شیوه های رفتار با کودکان طلاق را بیاموزیم

شیوه های رفتار با کودکان طلاق را بیاموزیم

برای کودکان جدایی می‌تواند خیلی ناراحت‌کننده، استرس‌آور و گیج‌کننده باشد، در هر سنی کودک ممکن است احساس شک، عدم اطمینان یا عصبانیت نسبت به پدر و مادر خود داشته و یا شاید احساس گناه کرده و خود را برای مشکلات خانه سرزنش کند، برای کودک غم و اندوه ناشی از طلاق همیشه یکسان نیست، اما این نکات می‌توانند کمک کنند کودک بیشتر با موضوع کنار آمده، بیشتر درک کرده و حتی با والدین ارتباط بهتری داشته باشد.

چگونه می‌توان در زمان طلاق به کودک کمک کرد؟

شیوه های رفتار با کودکان طلاق را بیاموزیم | مرکز مشاوره همکده

جدایی یا طلاق تجربه بسیار استرس‌آوری بوده و برای همه افراد درگیری با مشکلات عاطفی را به همراه خواهد داشت، اما برای کودک تمام دنیای او زیر و رو می‌شود، در هر سنی دیدن جدایی والدین و از هم پاشیدن خانواده می‌تواند ترسناک باشد، به هر حال این دوران نمی‌تواند بدون سختی باشد اما شما می‌توانید با در اولویت قرار دادن کودک خود به میزان قابل توجهی درد و رنج او را کم کنید.

صبوری، گوش دادن و توجه شما می‌تواند فشار را از روی کودک بردارد تا بتواند با شرایط نا‌آشنای جدید تطابق پیدا کند، با ایجاد روال‌ها و برنامه‌هایی که کودکان بتوانند به آن تکیه کنند به آن‌ها یادآوری می‌کنید که می‌توانند روی مراقبت و حمایت شما حساب کنند.

چگونه در مورد طلاق با کودکان صحبت کنیم؟

شیوه های رفتار با کودکان طلاق را بیاموزیم | مرکز مشاوره همکده

برای صحبت کردن در مورد جدایی با کودکان، بسیاری از والدین خود را کنار می‌کشند، قبل از اینکه صحبت کردن را شروع کنید چیزی که قصد دارید بگویید را آماده کنید تا شرایط را برای خود و کودکتان ساده‌تر کنید، برای چیزهایی که می‌خواهید بگویید خوب برنامه‌ریزی کنید، با نگرانی‌های خود کنار بیایید و خود را برای پاسخگویی به سوالات سخت آماده کنید، حالا شما برای مدیریت گفتن آن به کودک خود آماده‌تر هستید.

چه بگویید و چگونه؟

انجام این کار شاید سخت باشد، سعی کنید لحنی محکم داشته و مهم‌ترین نکات را در نظر داشته باشید، به کودک خود فایده‌ی راست‌گو بودن و صداقت را با لحنی دوستانه توضیح داده و با رعایت موارد زیر شروع کنید:

حقیقت را بگویید.

کودکان می‌خواهند بدانند شما چرا جدا می‌شوید اما دلایل طولانی شما شاید او را گیج کند، چیزی ساده و صادقانه بگویید، مانند اینکه ما نمی‌توانیم بیشتر از این با هم باشیم. باید به کودک خود یادآوری کنید که درحالی‌که شاید شما همیشه در کنار کودک خود نباشید اما والدین و کودک هیچ‌گاه یکدیگر را رها نکرده و هیچ‌گاه دوست داشتن آن‌ها از بین نمی‌رود.

بگویید دوستت دارم.

شاید این کار خیلی ساده به نظر برسد اما اینکه بدانند عشق شما به آن‌ها تغییری نکرده است پیامی قوی خواهد بود، به آن‌ها بگویید هنوز هم همه‌جا مراقبشان هستید، از آماده کردن صبحانه گرفته تا انجام تکالیف مدرسه.

شیوه های رفتار با کودکان طلاق را بیاموزیم | مرکز مشاوره همکده

تغییرات را توضیح دهید.

برای او بگویید که حالا برخی چیزها تغییر خواهند کرد و برخی چیزها نه و با این کار سؤالات کودک در مورد تغییرات در زندگی را پاسخ دهید، به او بگویید حالا شما می‌توانید با هم با هر مسئله‌ای برخورد کنید.

کمک کنید ناراحتی خود را بیان کند.

برای کودکان جدایی مانند یک حس سخت از دست دادن مانند از دست دادن خانواده، جمع خانواده و یا زندگی که می شناختند باشد، شما می‌‌توانید کمک کنید کودک ناراحتی خود را بیان کرده و با بیان احساسات خود با این اوضاع جدید خود را تطابق دهد.

 گوش دهید.

شیوه های رفتار با کودکان طلاق را بیاموزیم | مرکز مشاوره همکده

او را تشویق کنید تا احساسات خود را بیان کرده و واقعاً به او گوش دهید. شاید او احساس ناراحتی یا ترس در مورد چیزهایی داشته باشد که شما انتظارش را ندارید.

کمک کنید برای حس خود کلمه‌ای پیدا کند.

اینکه کودک نتواند حس خود را بیان کند عادی است، شما می‌توانید با دقت به حس او و تشویق کردنش به حرف زدن، به او کمک کنید.

بگذارید صادق باشد.

شاید کودکان از ترس آسیب زدن به شما نخواهند احساسات واقعی خود را بگویند. بگذارید بدانند هر چیزی بگویند اشکالی ندارد، او شاید شما را برای جدایی سرزنش کند اما اگر نتواند احساسات خود را صادقانه بگوید برای فکر کردن و مواجه شدن با آن روزهای سختی را خواهد داشت.

نشان دهید مقصر نیستند.

شیوه های رفتار با کودکان طلاق را بیاموزیم | مرکز مشاوره همکده

بسیاری از کودکان بر این باورند که کاری کرده‌اند که باعث طلاق شده است، زمان‌هایی را به یاد می‌آورند که با والدین خود بحث کرده‌اند، نمرات کم گرفته یا مشکلی ایجاد کرده‌اند. بگذارید آن‌ها این تصورات غلط را بفهمند.

برای آن‌ ها تکرار کنید.

مرتباً تکرار کنید چرا شما طلاق می‌گیرید. گاهی شنیدن دلیل واقعی تصمیم شما می‌تواند به او کمک کند

اطمینان خاطر دهید.

هر زمان نیاز است به او یادآوری کنید که هردو والدین او را دوست خواهند داشت و کودکان مسئول این جدایی نیستند.

ایجاد یک ثبات در طول طلاق

خوب است کودکان انعطاف‌پذیری را یاد بگیرند اما تطابق دادن یک‌باره‌ی خود با بسیاری چیزهای جدید کار خیلی سختی است، هرچقدر می‌توانید در زندگی روزانه‌ی آن‌ها ثبات ایجاد نمایید تا بتوانند خود را با تغییرات وفق دهند.

به یاد داشته باشید ایجاد ثبات به این معنا نیست که برنامه‌های سخت‌گیرانه نیاز دارید یا کارهای پدر باید دقیقاً به یک شکل باشند، اما ایجاد برخی روال‌های مشابه در کارهای خانه و مکالمه‌ی متداوم با کودک در مورد چیزی که انتظار دارید باعث می‌شود احساس آرامش داشته باشد.

از خودتان مراقبت کنید.

اولین راهنمای امنیتی برای یک وضعیت اورژانسی در هواپیما این است که قبل از گذاشتن ماسک اکسیژن برای کودکان آن را برای خودتان بگذارید، در مورد کمک کردن به کودکان در طول جدایی، پیام شما در خانه این است: از خودتان مراقبت کنید تا بتوانید برای کمک به کودکان خود حضور داشته باشید.

ورزش کرده و رژیم سالمی داشته باشید.

ورزش استرس و ترس شما در زمان طلاق را کاهش می‌دهد.با وجود اینکه آشپزی در خانه (یا یادگیری آشپزی) نیاز به تلاش بیشتری نسبت به سفارش دادن غذا دارد ولی خوردن غذاهای سالم باعث می‌شود حس درونی و بیرونی بهتری داشته باشید، بنابراین سعی کنید از تنقلات و غذاهای آماده دور بمانید.

گاهی دوستانتان را ببینید.

شاید بخواهید تنها باشید و دوستان و خانواده‌ای که از شما در مورد جدایی سؤال می‌پرسند را نبینید، اما حقیقت این است که حمایت رودرروی دیگران برای کاهش استرس جدایی و گذر از روزهای سخت ضروری است، اگر طلاق چیزی است که دوست ندارید درباره‌ی آن حرف بزنید تنها از دوستانتان بخواهید در مورد این موضوع صحبت نکنند مطمئنا آن‌ها شما را درک می‌کنند.

 کمک‌ های حرفه‌ ای برای کودکان در شرایط طلاق

شیوه های رفتار با کودکان طلاق را بیاموزیم | مرکز مشاوره همکده

بعضی از کودکان در طول طلاق مشکلات زیادی خواهند داشت و برخی نیز روزهای بسیار سختی را تجربه خواهند کرد، طبیعی است که کودک شرایط احساسی سختی داشته باشد اما زمان، عشق و اطمینان مجدد به آن‌ها کمک خواهد کرد، اگر کودک شما هنوز درگیر این موضوع  است شاید نیاز به کمک یک فرد متخصص داشته باشید، در واقع کمی زمان می‌برد تا کودکان با موضوع جدایی کنار بیایند اما شما باید به مرور زمان شاهد بهبودهای تدریجی در آن‌ها باشید.

توجه: مطالب بخش وبلاگ سایت همکده تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به مشاور روانشناسی یا روانپزشک جهت تشخیص و درمان دانست.

مرکز مشاوره همکده بعنوان بزرگترین مرکز مشاوره تلفنی روانشناسی کشور ، خدمات مشاوره روانشناختی را بصورت شبانه روزی در زمینه های مشاوره ازدواج ، مشاوره طلاق ، مشاوره فردی ، مشاوره خانواده ، اعتیاد ، مشاوره جنسی ، مشاوره کودکان ، فرزند پروری ، افسردگی ، مثبت اندیشی ، اضطراب و... ارائه می نماید و شما می توانید به روش های مختلف و با حداقل هزینه با کارشناسان ما ارتباط برقرار کنید و از مزایای مشاوره تلفنی بهره مند شوید.

برترین مشاوران و روانشناسان کشور در مرکز مشاوره همکده ، زندگی با نشاط و سلامت روان را برای شما فراهم می کنند.

مزایای مشاوره تلفنی روانشناسی:

1- طرح موضوعات و مشکلات با مشاور تخصصی بدون دغدغه و خجالت

2- دریافت مشاوره در هر ساعتی از شبانه روز

3- صرفه جویی در هزینه ها با حذف هزینه ایاب و ذهاب

4- صرفه جویی در زمان با حذف زمان تردد و ترافیک

5- سهولت دسترسی به خدمات مشاوره

شیوه های ارتباط با ما:

 ارسال پیامک 20 به 20005555

 

بعدی

مطالب مرتبط