اپیزودمانیک چیست؟

اپیزودمانیک چیست؟

علائم اختلال مانیا عبارتند از افزایش تغییرات خلقی، تحت تاثیر قرار گرفتن اعتماد به نفس، کاهش نیاز به خواب، افکار مخرب و پریشان، مشکل در حفظ تمرکز، افزایش فعالیت های هدف دار و مشارکت بیشتر در فعالیت های لذت بخش. این علائم مانیک به طور قابل توجهی روی فعالیت های روزانه ی فرد تاثیر خواهند داشت.

اپیزودمانیک چیست؟

اپیزودمانیک خود به تنهایی یک اختلال نیست اما می تواند به عنوان بخشی از شرایطی شناخته شود که اختلال دوقطبی نامیده می شود.

اپیزودمانیک یک وضعیت عاطفی است که حداقل برای حدود یک هفته ادامه خواهد داشت و در ان شاهد وضعیت روحی تحریک پذیر، زودرنج و حساسی از فرد خواهیم بود. فردی که اپیزود مانیک را تجربه می کند اغلب خود را درگیر فعالیت های هدف داری خواهد کرد که فراتر از فعالیت های روزانه ی او می باشند. اغلب افراد احساسات مانیک را به شکل احساس سرخوشی زیاد توصیف می کنند و می گویند که می توانند هرکاری را انجام داده یا به هرچیزی که می خواهند برسند. این دیدگاه کمی بیش از حد خوش بینانه است اما تنها احت تاثیر بیماری و هورمون هاست.

گاه اختلال اپیزود مانیک چیزی آزاردهنده تر از بالا رفتن احساسات و تمایلات است، خصوصا زمانی که خواسته های فرد با هم خیلی محدود شده یا اینکه به نوعی این خواسته ها با هم در تضاد باشند. اغلب فردی که در میانه ی اختلال مانیا قرار دارد به طور همزمان خود را درگیر پروژه ها و کارهای زیادی خواهد کرد، بدون اینکه مقدمه ی حتی کمی برای ان اماده کرده یا در مورد انجام ان فکر کرده باشد و نمی تواند هیچ یک از این کارها را به پایان برساند. او ممکن است در تمام ساعات روز و تمام وقت خود مشغول به انجا این پروژه ها باشد بدون اینکه هیچ زمان مناسبی برای خوابیدن یا استراحت کردن برای خود در نظر بگیرید.

تغییرات خلقی فرد مبتلا به اختلال مانیک اغلب همراه با علائم مانیاست که باید توسط دیگران دیده شود ( برای مثال دوستان یا اقوام فردی که به او نزدیک هستند ) و باید چیزی برخلاف وضعیت عادی یا رفتارهای همیشگی ان فرد باشد. به بیان دیگر ان ها به شیوه ای رفتار می کنند که با توجه به رفتار همیشگی شان عادی نیست و افراد دیگر می توانند این غیرعادی بودن را تشخیص دهند.

احساسات مانیک که فرد تجربه می کند باید به قدری شدید باشندکه باعث بروز مشکل یا ناتوانی در فعالیت های روزانه و عملکرد کاری شان و یا ارتباط با دوستان و خانواده، عملکرد در مدرسه و دیگر بخش های مهم زندگی شود.این علائم نباید نتیجه ی مصرف مواد یا هر داروی دیگری باشند. (برای مثال الکل، داروها و مواد مخدر) یا بر اثر مشکل خاصی در وضعیت سلامت ایجاد شده باشد.

اختلال دوقطبی قابل درمان شدن است و اغلب برای ان ترکیبی از داروها (داروهایی که تثبیت کننده ی وضعیت روحی نامیده می شوند.) و روان درمانی استفاده می شود.

علائم خاص اپیزودمانیک

اپیزودمانیک چیست؟ | مرکز مشاوره همکده

برای اینکه بتوان اپیزود مانیک را تشخیص داد نیاز است حتما سه مورد یا بیشتر از علائم زیر حضور داشته باشند:

 • زیاد شدن ایده ها و تجربیات فردی
 • بالا رفتن عزت نفس یا احساس بزرگ نمایی
 • توجه فرد سریعا به سمت موضوعات غیرمهم یا نامرتبط پرت می شود.
 • از وضعیت عادی بیشتر صحبت کرده یا برای ادامه ی صحبت خود تحت فشار زیادی است.
 • کم شدن نیاز برای خوابیدن (برای مثال فرد تنها بعد از سه ساعت خواب حس می کند دیگر نیازی به استراحت کردن ندارد.)
 • زیاد شدن فعالیت های هدف دار (خصوصا فعالیت های اجتماعی، کاری یا در مدرسه و یا حتی فعالیت های جنسی) یا زیاد شدن تحریکات روانی
 • زیاد شدن مشارکت در فعالیت های لذت بخش که نیاز به پتانسیل بالایی برای عواقبی دردناک دارد (برای مثال شرکت کردن در فعالیت های آزاد و بی بند و بار بودن، بی احتیاطی در فعالیت های جنسی یا سرمایه گذاری های تجاری احمقانه)

بالا رفتن اعتماد به نفس اغلب در فرد دیده می شود و از حد اعتماد به نفس فردی بی اهمیت تا احساس بزرگ نمایی و غرور متغیر است و ممکن است به حد هذیان و توهمان نیز برسد. این افراد ممکن است در مورد موضوعاتی نظر بدهند که در ان هیچ دانش و اطلاعاتی ندارند (برای مثال چگونه می توان به کشور دیگری مهاجرت کرد) با وجود کمبود هرگونه تجریه یا نبوغ فرد ممکن است اقدام به به نوشتن یک رمان یا آهنگسازی برای یک سمفونی کرده یا اقدام به تبلیغات برای یک اختراع غیرممکن کند. توهمات و هذیان های بزرگ نیز در این بین متداول است ( برای مثال داشتن رابطه ای خاص با خدا یا تصور داشتن یک شخصیت عمومی و مشهور سیاسی، مذهبی یا فردی مورد علاقه ی مردم)

این افراد به طور دائم نیاز کمی به خوابیدن را حس می کنند. این فرد اغلب بعد از چند ساعت خواب زودتر از همیشه بیدار شده و احساس انرژی و هشیاری بیشتری دارد. زمانی که اختلال خواب شدید می شود فرد بدون نیاز به خواب برای چند روز به فعالیت خود ادامه داده و اصلا احساس خستگی نمی کند.

صحبت های مانیک اغلب بلند و سریع بوده و به سختی می توان ان را قطع کرد. فرد بدون توقف حرف زده و گاه ساعت ها تا پایان حرف های او زمان نیاز استف بدون اینکه به خواسته ی افراد دیگر برای صحبت کردن توجهی داشته باشد. گاه این صحبت کردن با شوخی کردن و جک گفتن، متلک انداختن یا صحبت های بی ربط همراه است. فرد ممکن است مانند یک بازیگر تئاتر باشد که در بین حرف های خود از آواز خواندن یا رفتارهای دراماتیک نیز استفاده می کند.  در مکالمه فرد بیشتر از لغات درست انتخابی از اصواتی که از خود درمی اورد استفاده کند ( برای مثال صدای غریدن ) اگر وضعیت خلقی فرد آزاردهنده تر شود سخنان او با شکایات، جملات آزاردهنده یا صحبت هایی از روی عصبانیت همراه خواهد شد.

زیاد شدن سرعت تفکر، اغلب سرعت فکر کردن او به قدری شدید می شود که نمی تواند آن را بیان کند. برخی افراد مبتلا به اپیزود مانیک گفته اند که این تجربه چیزی شبیه به دیدن همزمان دو یا سه برنامه ی تلویزیونی است. اغلب ایده های زیادی برای فرد دیده می شود که تقریبا با جریانی از صحبت های زیاد و پرسدن مکرر از یک موضوع به موضوعی دیگر ادامه خواهد داشت. برای مثال زمانی که فرد در مورد معامله ی تجاری فروش کامپیوتر صحبت می کند فرد فروشنده در عرض یک دقیقه موضوع صحبت را به سمت تاریخچه ی قطعات کامپیوتری، انقلاب صنعتی یا ریاضیات و علوم استفاده شده در آن می کشاندو زمانی که این ایده ها شدید شوند صحبت ها نامنظم و ناهماهنگ خواهد شد.

فرد مبتلا به اپیزود مانیک ممکن است به سادگی تمرکز خود را از دست دهد. این عدم تمرکز با عدم توانایی برای توجه به محرک های بیرونی شناخته می شود ( برای مثال برای مرتب کردن اتاق یا گوش دادن به صحبت های گوینده با وجود صداهای بیرونی) شاید فرد به سختی بتواند میان افکاری که در اولویت هستند و آن هایی که ممکن است ارتباط کمی با موضوع داشته یا اصلا بی ربط باشند تمایز قائل شود.

زیاد شدن مشارکت در فعالیت های هدف دار  اغلب شامل برنامه ریزی زیاد و مشارکت زیاد در چندین فعالیت است (برای مثال جنسی، حرفه ای، سیاسی، مذهبی) افزایش تمایلات، فانتزی ها و رفتارهای جنسی نیز اغلب مشاهده می شود. فرد ممکن است به طور همزمان وارد چندین فعالیت تجاری شود بدون اینکه به ریسک های آشکار یا نیاز به کامل کردن هر کار با رضایت فکر کند.  اغلب فرد در اجتماع بیشتر مشارکت دارد ( برای مثال بازسازی روابط با دوستان قدیمی یا تماس با دوستان و حتی افراد غریبه تر در طول شب و روز ) بدون اینکه به طبیعت آسیب رسات و مخرب این روابط توجهی داشته باشد. همچنین ممکن است فرد از خود تحریکات روانی نشان دهد یا برای شرکت همزمان در چند مکالمه احساس پریشانی و آشفتگی داشته باشد. ( برای مثال صحبت کردن با تلفن و با فردی دیگر به طور همزمان ) برخی افراد نامه های زیادی با موضوعات مختلف برای دوستان، شخصیت های مشهور یا رسانه های اجتماعی می نویسند.

اپیزودمانیک چیست؟ | مرکز مشاوره همکده

خوش بینی های وسیع و بدون هیچ تضمین وقدرت تضمین کم همه منجر به مشارکت زیاد در فعالیت های لذت بخش  می شوند، مانند خرید برای سرخوشی، رانندگی های بی دقت، سرمایه گذاری های تجاری احمقانه و رفتارهای جنسی غیرعادی برای فرد، حتی اگر این فعالیت ها به احتمال زیاد با عواقب ترسناکی همراه باشند. فرد ممکن است لوازم غیرضروری زیادی بخرد ( برای مثال بیست جفت کفش، وسایل زینتی گران قیمت ) بدون اینکه پول پس اندازی داشته باشد. رفتارهای جنسی غیرعادی می توانند شامل خیانت یا وارد شدن در رابطه با افراد غریبه باشد.

اپیزودمانیک چیست؟ | مرکز مشاوره همکده

نکاتی برای کنار آمدن با اختلال مانیک

اپیزود مانیک در هر فرد می تواند متفاوت با فرد دیگر باشد. برخی افراد خودشان تشخیص می دهند وارد اختلال مانیک شده اند در حالی که برخی دیگر شدید شدم علائم خود را تکذیب می کنند.

اگر شما اختلال مانیک را تجربه می کنید، در اوج بیماری شاید متوجه علائم خود نباشید. در نتیجه بهترین راه برای مقابله با مانیک این است که برنامه ریزی داشته باشید. این ها گام هایی هستند که باید بردارید.

 • به دنبال یک تیم درمانی باشید.

اپیزودمانیک چیست؟ | مرکز مشاوره همکده

اگر فکر می کنید مبتلا به اختلال مانیک هستید اولین و مهم ترین کاری که باید انجام دهید تماس با یک متخصص سلامت روان است.اگر نکران نزدیک شدن به اپیود مانیک هستید در اولین فرصت ممکن  با یک پزشک متخصص دیدار داشته باشید.

 • شناخت داروهایی که به شما کمک می کنند.

اغلب متخصصان سلامت اپیزودیک مانیای حاد را با داروهایی به نام داروهای ضدروان پریشی درمان می کنند. این داروها علائم مانیک را سریع تر از داروهای تثبیت وضعیت خلقی کاهش خواهند داد. با این وجود درمان طولانی مدت با داروهای تثبیت کننده ی وضعیت روخی می توانند به پیشگیری از بازگشت علائم اپیزودمانیک در آینده کمک کنند.

اگر قبلا از این داروها استفاده کرده و با روش اثرگذاری ان ها روی خود اشنایی دارید بهتر است اطلاعات را به پزشک خود منتقل سازید.

 • اجتناب از محرک هایی که مانیای شما را بدتر می کنند.

الکل، داروهای غیرقانونی و داروهایی که وضعیت روحی شما را تغییر می دهند همه می توانند منجر به اپیزودمانیک شده و روی توانایی بهبود شما اثر دارند. اجتناب از این داروها می تواند به حفظ تعادل عاطفی شما کمک کند.

 • داشتن برنامه ی منظم برای خواب و غذا

اپیزودمانیک چیست؟ | مرکز مشاوره همکده

وقتی با اختلال دوقطبی زندگی می کنید داشتن یک ساختار در زندگی روزانه اهمیت زیادی دارد. این شامل دنبال کردن رژیم غذایی سالم و اجتناب از کافئین و غذاهای قندی است که می توانند روی وضعیت خلقی شما اثر بگذارند.

داشتن خواب کافی می تواند به اجتناب از اپیزودهای مانیک کمک کند. بعلاوه شدن بروز هر اپیزود را کاهش خواهد داد.

منابع:

https://www.healthline.com/health/bipolar-disorder/mania#outlook

https://psychcentral.com/disorders/manic-episode/

توجه: مطالب بخش وبلاگ سایت همکده تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به مشاور روانشناسی یا روانپزشک جهت تشخیص و درمان دانست.

مرکز مشاوره همکده بعنوان بزرگترین مرکز مشاوره تلفنی روانشناسی کشور ، خدمات مشاوره روانشناختی را بصورت شبانه روزی در زمینه های مشاوره ازدواج ، مشاوره طلاق ، مشاوره فردی ، مشاوره خانواده ، اعتیاد ، مشاوره جنسی ، مشاوره کودکان ، فرزند پروری ، افسردگی ، مثبت اندیشی ، اضطراب و... ارائه می نماید و شما می توانید به روش های مختلف و با حداقل هزینه با کارشناسان ما ارتباط برقرار کنید و از مزایای مشاوره تلفنی بهره مند شوید.

برترین مشاوران و روانشناسان کشور در مرکز مشاوره همکده ، زندگی با نشاط و سلامت روان را برای شما فراهم می کنند.

مزایای مشاوره تلفنی روانشناسی:

1- طرح موضوعات و مشکلات با مشاور تخصصی بدون دغدغه و خجالت

2- دریافت مشاوره در هر ساعتی از شبانه روز

3- صرفه جویی در هزینه ها با حذف هزینه ایاب و ذهاب

4- صرفه جویی در زمان با حذف زمان تردد و ترافیک

5- سهولت دسترسی به خدمات مشاوره

شیوه های ارتباط با ما:

1- ارسال پیامک 20 به 20005555

2- تماس با 99222299 از طریق خطوط همراه اول دائمی بدون نیاز به کد

3- تماس با 02170701070 از طریق تلفن ثابت

4- تماس با 46018654-021 جهت اخذ راهنمایی

بعدی قبلی

مطالب مرتبط