتن این ویژگی‌های اخلاقی و تفاهم در آنها می‌تواند موجب استحکام خانواده و احساس رضایت بیشتر زوجین شود.

تناسب خانوادگی

زمانی که فردی با شخص دیگر ازدواج می‌کند در حقیقت باعث پیوند دو خانواده با یکدیگر می‌شوند، به همین دلیل باید دو خانواده با هم تناسب داشته و از یک سنخ باشند، در زمان انتخاب همسر گفته من قصد دارم با خود شخص زندگی کنم و با خانواده او کاری ندارم اشتباه است، زیرا این فرد از همان خانواده به عبارت دیگر شاخه‌ای از همان درخت است و مسلم است که بسیاری از صفات اخلاقی، رفتاری، عقلی آن خانواده بوسیله تربیت او، وراثت و محیطی که در آن رشد پیدا کرده است به او منتقل شده است.

در هنگام ازدواج باید ارزش‌های درون خانواده خود و او را بررسی کنید در صورتی که این تناسب داشته باشند زندگی آرام‌تری را خواهید داشت برای مثال اگر در خانواده شما داشتن حجاب یک ارزش محسوب می‌شود در مقابل برای خانواده همسر ضد ارزش نباشد.

با برخی معیارهای صحیح انتخاب همسر آشنا شوید | مرکز مشاوره همکده

 تناسب اجتماعی

در تناسب اجتماعی با توجه به اینکه خانواده‌ها در چه جایگاهی هستند، رفت و آمدهای خانوادگی آن‌ها، شهرت و رفتار اجتماعی و ... در نظر گرفته می‌شود، اگر تفاوت زیادی در این مورد باهم داشته باشند احتمال اختلاف در بین آن‌ها بیشتر می‌شود، برای مثال اگر در یک خانواده دختر لوس، سبک و با رفتارهای زننده بوده ولی مرد باوقار و سنگین باشد،  تحمل کردن رفتار اجتماعی دختر برای مرد مشکل خواهد بود.

سلامت جسمی

با برخی معیارهای صحیح انتخاب همسر آشنا شوید | مرکز مشاوره همکده

سلامت جسمی برای ازدواج  برای هر یک از زوجین بسیار اهمیت دارد، اگر یکی از طرفین دارای بیماری جسمی خاصی است، حتما باید بعد از 3 الی 4 جلسه آشنایی، این موضوع را مطرح کند، خصوصا اگر دچار بیماری واگیردار و یا بیماری است که احتمال دارد روی فعالیت جنسی او تاثیر بگذارد (مانند دیابت) و یا بیماری که به مرور در حال رشد است و ممکن است طی چند سال آینده او را در بسیاری از فعالیت‌های شخصی و فردی محدود و نیازمند مراقبت توسط همسر کند (مانند ام اس).

فرد مقابل حق دارد که بداند با شما ممکن است دچار چه فراز و نشیب‌هایی شود و در آن صورت می‌تواند خود تصمیم بگیرد که با آگاهی از شرایط خاص شما آیا مایل به پذیرش این قضیه و تشکیل زندگی با شما هست یا خیر؟!

شما نباید بخاطر ترس از دست دادن فرد مورد نظر و کم شدن احتمال ازدواجتان این موضوع را مخفی نگه دارید، چون به هر حال بعد از تشکیل زندگی، همسرتان متوجه بیماری شما خواهد شد و احساس فریب خوردگی و عدم اطمینانی که از مخفی کاری شما پیدا خواهد‌ کرد می‌تواند بسیار مخرب‌تر از عدم ازدواج او با شما باشد، ممکن است بعد از متوجه شدن و وابستگی که به او پیدا کردید، از شما جدا شود و ضربه بسیار بدتری به شما وارد شود.

سلامت روانی

با برخی معیارهای صحیح انتخاب همسر آشنا شوید | مرکز مشاوره همکده

سلامت روانی هم مانند سلامت جسمی از مسائل مهم ازدواج سالم است، اگر شما تحت نظر روانشناس یا روانپزشک هستید، حتما صبر کنید تا مشکل شخصی و روانی شما کامل حل شود و حداقل 6 ماه از آن بگذرد، سپس تصمیم به ازدواج بگیرید.

اگر شما در حال حاضر دوره‌ی افسردگی را سپری می‌کنید، اضطراب و استرس زیادی را در زندگی خود تجربه می‌کنید که روی زندگی شما تاثیر گذاشته، تحت درمان وسواس خود هستید و یا به هر دلیل دیگری الان به جلسات درمانی می‌روید مطمئنا این زمان نمی‌تواند برای ازدواج شما یا تصمیم‌گیری برای این موضوع مناسب باشد زیرا شما در شرایط خاصی بوده و در حال تجربه کردن تنش‌هایی در زندگی خود هستید و حال شما یقینا تحت تاثیر آن قرار دارد و شرایط روحی‌ شما یک روند نسبتا ثابت و آرامی را طی نمی‌کند.

حتی در این شرایط، ممکن است هدف شما از ازدواج یا انتخاب فرد مورد نظرتان نیز صرفا تحت تاثیر حال الان شما باشد، یعنی شما چون در حال گذراندن دوره‌ای از افسردگی هستید به خاطر نیازتان به حال خوب، فکر می‌کنید اگر ازدواج کنید بهتر می‌شوید و یا به خاطر اضطرابتان از ترک رابطه قبلی، می‌خواهید این حس خود را با جایگزین کردن فرد دیگری بهبود دهید.

تمام این موارد می‌تواند باعث انتخاب اشتباه و در واقع هدف اشتباهی برای ازدواج شما شود و روی روابط شما با فرد مورد نظرتان تاثیر گذاشته، رابطه شما را خراب کرده و همچنین اجازه ندهد که در کنار یکدیگر روزهای خوب و آرامی را سپری کنید.

بهتر است اجازه دهید دوره درمانتان کاملا تمام شود و چند ماه بعد از بهبود نیز صبر کرده تا از ثابت ماندن حال خود و شرایط روحی‌تان مطمئن شوید، حال اگر در این حین فرد خاصی از قبل در زندگی شما بوده و شما دچار بیماری روحی شدید حتما در جلسات بعد از خواستگاری این موضوع را با او در میان گذاشته و به خودتان و او زمان دهید تا ابتدا دوره درمان را سپری کرده و سپس وارد مراحل جدی‌تر برای ازدواج شوید.

توجه: مطالب بخش وبلاگ سایت همکده تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به مشاور روانشناسی یا روانپزشک جهت تشخیص و درمان دانست.

مرکز مشاوره همکده بعنوان بزرگترین مرکز مشاوره تلفنی روانشناسی کشور ، خدمات مشاوره روانشناختی را بصورت شبانه روزی در زمینه های مشاوره ازدواج ، مشاوره طلاق ، مشاوره فردی ، مشاوره خانواده ، اعتیاد ، مشاوره جنسی ، مشاوره کودکان ، فرزند پروری ، افسردگی ، مثبت اندیشی ، اضطراب و... ارائه می نماید و شما می توانید به روش های مختلف و با حداقل هزینه با کارشناسان ما ارتباط برقرار کنید و از مزایای مشاوره تلفنی بهره مند شوید.

برترین مشاوران و روانشناسان کشور در مرکز مشاوره همکده ، زندگی با نشاط و سلامت روان را برای شما فراهم می کنند.

مزایای مشاوره تلفنی روانشناسی:

1- طرح موضوعات و مشکلات با مشاور تخصصی بدون دغدغه و خجالت

2- دریافت مشاوره در هر ساعتی از شبانه روز

3- صرفه جویی در هزینه ها با حذف هزینه ایاب و ذهاب

4- صرفه جویی در زمان با حذف زمان تردد و ترافیک

5- سهولت دسترسی به خدمات مشاوره

شیوه های ارتباط با ما:

 ارسال پیامک 20 به 20005555

بعدی قبلی

مطالب مرتبط