چگونه بر وابستگی عاطفی غلبه یابیم

چگونه بر وابستگی عاطفی غلبه یابیم

زمانی که شروع شاد بودن، موفقیت یا دستاوردهای شما (یا ترکیبی از تمام این ها) وابسته به فرد دیگری شود متوجه خواهید شد که شما از نظر عاطفی فردی وابسته شده اید. مقابل شدن با این حقیقت اصلا چیز ساده ای نیست، شاید به هیچ عنوان در این موضوع شما مقصر نباشید اما این چالشی است که حتما باید با ان برخورد کنید.

یاد گرفتن چگونه غلبه یافتن بر حس وابستگی عاطفی به افراد دیگر، وسایل یا جاهای متفاوت نیاز به تلاش زیادی دارد اما ارزشش را خواهد داشت و در نتیجه ی آن شما احساس کنترل بیشتری روی زندگی خود می کنید. اینکه به تدریج مستقل تر شده و احساس وابستگی کمتری داشته باشید نیاز به زمان و تمرین دارد و همیشه گذشتن از این راه ساده نخواهد بود اما با توجه به تجربیات گذشته این کار شدنی است.

تمرکز اصلی در اینجا روی وابستگی متقابل است، که در ان تمایل شدید به تکیه کردن زیاد روی فرد یا افراد دیگری دارید که منجر به روابطی ناسالم خواهد شد. در اینجا راه هایی برای شما آورده ایم تا بتوانید بر این وابستگی عاطفی خود غلبه یابید.

 • سعی کنید مسئولیت شاد بودنتان را به گردن دیگران نیندازید.

چگونه بر وابستگی عاطفی غلبه یابیم | مرکز مشاوره همکده

کسانی که زیاد مطمئن نیستند چطور از نظر عاطفی باید از خودشان مراقبت کنند به احتمال بیشتر به دنبال فرد دیگری برای انجام این کار می روند. مهم نیست این فرد چقدر باعث می شود شما حس خوبی داشته باشید، هنوز هم بهتر است از نظر عاطفی به خودتان تکیه کرده و این رابطه را برای خود قوی کنید، نه اینکه بخوهید زیاد روی افراد دیگر حساب کنید.

انجام این کار نیاز به مشاهده ی خود، یادگیری و تمرین دارد اما در نهایت می تواند در موقعیت هایی که در شرایط عادی به فرد دیگری وابسته بوده اید از خودتان مراقبت کنید. برای مثال اگر احساس ناراحتی، تنهایی، ناامیدی یا استرس دارید می توانید راه های متفاوتی را برای از بین بردن این احساسات امتحان کنید. زمانی که احساس نیاز دارید کمی استفاده از قدرت ادراک می تواند به شما کمک کند. برای مثال اگر فردی به پیام شما پاسخ نداد می توانید با خودتان فکر کنید " چرا به پیام من جواب نداده است؟ " اما به جای فرستادن پیام دوم، یک قدم به عقب برگشته و بگویید " ایرادی ندارد، من دوست ندارم مثل کسانی باشم که با این کار دیگران را تحت فشار می گذارند. "

 • سعی کنید کمی بیشتر برای خودتان حضور داشته باشید.

چگونه بر وابستگی عاطفی غلبه یابیم | مرکز مشاوره همکده

همه ی ما نیاز اولیه ای برای ارتباط با افراد دیگر داریم و ایجاد دوستی ها و روابط خوب ارزش دارد. پاسخ شما این نیست که خودتان را از تمام جهان جدا کنید تا به این تصور برسید که می توانید فردی کاملا مستقل باشید، اینکه فردی گوشه نشین شده و به طور رسمی وابستگی خود از باقی انسان ها را قطع کنید. با این وجود حتما باید یاد بگیرید چطور از خودتان مراقبت کنید. و موضوع مهم و راه حل شما در مورد وابستگی کمتر این است که تشخیص دهید نیازهای شما مهم هستند و اگر به آن ها بی توجه باشید رفع نخواهند شد. وابستگی اغلب نتیجه ی بی توجه بودن به نیازهای خودتان و بعد بی توجهی به خودتان است.

در اینجا راه های اصلی برای مراقبت عاطفی بیشتر از خودتان آورده شده است:

 • یک علاقه مندی، کنجکاوی، یادگیری، اکتشاف و هیجان جدید برای شما
 • ایجاد لیستی از استراتژی های تطابقی سالم و عوامل پرت کننده ی حواس
 • نیازهای خود را شناخته و برای حفظ سلامت و آرامشتان به خود قول دهید.
 • یافتن یا اجیاد یک گروه حمایتی که بتوانید در ان احساسات خود را دنبال کنید.
 • برای زمان خالی خود برنامه ریزی کرده و کمی تفریح برای خودتان داشته باشید.
 • نیازهای خود را مرتبا مدیریت کرده و مانند یک شغل با استراتژی با آن برخورد کنید.

چگونه بر وابستگی عاطفی غلبه یابیم | مرکز مشاوره همکده

 • بخش آسیب پذیر شخصیت خود را بشناسید.

دور راندن احساسات و افکار باعث ایجاد یک شکاف در زمان ارتباط با خودتان می شود. یک راه عالی برای پر کردن این شکاف تمرین توصیف خودتان از طریق ضبط کردن صدا یا نوشتن است. شروع به شناخت خودتان از طریق توصیف خود نقطه ی شروعی برای چگونگی دوست شدن با خودتان است.

اغلب ما می خواهیم افراد دیگر به ما گوش دهند، ما را درک کنند و از ما حمایت کنند زیرا احتمال انجام این کار برای خودمان را کنار گذاشته ایم. شناخت شخصیت خودمان اط طریق توصیفات صادقانه و بدون حذفیات از افکار و احساساتمان اولین گام برای درک خود است.

زمانی که شما نتوانید خودتان را توصیف کنید احساس بیهوده بودن خواهید داشت. نیازها، علایق، ترس ها، آسیب ها، امیدها، ناراحتی ها، خجالت ها، درمانگی ها، شرایط استرس زا و عصبانیت ها در مورد عادلانه نبودن شرایط راهی عالی برای قدرت دادن به خودتان است زیرا می توانید از چیزی که پشت سر می گذارید اگاه شده و از خودتان برای کمک کردن به خود حمایت کنید.

خیلی مهم است که به خودتان اجازه دهید کمی آسیب پذیر باشید زیرا درون خود واقعا این را حس می کنید و این آسیب پذیری را بدون واکنش داشتن مقابل خودتان، به عنوان یک انسان، توصیف کنید. این یعنی به خودتان اجازه دهدی تا نه تنها ترس هایتان را بیان کنید بلکه چیزهایی که از ان ناامید شده اید را به زبان بیاورید، مثلا " من می ترسم که نتوانم خود را با این شرایط وفق دهم" یا  "قلبم شکسته است."

 • تمرین دوست داشتن والدین بودن خودتان

چگونه بر وابستگی عاطفی غلبه یابیم | مرکز مشاوره همکده

بیان اسیب پذیری راهی است تا با بخشی از خود که به عنوان کودک درون می شناسیم تماس پیدا کنید. بهترین راه برای همدلی و توصیف این بخش از خودتان شناخت ان و صحبت کردن مستقیم با کودک درونتان است، چیزهایی مانند این بگویید "من واقعا حس می کنم ناراحتم / آسیب دیده ام / تنها هستم" و بهتر است در صدای شما ناراحتی واقعی دیده شود.

زمانی که احساس بی پناهی خود را تجربه و بیان کردید خوب است از دیدگاه توجهی یک پدر یا مادر عاشق به ان بخش از خود واکنش نشان دهید. اولین کاری که می توانید انجام دهید این است که به سادگی دقت کنید کودک درون شما چقدر بی گناه، بی تقصیر و آسیب پذیر بوده است و بعد چند نفس عمیق بکشید.

در زمان این کار تجسم به شما کمک کرده و می توانید به آرامی با یک تصویر خیالی از اینکه در سنین خیلی کم چطور دیده می شدید با خودتان ارتباط برقرار کنید. سپس می توانید دلسوزانه چیزی به ودک درون خود بگویید و به او اطمینان دهید که داشتن این فکر یا احساس اصلا ایرادی ندارد. به هر حال نمی توانید در ایجاد این افکار و احساسات به خودتان کمک کنید و در نتیجه:

می توانید با کمک کردن به خود با جملات محبت امیز این کار را انجام دهید. در این نقطه شما به عنوان یک بزرگسال مسئولیت پذیر احساسات خود را توصیف می کنید، کسی که بیشترین تلاش را برای مراقبت از کودک درون خود انجام می دهد. حتی اگر نمی دانید باید چه کار کنید می توانید به آرامی بگویید "من حدس می زنم ...." یا حتی می توانید کمی جلوتر رفته و به کودک درونتان قولی بدهید.

 • با تمرکز روی تنفس آرام و عمیق از این وابستگی ها عبور کنید.

هر زمان به چیزی یا کسی وابسته شدید ذهن شما عمیقا به آن فرد یا شی متصل می شود. رابطه ی شما با هرچیزی که شدیدا روی آن تکیه داشته یا به ان علاقه مندید یکی از شدیدترین درگیری های شماست. و در نتیجه راه حل تمرین کردن برای جدا شدن از ان فرد در زمان حال است.

گاهی متوجه می شویم در دنیای درونی وابستگی ها و واکنش های عاطفی گیر کرده ایم. ما می دانیم زمانی که به یک فرد، شی یا موقعیت وابسته می شویم، به طور نامناسبی به زنجیری از ارتباطات تکیه می کنیم این اتفاق می افتد و افکار و احساسات ما از یک حالت تکرار که در ان گیر افتاده ایم رنج می برند. بهترین راه بری رهایی از هرچیزی این است که همه چیز را کنار بگذاریم و سعی کنیم تمرکز خود را کاملا تغییر دهیم تا به ذهنمان از وابستگی زیاد برای کنترل شدن یا اتصال به هر چیز یا هرکس جلوگیری کنیم. شما می توانید این کار را با تمرکز زیاد روی تنفس خود انجام دهید تا تنفس روی هرچیز به جز نفس و بدن شما شروع به محو شدن کند.

 • نیازهای خود را با قرار دادن به مسئولیت دیگران پیچیده نکنید.

یک گام مهم در راه آزاد شدن این است که اجازه دهید افراد دیگر کاملا آزاد باشند نه اینکه بخواهید در مورد رفتار آن ها رنجش های آشکار یا پنهان داشته باشید. شاید از دست کسی که در شرایط بحرانی کنارتان نبوده است یا به نوعی شما را ناراحت کرده عصبانی شوید اما این راه حل مناسب برای موقعیت شما نیست.

دقت کنید تا به حال چند بار شما فرد بی خانمانی را در خیابان دیده و حتی برای ایجاد کمترین تغییر به او کمکی نکرده اید. در موقعیت مشکل مشابهی شما یک نیازمند عاطفی می شوید. می توانید از دیگران درخواست کمک کنید اما نباید توقعی داشته باشید زیرا این حقیقت سخت است که هیچ کس واقعا مسئول چیزی برای شما نیست.

بخشی از راه حل شما این است که به سادگی بپذیرید افراد دیگر در مرود دوستی ها، روابط، درک و انسانیت محدودیت هایی دارند. شاید برای ان ها سخت باشد در مورد کمک کردن به کسانی که هنوز یاد نگرفته اند به خودشان کمک کنند مثبت بمانند و البته اصلا اشتباه از جانب آن ها نیست. تصور کنید کسی باید و حتما لازم است به شما کمک کند در حالی که این را اصلا بیان نکرده می تواند باعث ایجاد یک بحران شود زیرا مسئولیت هایتان برای شما گیج کننده شده اند. شما نباید کسی را برای انجام کاری که حتی شاید توان ان را نداشته باشد تحت فشار گذاشته و بخواهید اینطور او را امتحان کنید.

 

 • الگوهای مخرب دوران کودکی خود را شناخته و دور بیندازید.

چگونه بر وابستگی عاطفی غلبه یابیم | مرکز مشاوره همکده

بسیاری از احساس نیاز شما ریشه در شرایط سختی دارد که در طول دوران کودکی یا بلوغ برای شما اتفاق افتاده است. شناخت این اتفاقات و راهی که به عنوان یک کودک به ان ها واکنش نشان می دادید راهی عالی برای شناخت علت گیر افتادن در شرایط وابستگی عاطفی و احساس بی پناهی است. آینده ی شما مانند گذشته تان نخواهد بود. شما دوست ندارید در گذشته گم شوید اما شناخت آن می تواند به شما کمک کند از الگوهای فکری، احساسی و رفتاری که ممکن است در زمان نداشتن ایده ای برای برخورد با مشکلات داشته اید فاصله بگیرید. خیلی خوب است که بتوانید  با شناخت راه های تازه برای واکنش نشان دادن مانع تکرار دوباره و دوباره ی داستان های گذشته شوید. شاید در حقیقت جایگزینی برای یک مشاور خوب نباشد زیرا این فرد می تواند در زمانی که در یک رابطه با مشکلاتی در مورد مسئولیت پذیری قرار دارید به شما کمک کرده و بفهمد چه چیزی برای شما بهتر است اما در طولانی مدت هدف شما فراموش کردن گذشته است نه اینکه بگذارید احساسات شما را کنترل کند.

منبع:

http://www.wisemushroom.org/how-to-overcome-emotional-dependency/?site_agreement=yes

توجه: مطالب بخش وبلاگ سایت همکده تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به مشاور روانشناسی یا روانپزشک جهت تشخیص و درمان دانست.

مرکز مشاوره همکده بعنوان بزرگترین مرکز مشاوره تلفنی روانشناسی کشور ، خدمات مشاوره روانشناختی را بصورت شبانه روزی در زمینه های مشاوره ازدواج ، مشاوره طلاق ، مشاوره فردی ، مشاوره خانواده ، اعتیاد ، مشاوره جنسی ، مشاوره کودکان ، فرزند پروری ، افسردگی ، مثبت اندیشی ، اضطراب و... ارائه می نماید و شما می توانید به روش های مختلف و با حداقل هزینه با کارشناسان ما ارتباط برقرار کنید و از مزایای مشاوره تلفنی بهره مند شوید.

برترین مشاوران و روانشناسان کشور در مرکز مشاوره همکده ، زندگی با نشاط و سلامت روان را برای شما فراهم می کنند.

مزایای مشاوره تلفنی روانشناسی:

1- طرح موضوعات و مشکلات با مشاور تخصصی بدون دغدغه و خجالت

2- دریافت مشاوره در هر ساعتی از شبانه روز

3- صرفه جویی در هزینه ها با حذف هزینه ایاب و ذهاب

4- صرفه جویی در زمان با حذف زمان تردد و ترافیک

5- سهولت دسترسی به خدمات مشاوره

شیوه های ارتباط با ما:

 ارسال پیامک 20 به 20005555

 

 

بعدی قبلی

مطالب مرتبط