دروغ چگونه روی سلامت روانی شما اثر می گذارد؟

دروغ چگونه روی سلامت روانی شما اثر می گذارد؟

شاید مثال‌های زیادی داشته باشید که دروغ‌های مصلحتی در آن ایرادی ندارد و همه‌ی ما نیز روزانه از این دروغ‌های احمقانه استفاده می‌کنیم. اما اغلب حقیقت راهی است که باید بروید. شفافیت و صداقت به شما حس خوبی می ‌دهد. وقتی تمرین صداقت داشته و با میل به سانسور کردن حرف‌ها یا تغییر دادن آن‌ها مبارزه کنید می‌ توانید در زندگی خود حضور بهتری داشته باشید. اگر سعی کنید بفهمید چرا دروغ گفته ‌اید احتمالاً در صحبت با دوستان یا پزشک می ‌توانید مغزتان را آزاد سازید. این‌ها راه‌های عجیبی هستند که دروغ روی سلامت روان شما اثر می‌ گذارد.

از لحاظ عاطفی شما را درگیر کند.

دروغ چگونه روی سلامت روانی شما اثر می گذارد؟ | مرکز مشاوره همکده

شاید در همان لحظه احساس وجود مشکل بزرگی نداشته باشید، مشکل دروغ‌ها این است که نیاز به حفظ کردن و ادامه دادن دارند. اگر زمانی دروغی بگویید باید چیزی که گفته‌اید را به یاد داشته باشید تا بتوانید آن داستان را ادامه دهید.
و به همین شکل جلو خواهید رفت. این کار برای شما تبدیل به بازی خسته ‌کننده‌ای خواهد شد، خصوصاً اگر این دروغ را به شخصی گفته‌ اید که در زندگی شخصی شماست یا دوستانی که برای تولدتان آمده بودند. اگر موضوع چیز مهمی نبوده است شاید تبدیل به موضوع  بزرگی نشود اما اگر می ‌دانید این موضوع دوباره تکرار خواهد شد بهتر است حقیقت را بگویید.

مانع از گفتن موضوع اصلی خواهد شد.

زمانی که دروغ می ‌گویید حتماً از خودتان بپرسید چرا این کار را می‌ کنید، زیرا حتی اگر بتوانید این دروغ را خودتان قبول کنید بازهم راهی برای پوشاندن یک حقیقت بزرگ ‌تر هستند.
به جای اینکه روی موضوع اصلی تمرکز کنید، با کسی که دوستش دارید صادق باشید یا چندین موضوع که پنهان کرده بودید را به او بگویید. دروغ‌ها تنها مشکلات بیشتری را پیش روی شما قرار خواهند داد. و این کار به دلایل زیادی تنها اوضاع را بدتر خواهد کرد.

می‌توانند روی دوستی شما اثر بگذارند.

باید به یاد داشته باشید شاید حس کنید دروغ‌ها از رابطه‌ی شما حفاظت می‌کنند اما در حقیقت تنها خلاف این عمل خواهند کرد.
هر دروغ تنها باعث می‌شود درک افراد از تصوری که نسبت به شما دارند دورتر از شخصیت واقعی شما شود. اگر در مورد گفتن چیزی راحت نیستید اشکالی ندارد. اما اگر چیزی را از فرد مورد علاقه‌ی خود پنهان کنید و این موضوع روی رابطه‌ ی شما اثر بگذارد این کار باعث تنها ماندن شما خواهد شد.

می‌توانند باعث اضطراب شوند.

با تمام تلاش شما برای ادامه دادن و پوشاندن دروغتان عجیب نیست این دروغ باعث نگرانی شما شده باشد. اگر نگران لو رفتن هستید این اضطراب به شما حس ترس خواهد داد.
موضوع خنده‌دار این است که شما برای جلوگیری از این حس اضطراب دروغ بیشتری می‌گویید. بنابراین خوب است به یاد داشته باشد این کار تنها نگرانی شما را بدتر خواهد کرد.

احساس تنهایی خواهید کرد.

دروغ چگونه روی سلامت روانی شما اثر می گذارد؟ | مرکز مشاوره همکده

به جای اینکه بتوانید راحت به زندگی خود ادامه دهید، دروغ‌ها شما را مجبور می‌کنند لیستی تهیه کنید از اینکه چه کسانی چه چیزهایی را می‌ دانند و شما به آن‌ها چه گفته ‌اید. این کار می‌تواند به شدت شما را گوشه‌ گیر کند.
اگر در به یادآوری داستان‌ها و درست پیش بردن اوضاع مشکل دارید شاید حس کنید باید از دیگران فاصله بگیرید. به‌ هر حال این کار ساده‌ تر از این است که قبل از بیرون رفتن خودتان را آماده کرده و خطر لو رفتن دروغتان را بپذیرید. اگر خود را در این شرایط دیدید گفتن حقیقت شاید بهترین انتخاب شما باشد.

روی خواب شما اثر می‌ گذارد.

دروغ‌ها به خاطر نگرانی‌ای که درگیر آن هستید شما را شب بیدار نگه خواهند داشت. ممکن است زمانی برسد که متوجه شوید به خاطر نگرانی از درست پیش رفتن داستانتان یا آسیب رسیدن به دیگران مشکل خواب پیدا کرده‌اید. جدا از اینکه احساس خستگی و سستی پیدا می ‌کنید، کمبود خواب می‌تواند برای شما مشکلات روحی نیز همراه داشته باشد، مانند اضطراب و افسردگی و اوضاع برای شما بدتر خواهد شد. صحبت کردن با کسانی که دوستشان دارید یا یک مشاور کمک می‌کند این علائم را تسکین دهید و علاوه بر آن ریشه‌ی علت گفتن این دروغ را آشکار سازید.

دروغ چگونه روی سلامت روانی شما اثر می گذارد؟ | مرکز مشاوره همکده

ایجاد مشکلاتی در اعتماد

اینکه دیگران بفهمند شما دروغ گفته‌ اید یا نه بخش دیگری از موضوع است. با دروغ گفتن مشکلاتی در اعتماد به خودتان یا دیگران پیدا می‌کنید.
زمانی که دروغ می‌گوییم، چه متوجه باشیم یا نه، این پیام را به خودمان و فرد دیگر می رسانیم که نمی‌توانیم احساساتی که همراه با حقیقت هستند را مدیریت کنیم. نتیجه این است که کمتر به خودمان و دیگران اعتماد خواهیم داشت.

ایجاد حس عدم امنیت

دروغ چگونه روی سلامت روانی شما اثر می گذارد؟ | مرکز مشاوره همکده

گفتن چندین دروغ باعث می‌ شود احساس عدم امنیت پیدا کنید.
این علت مشکل ایجاد شده است: از آنجایی‌ که حقیقت و امنیت دست در دست هم پیش می ‌روند، به مرور زمان تأثیر گفتن دروغ باعث حس ترس و عدم امنیتی می‌شود که می‌تواند در روابط ما نفوذ کند  روابط حرفه ‌ای، عاطفی یا دوستی. در کوتاه‌ مدت شما با دروغ گفتن احساس عدم امنیت بیشتری خواهید داشت.

کاهش عزت‌ نفس شما

گفتن یک دروغ کوچک برای شاد نگه داشتن یک نفر- مثلاً گفتن اینکه غذایی که دوستتان برای شما پخته است را دوست دارید، ایرادی ندارد. اما اگر چیزی خاص در مورد خودتان را پنهان می‌کنید یا دروغ می‌گویید چون نمی‌توانید حقیقت را بیان کنید، این دروغ تأثیری منفی خواهد داشت.
دروغ‌های بر حسب عادت به مرور تبدیل به ویژگی شخصیتی شما خواهد شد و از آنجایی ‌که می‌دانید نمی‌ توانید صادق باشید کمتر به خودتان فکر خواهید کرد. احساس گناه از گمراه کردن دیگران در نهایت باعث می‌شود نسبت به شخصیت خود حس درستی نداشته باشید. و دروغ شما شاید ارزش ایجاد این حس را نداشته باشد.

باعث درک نادرست می‌ شود.

دروغ چگونه روی سلامت روانی شما اثر می گذارد؟ | مرکز مشاوره همکده

علاوه بر اینکه باید با دیگران طوری رفتار کنید که دوست دارید با شما رفتار شود و شما نیاز دارید که صادق باشید، گفتن دروغ باعث می‌شود تعبیر درستی از شخصیت شما نشود.
با دروغ گفتن ممکن است به دیگران درک اشتباهی از کسی که هستید و کاری که انجام می  ‌دهید منتقل کنید. اگر به دوستان، رییس ... در مورد مقدار کاری که می‌ توانید مدیریت کنید یا میزان سلامت عاطفی خود دروغ بگویید آن‌ ها اشتباهاً مسئولیت بیشتری به عهده‌ی شما گذاشته یا انتظاراتی بیشتر از حد قابل ‌قبول برای شما دارند. سپس وقتی نتوانید انتظارات آن‌ها را برآورده کنید یا با شکست رو به رو شدید دیگر با شما همدلی نکرده و یا ممکن است شکست‌های شما را شخصی فرض کنند
.

منبع: https://www.bustle.com

توجه: مطالب بخش وبلاگ سایت همکده تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به مشاور روانشناسی یا روانپزشک جهت تشخیص و درمان دانست.

مرکز مشاوره همکده بعنوان بزرگترین مرکز مشاوره تلفنی روانشناسی کشور ، خدمات مشاوره روانشناختی را بصورت شبانه روزی در زمینه های مشاوره ازدواج ، مشاوره طلاق ، مشاوره فردی ، مشاوره خانواده ، اعتیاد ، مشاوره جنسی ، مشاوره کودکان ، فرزند پروری ، افسردگی ، مثبت اندیشی ، اضطراب و... ارائه می نماید و شما می توانید به روش های مختلف و با حداقل هزینه با کارشناسان ما ارتباط برقرار کنید و از مزایای مشاوره تلفنی بهره مند شوید.

برترین مشاوران و روانشناسان کشور در مرکز مشاوره همکده ، زندگی با نشاط و سلامت روان را برای شما فراهم می کنند.

مزایای مشاوره تلفنی روانشناسی:

1- طرح موضوعات و مشکلات با مشاور تخصصی بدون دغدغه و خجالت

2- دریافت مشاوره در هر ساعتی از شبانه روز

3- صرفه جویی در هزینه ها با حذف هزینه ایاب و ذهاب

4- صرفه جویی در زمان با حذف زمان تردد و ترافیک

5- سهولت دسترسی به خدمات مشاوره

شیوه های ارتباط با ما:

 ارسال پیامک 20 به 20005555

 

بعدی قبلی

مطالب مرتبط
لزوم شناخت ویژگیهای دوره نوجوانی