چطور خجالتی نباشیم

چطور خجالتی نباشیم

وارد یک مهمانی می شوید و هنوز هیچکدام از دوستان شما نرسیده اند. به جای اینکه با دیگران ارتباط برقرار کنید ترجیح می دهید به دستشویی رفته و کمی وقت بگذرانید تا نخواهید با غریبه ها وارد حرف و بحث شوید. برای یک فرد خجالتی، ارتباطات اجتماعی می توانند همراه با تجربه ی اضطراب شدید و احساس دل پیچه باشد. اگر برای شما هم همینطور است نترسید. شما می توانید این خجالت خود را تحت کنترلتان در آورده و کاری کنید که برای صحبت با افراد دیگر راحت باشید.

خجالت احساس ناراحتی زمانی است که وارد اجتماع و جمع افراد غریبه می شوید و مانع از رسیدن شما به اهداف شخصی یا اجتماعی تان خواهد شد. آیا شما هم یک فرد خجالتی هستید؟ آیا فکر داشتن مکالمه با یک غریبه باعث می شود حس کنید دل و روده ی شما به هم می پیچد؟ ایرادی ندارد. خجالت کشیدن مشکلی بسیار متداول است. درست مانند هر خصلت نامطلوب دیگر، شما می توانید با کمک گرفتن از ابزار مناسب بر این احساس خود غلبه یابید.

به خودتان اعتماد به نفس دهید.

نقش مهارت های ارتباطی در ازدواج موفق | مرکز مشاوره همکده

 • در نظر بگیرید چه چیزی را می خواهید تغییر دهید و به چه دلیل؛ آیا از کمبود مهارت های اجتماعی رنج می برید؟ آیا برای داشتن مکالمات ساده و سطحی و نشان دادن احساسات خود مشکل دارید؟ آیا مرتبا در بین حرف هایتان مکث های بد و غیرماهرانه ای داریدو یا با دیگر مشکلات درگیرید؟ شاید می توانید تا حدی خود را مدیریت کرده و برخوردی دوستانه نشان دهید اما دوست داشتید همیچوقت این حس عدم امنیت و ناراحتی را تجربه نمی کردید.
 • از خودتان بپرسید واقعا می خواهید تا چه حد تغییر کنید؛ همه ی افراد روابط اجتماعی عالی ندارند و نمی توانند داشته باشند. وقت خود را با مقایسه کردنتان با دیگران هدر ندهید. هرگز به خودتان نگویید شما هم باید درست مانند آن ها باشید. این یک تلاش منفی است و تنها باعث می شود حس کنید شما فردی متفاوت، تنها، و در موارد حاد حتی فرومایه و به درد نخور هستید.
 • شکلی جدید به افکار خود بدهید. کسانی که دچار اضطراب اجتماعی هستند اغلب رشته ای از افار منفی در سرشان می چرخد؛  " من بسیار بی دست و پا به نظر می رسم "، " هیچکس با من حرف نمی زند" یا " من ادم احمق و خرفتی دیده می شوم " همه ی این ها فکرهایی هستند که مکن است به شکل یک حلقه در ذهنتان تکرار شوند. همانطور که شاید خودتان هم بدانید این افکار همه منفی هستند و تنها باعث می شوند شما احساس خجالت کرده و منزوی بمانید.
 • سعی کنید بفهمید چه زمانی این افکار به سراغ شما می آیند و منطق ان ها را به چالش بکشید تا بتوانید عادت این افکار منفی را از بین ببرید؛ برای مثال تنها به این دلیل که در یک جمعیت عصبی می شوید یا در مهمانی راحت نیستید به این معنا نیست که احمق هستید. افراد دیگری که در این جمع هستند نیز شاید احساس اضطراب داشته باشند.
 • شکل دهی دوباره به افکار نه تنها به معنای داشتن چرخه ی مثبتی از افکار در مغزتان است بلکه داشتن دیدگاهی حقیقی تر را نیز شامل می شود؛ بسیاری از افکار منفی ریشه در باورهای غیرعقلانی دارند. شواهدی را پیدا کنید که افکار منفی شما را تخریب می کنند و راه دیگری برای نگاه کردن به این شرایط پیدا کنید.
 • توجهتان را به سمت بیرون جلب کنید نه روی خودتان. این یکی از مهم ترین جنبه های خجالت کشیدن و اضطراب اجتماعی است؛ بیشتر افراد این کار را از عمد انجام نمی دهند اما اغلب در طول مکالمات توجهشان به سمت خود کشیده می شود.  این کار باعث هشیاری زیاد نسبت به خود و حفظ چرخه ای از افکار می شود که مرتبا در حال گردش هستند. تحقیقات نشان داده اند این کار می تواند نقشی کلیدی در تجربه ی حملات وحشت بعد از چند لحظه اضطراب شدید داشته باشد.
 • به جای اینکه روی خجالت کشیدن خودتان تمرکز داشته باشید یا اینکه حرفی بزنید که به خاطرش شرمنده شوید، سعی کنید کمی تلاش قلبی داشته باشید تا بتوانید این کمبودهای خود را درک کنید. می توانید به ان ها بخندید یا به چیزی که باور دارید و مرتبا در ذهنتان می چرخد زیاد توجه نداشته باشید. اغلب افراد با شما همدلی می کنند، احساس نزویکی و برقراری ارتباط به عنوان یک انسان ساده تر از چیزی است که فکرش را بکنید.
 • به افراد دیگر یا محیط اطراف خود توجه نشان دهید. شاید حس کنید همه به شما نگاه می کنند اما به اغلب ان ها در حال قضاوت کردن شما نیستند؛ طرز فکر و دیدگاه تحریف شده ی شما مقصر این موقعیت است. افراد دیگر برای انجام کارهای خود مشغله ی زیادی دارند و در بیشتر موارد به شما فکر نمی کنند.
 • یک باور نادرست متداول این است که افراد خجالتی افرادی درونگرا هستند؛ در حقیقت افراد درونگرا از تنهایی خود لذت می برند و با گذراندن زمانی در تنهایی شارژ می شوند. در مقابل افرادی که خجالت می کشند می خواهند با دیگران ارتباط برقرار کنند اما از قضاوت شدن یا زیر نظر گرفته شدن می ترسند.
 • ببینید کسانی که اعتماد به نفس بالایی دارند چطور در صحنه های اجتماعی خضور می یابند؛ بالاترین سطح از روابط خوب و خوشایند را تصور کنید. البته شما لازم نیست دقیقا همان کاری را بکنید که می بینید فرد دیگر انجام می دهید اما دیدن کسی که برخورد اجتماعی خوبی دارد می تواند به شما ایده هایی می دهد تا چطور بتوانید شرایط مختلف را مدیریت کنید.
 • اگر این افراد را به قدر کافی خوب می شناسید می توانید خودتان کاندید شده و از ان ها بخواهید راهنمایی تان کنند؛ بگذارید بدانند شما متوجه شده اید در موقعیت های اجتماعی مختلف راحت هستند و ببینید ایا می توانند نکته ای مفید به شما ارائه کنند. شاید حتی تعجب کرده و متوجه شوید فردی که او را برای توانایی های اجتماعی خوبش تحسین می کردید درست مانند شما خجالت می کشد.

نقش مهارت های ارتباطی در ازدواج موفق | مرکز مشاوره همکده

 • اگر برای غلبه یافتن بر خجالت خود مشکل دارید می توانید از یک متخصص سلامت روان کمک بگیرید؛ گاهی خجالت شدید نشانه ای از اختلال اضطراب اجتماعی است. کسانی که دچار این اختلال هستند به شدت از قضاوت شدن توسط دیگران یا مورد توجه قرار گرفتن می ترسند، تا جایی که دوستان کمی داشته یا اصلا دوستی ندارند و نمی توانند روابط عاشقانه ی خوبی برقرار کنند.
 • متخصص سلامت روان می تواند به شما کمک کند؛ اختلال اضطراب اجتماعی را تشخیص داده و با شما کار می کند تا بتوانید الگوی فکری سالم تری داشته و اعتماد به نفس پیدا کنید تا دوری از دیگران و جمع های اجتماعی را کنار بگذارید.

نقش مهارت های ارتباطی در ازدواج موفق | مرکز مشاوره همکده

صحبت کردن با افراد دیگر

نقش مهارت های ارتباطی در ازدواج موفق | مرکز مشاوره همکده

 • انسانی قابل دسترسی باشید؛ آیا شما نزد کسی می روید که لبخندی روی صورتش می بینید یا کسی که سرش را روی میز گذاشته است؟ این دو اصلا مثل هم نیستند. زبان بدن ما می تواند به دیگران اجازه دهد تا فرضیاتی در مورد ما قبل از صحبت کردن داشته باشند. سرتان را بالا گرفته و نگاهتان را از کفش هایتان بردارید و سعی کنید لبخندی کوچک و با اعتماد به نفس داشته و ارتباط چشمی برقرار کنید.
 • زبان بدن آزاد به دیگران این پیام را می دهد که شما می خواهید با ان ها ارتباط برقرار کنید؛ کمی به سمت کسی که با شما حرف می زند خم شده، پاها و دست هایتان را آزاد نگه دارید و حالت بدنی راحتی داشته باشید.
 • باید بدانید زبان بدن شما نه تنها مشخص می کند چطور خودتان را به دیگران نشان می دهید یلکه چگونه عمل کردن شما را نیز بیان خواهد کرد؛ تحقیقات نشان داده اند حالت های قوی خاصی – مانند یک حالت بدنی راحت با بازوهای آزاد، مشخص می کند فرد سرحال بوده و احساس پیروزی دارد. در مقابل جمع کردن خودتان مقابل یک نفر می گوید شما ناامید یا زودرنج هستید.
 • در مقالات مشهوری نشان داده شده است چگونه حالات بدن یک تفکر جهانی در بین تمام موجودات زنده هستند، انسان ها، پستانداران و حتی پرندگان. اگر زمانی که احساس عدم امنیت دارید از عمد این حالات را به بدن خود بدهید ان را به تدریج باور خواهید کرد. این یعنی شما در هر شرایط قدرت زیادی برای کنترل سطح اعتماد به نفس خود دارید.
 • داشتن یک حالت بدنی برای دو تا پنج دقیقه می تواند شیمی مغز شما را هشیار کند؛ سطح تستوسترون را زیاد کرده و میزان هورمون استرس را کاهش دهد. حتی تصور کردن این حالات می تواند باعث شود احساس اعتماد به نفس بیشتری داشته و کمک می کند کمی بیشتر خطر کنید.

نقش مهارت های ارتباطی در ازدواج موفق | مرکز مشاوره همکده

 • خودتان را بیرون از این شرایط قرار دهید؛ بهترین راه برای ملاقات افراد این است که مرتبا به جاهایی بروید که در ان بتوانید با افراد دیگر برخورد داشته باشید. می توانید به یک مهمانی بروید یا یک دورهمی با دوستان. سعی کنید هرشب حداقل یک فرد جدید را ببینید. می توانید به مکان های عمومی رفته یا در کلاس ها شرکت کنید.
 • یکی از محققان می گوید بهترین راه او برای غلبه بر احساس خجالت اش گرفتن کار در یک رستوران فست فود بوده است؛ کار کردن در این رستوران باعث شده او روزانه با افراد غریبه ی متعددی برخورد داشته باشید. در طی این دوران شاید هنز هم در جمع های اجتماعی زیاد به خود حساس باشد اما تجربیاتش به او کمک کرده اند با وجود خجالت کشیدن بتواند موفق تر باشد.
 • از دوستانتان بخواهید شما را به افرادی جدید معرفی کنند؛ بعلاوه نیازی نیست نگران شناختن همه باشید زیرا فردی که می شناسید در این بین برای شما مانند یک سپر محافظ خواهد بود. برای چند لحظه با این فرد آشنا صحبت کرده و بعد به تدریج مکالمه را با دوستان مشترکتان ادامه دهد.
 • صحبت کردن را تمرین کنید. شاید عجیب به نظر برسد اما مقابل آینه ایستاده یا چشمان خود را ببندید؛ تصور کنید با یک نفر حرف می زنید. احساس اینکه قبل از وارد شدن به یک جمع ناآشنا برای آن اماده شده اید کمک می کند اضطراب خود را به حداقل میزان ممکن برسانید. برخوردها و ارتباطات خود را مانند اینکه در فیلمی مشغول بازی هستید تمرین کنید. تصور کنید شما فردی در یک جمع غریبه هستید و بعد برای بودن در آنجا تمرین کنید.
 • استعدادهای خود را نشان دهید؛ نشان دادن نقط قوت شما نه تنها باعث می شود وقتی کنار افراد دیگر هستید اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید بلکه باعث می شود جذاب تر و خوشرو تر به نظر برسید. برای مثال اگر به هنر علاقه مندید برای مهمانی ای که حضور دارید چند اثر هنری بکشید. اگر احساس راحتی داشته باشید ساده تر می توانید در این جمع بدرخشید. راه هایی پیدا کنید تا با افرادی که علایق و سرگرمی هایی مشابه شما دارند ارتباط برقرار کنید. شما با انجام دادن چیزی که می دانید و به نظر می رسد از ان لذت می برید می توانید دوستان جدیدی را جذب خودتان کنید.
 •  گام هایی کوچک بردارید؛ سعی کنید با برداشتن گام هایی ساده و کوچک و قابل تشخیص به تدریج پیشرفت کنید. این باعث می شود هربار چیز جدیدی برای یاد گرفتن داشته باشید و می توانید نسبت به پیشرفت خود مغرور باشید. انجام کارهایی مانند داشتن مکالمه با افراد جدید یا پیدا کردن فرصتی برای ارتباط با دیگران را ادامه دهید. می توانید موفقیت های کوچک خود را جشن بگیرید، چه چند دستاورد جدید داشته باشید یا تنها با افکار منفی خود مقابله کرده اید.

منابع:

https://lifehacker.com/how-i-got-over-being-shy-and-embraced-talking-to-people-1692295385

https://www.wikihow.com/Not-Be-Shy

توجه: مطالب بخش وبلاگ سایت همکده تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به مشاور روانشناسی یا روانپزشک جهت تشخیص و درمان دانست.

مرکز مشاوره همکده بعنوان بزرگترین مرکز مشاوره تلفنی روانشناسی کشور ، خدمات مشاوره روانشناختی را بصورت شبانه روزی در زمینه های مشاوره ازدواج ، مشاوره طلاق ، مشاوره فردی ، مشاوره خانواده ، اعتیاد ، مشاوره جنسی ، مشاوره کودکان ، فرزند پروری ، افسردگی ، مثبت اندیشی ، اضطراب و... ارائه می نماید و شما می توانید به روش های مختلف و با حداقل هزینه با کارشناسان ما ارتباط برقرار کنید و از مزایای مشاوره تلفنی بهره مند شوید.

برترین مشاوران و روانشناسان کشور در مرکز مشاوره همکده ، زندگی با نشاط و سلامت روان را برای شما فراهم می کنند.

مزایای مشاوره تلفنی روانشناسی:

1- طرح موضوعات و مشکلات با مشاور تخصصی بدون دغدغه و خجالت

2- دریافت مشاوره در هر ساعتی از شبانه روز

3- صرفه جویی در هزینه ها با حذف هزینه ایاب و ذهاب

4- صرفه جویی در زمان با حذف زمان تردد و ترافیک

5- سهولت دسترسی به خدمات مشاوره

شیوه های ارتباط با ما:

1- ارسال پیامک 20 به 20005555

2- تماس با 99222299 از طریق خطوط همراه اول دائمی بدون نیاز به کد

3- تماس با 02170701070 از طریق تلفن ثابت

4- تماس با 46018654-021 جهت اخذ راهنمایی

بعدی قبلی

مطالب مرتبط
مشکلات بین فردی و تعاملات با دیگر افراد