چگونه دیگران را ببخشیم

چگونه دیگران را ببخشیم

رفتارهای انسانی می گویند اغلب افراد زمانی که به سختی توسط فرد دیگری آسیب می بینند به دنبال راهی برای تلافی کارهای او هستند. غرور یا عزت نفس ما به نوعی آسیب می بیند. توقعات یا رویاهای شما به نوعی آسیب می بینند. ما شاید چیزی که برایمان بسیار ارزشمند است را از دست داده باشیم و می خواهیم این آسیب را به نوعی جبران نماییم.

اما در این بین سختی هایی وجود دارد که انگیزه ی ما برای بخشیدن دیگران را از بین خواهد برد. افکار یا باورهای خودکار باعث می شوند نتوانیم دیگران را ببخشیم. ما به خودمان می گوییم " من او را نمی بخشم زیرا هیچوقت مسئولیت کارهای خود را نمی پذیرد " یا " اگر من او را ببخشم در واقع این رفتار نوعی دورویی است زیرا من دوست ندارم ببخشم " یا " بخشش تنها برای افراد ضعیف است "

توضیحات شما برای رفتارتان می توانند نوعی مانع راه شما باشند. وقتی کسی به ما آسیب زده یا ما را اذیت کرده است می خواهیم دلیلی درونی برای رفتار خود با دیگران ایجاد نماییم. ما فکر می کنیم این ها بر اساس شخصیت یا خصوصیات رفتاری آن فرد است. ما به خودمان می گوییم " او فردی بسیار فراموش کار و بی دقت است " یا " او لیاقت من را ندارد " و یا " او این کار را از عمد انجام داده است " در واقع ما دیگران را قضاوت های شدید و سختی خواهیم کرد.

وقتی ما کاری اشتباه، آسیب زننده یا ناامیدکننده انجام می دهیم می خواهیم با ارتباط دادن آن به عوامل بیرونی به نوعی برای رفتار خود بهانه می آوریم. در برخی موارد ما می گوییم " کودکم من را دیوانه کرده است " یا " در اتوبان چند ماشین باهم تصادف کرده بودند " ما می خواهیم خود را از این اشتباه خارج کرده و به خودمان اجازه ی شکست و اشتباه بدهیم.

این چیزی است که روان شناسان آن را " خطای انتساب اساسی " می نامند. ما تمام مسئولیت یا تقصیر رفتار دیگران را بر عهده ی آن ها می گذاریم در حالی که برای خودمان رفتارهای منفی را به فاکتورهای مرتبط با موقعیت ربط می دهیم. به بیان دیگر این اشتباه من نبوده است چون .... حتما باید دقت داشته باشید که پذیرفتن و قبول کردن اشتباه در رفتار مسئولیت اخلاقی فرد آسیب زننده را کم نخواهد کرد. بخشیدن  فردی دیگر نمی تواند دیگر عواقب کار او را از بین ببرد.

کمبود همدلی با دیگران نیز می تواند به نوعی مانع شما در مسیر بخشش شود زیرا همدلی یک مسیر در روان درمانی برای رسیدن به بخشش است. ما می توانیم با تلاش برای شروع تغییر دادن طرز فکر خود همدلی با دیگران را به دست آوریم. غیرممکن است که بتوانید کاملا متوجه شوید چرا فردی رفتار خاصی را داشته است. هدف بهبود همدلی و بخشش است و البته نگاهی واقع گرایانه تر به اتفاقات آسیب زننده از دیدگاه فرد مقابل. این شامل فکر کردن در مورد بهترین خصوصیات فرد است به جای اینکه بخواهید سریعا نتیجه گیری های بدی در مورد شخصیت یا نیت او داشته باشید. به زمانی فکر کنید که خودتان نیز نیاز داشتید کسی شما را ببخشد.

آخرین بار چه زمانی توانستید با کسی که به شما آسیب زده است همدلی داشته باشید؟ از خودتان بپرسید " من دوست دارم شرایط بهتر شود یا آزار دهنده تر؟ " بخشش تاثیر بزرگی روی سلامت و وضعیت عاطفی ما دارد. عمل بخشش روی قلب خودتان اثر بیشتری خواهد داشت تا روی فرد مقابلتان. بخشش در واقع به نوعی به نفع خودتان است اما اغلب در این بین چیزهایی مانع راه شما خواهد شد.

اجازه ندهید این خشم و ناراحتی به نوعی مانع زندگی شما شود، این نفرت رابطه ی شما و روابطتتان را خراب خواهد کرد. بخشش در واقع به معنای آزادسازی یک زندانی شماست و باید بدانید این زندانی خود شما هستید.

گذشتن از آسیب های وارد شده بر خودتان اغلب یک تجربه ی یک شبه نیست. این کار نیاز به زمان دارد زیرا زمانی که برای بخشیدن دیگران کار می کنید ارزش تلاش کردن را دارد.

توانایی بخشش ریشه در بخشیدن خودمان دارد. مشاوران اشاره دارند کسانی که توسط دیگران آسیب دیده اند اغلب خود نیز به دیگران آسیب می زنند. هیچ یک از ما بی عیب و نقص نیستیم. به عنوان انسان همه ی ما گاه به سمت رفتارهای بد و توهین کشیده می شویم. هیچ یک از ما زندگی کاملا عالی نداشته و یا اصلا برایمان پیش نیامده است برای چیزی که گفته یا کاری که کرده ایم نیاز به بخشیده شدن داشته باشیم. در واقع همه اشتباه داریم.

بخشیدن دیگران برای شما بسیار ساده تر خواهد بود اگر لذت بخشیده شدن برای کاری که انجام داده اید را تجربه کرده باشید. با فکر کردن به بخشش بالای خدا، ما می توانیم دیگران را ببخشیم حتی اگر زخم های عمیقی بر ما وارد کرده باشند. این کار نیاز به زمان و تلاش دارد اما ارزشش را خواهد داشت.

بعد از اینکه کسی در مورد شما اشتباه کرد و موج اولیه ی احساسات فروکش کردند حالا با یک چالش جدید روبه رو خواهید شد: آیا آن فرد را می بخشید؟ با بخشش از قضاوت ها و شکایت ها رها شده و به خودتان اجازه می دهد بهبود یابید. شاید در صحبت این کار خوب به نظر برسد اما تمرین بخشش گاه می تواند غیرممکن به نظر برسد.

چگونه دیگران را ببخشیم | مرکز مشاوره همکده

برای اینکه یاد بگیرید چطور دیگران را ببخشید باید در ابتدا یاد بگیرید بخشش شامل چه چیزهایی نمی شود. اغلب ما حداقل چند باور اشتباه در مورد بخشش داریم. در اینجا چیزهایی اورده شده است که بخشیدن یک فرد به این معنا نیست:

 • بخشش به معنای انجام دادن کاری برای ان فرد نیست.
 • بخشش به این معنا نیست که باید به آن فرد بگویید او را بخشیده اید.
 • بخشش به این معنا نیست که باید کاملا اتفاقی که افتاده است را فراموش کنید.
 • بخشش به این معنا نیست که نباید هیچ حس دیگری در مورد ان شرایط داشته باشید.
 • بخشیدن به این معنا نیست که شما تمام کارهای فرد مقابل را فراموش کرده یا برای ان بهانه ای پیدا کنید.
 • بخشش به آن معنا نیست که دیگر در این رابطه نباید روی چیزی کار کرده و حالا دیگر همه چیز بین شما درست است.

با بخشیدن شما حقیقت اتفاقی که افتاده است را پذیرفته و راهی پیدا می کنید تا بتوانید با آن زندگی کنید. این یک روند تدریجی است و لزوما به این معنا نیست که باید این راه همراه با کسی باشد که او را می بخشید. بخشیدن چیزی نیست که برای فردی که در حق شما اشتباه کرده است انجام دهید. بلکه کاری است که برای خودتان می کنید.

بنابراین می توان گفت بخشش کاری برای خودتان است و می تواند به بهبود حالتان کمک کند، اما چرا اینقدر سخت است؟

چندین دلیل وجود دارد. شما سرشار از احساس نفرت و عذاب شده اید. شما از احساس برتر بودن خود لذت می برید و نمی دانید چطور می توانید این شرایط را حل کنید. شما به آدرنالیت ترشح شده در بدنتان به خاطر عصبانیت عادت کرده اید. شما خودتان را به عنوان یک قربانی می شناسید و یا می ترسید با بخشیدن یک فرد مجبور به برقراری ارتباط دوباره با او شوید یا ارتباط فعلی خود را از دست دهید این دلایل برای عدم بخشش می توانند با آگاهی بیشتر از خودتان، افکار، احساسات، نیازها و محدودیت ها حل شوند.

بخشیدن نیاز به احساس تمایل برای بخشش دارد. گاهی این کار را نمی کنید زیرا اسیب عمیقی دیده اید یا فرد مقابل اظهار پشیمانی نکرده یا پرخاشگری می کند. قبل از اینکه کامل احساسات خود را نشناخته و عصبانیت و درد را از خود دور نکرده اید به فکر بخشش نیفتید.

چگونه دیگران را ببخشیم | مرکز مشاوره همکده

چگونه کسی که به شما آسیب زده است را ببخشید؟

بخشیدن دیگران برای رشد روحی و سلامت روان شما اهمیت زیادی دارد. تجربه ی شما از کسی آسیب زده است ، هرچه قدر هم که دردناک بوده، حالا تنها فکر و احساسی است که با خود همراه دارید. فکر به رنجش، عصبانیت، یا تنفر از دیگران انرژی ما را گرفته و در صورت ادامه داشتن افکار و پر شدن ذهنتان از ان ها قدرت خود را از دست خواهید داد. اگر بتوانید این احساسات را آزاد سازید می توانید به آرامش بیشتری برسید.

 • به سراغ کار بعدی بروید.

گذشته ی شما و آسیب هایی که قبلا دیده اید دیگر هیچ یک در حقیقت فیزیکی وجود ندارند. اجازه ندهید آن ها در ذهن شما نیز باشند زیرا لحظات فعلی تان را خراب خواهند کرد. زندگی شما مانند یک بازی با چندین حرکت است. برخی از شخصیت هایی که وارد زندگی شما می شوند نقش های کوتاهی را ایفا می کنند و برخی دیگر نقش های طولانی تر. برخی از آن ها نقش هایی شیطانی داشته و برخی افراد خوبی هستند. اما وجود همه ی آن ها لازم است، در غیر این صورت این بازی کامل نخواهد بود. همه ی ان ها را فراموش کرده و به سراغ کارهای بعدی بروید.

چگونه دیگران را ببخشیم | مرکز مشاوره همکده

 • با روحیه ی خود ارتباط جدیدی برقرار کنید.

با خودتان قرارداد جدیدی ببندید به این ترتیب که همیشه با روح و روان خود در ارتباط باشید حتی زمانی که این کار برای شما سخت ترین کار به نظر می رسد. با این کار اجازه می دهید هر مقدار از تعادل که برای بدن خود نیاز دارید را بتوان بدست آورید.

این توافق جدید که در آن وضعیت فیزیکی خود و وضع روحی تان با هم ترکیب می شوند می توانند به سرعت عشق را در وجود شما ایجاد کند. حالا هرجایی که بروید دیگران نیز این درخشش شما را تجربه می کنند و تمام مشکلاتی که تجربه کرده اید در زمان حال شما نمودار نخواهند شد.

چگونه دیگران را ببخشیم | مرکز مشاوره همکده

 • در مورد چیزی که باعث عصبانیت شما شده است فکر کنید.

باید بپذیرید این اتفاق افتاده است. قبول کنید این اتفاق چه احساسی در شما ایجاد کرده و باعث چه واکنشی شده است. برای بخشیدن باید حقیقت اتفاقی که افتاده است و چگونگی تاثیر آن روی خودتان را بدانید.

 • از رشدی که در نتیجه ی این اتفاق داشته اید اگاه شوید.

این اتفاق باعث شده است چیز جدیدی در مورد خودتان یا نیازها و محدودیت هایتان متوجه شوید؟ شما نه تنها از این آسیب عبور کرده اید بلکه شاید به نوعی باعث رشد شما شده باشد.

 • حالا در مورد فرد مقابل فکر کنید.

او اشتباه کرده است همانطور که همه ی انسان ها اشتباه می کنند. همه ی ما گاه کارهایی را به دلیل باورها و اطلاعات محدودی که داریم انجام می دهیم. وقتی شما آسیب دیدید شاید او به فکر برآورده کردن نیازی در خود بوده است. فکر می کنید این نیاز چه بوده و چرا او به این شکل سعی در برآورده کردن ان داشته است؟

چگونه دیگران را ببخشیم | مرکز مشاوره همکده

 • در نهایت تصمیمی بگیرید می خواهید فردی که در حق شما بدی کرده است را ببخشید یا نه.

اگر تصمیم گرفتید بخشیدن او را مستقیما برایش توضیح ندهید آن را به هر روشی که خودتان می خواهید انجام دهید. اگر خواستید بگویید می توانید بیان کنید که " من تو را بخشیده ام " و بعد هر زمان حس کردید شایستگی کافی دارد توضیحاتی را در این مورد به او بدهید.

منابع:

https://www.drwaynedyer.com/blog/how-to-forgive-someone-in-15-steps/

https://issuesiface.com/magazine/why-is-it-so-hard-to-forgive?gclid=Cj0KCQjwupD4BRD4ARIsABJMmZ-Yokh2N9eMoim7nggdGdhV1qnib5ZwX_6yKJpe75WLoAmr7tvQ05waAkx1EALw_wcB

https://www.psychologytoday.com/us/blog/mindful-anger/201409/how-do-you-forgive-even-when-it-feels-impossible-part-1

توجه: مطالب بخش وبلاگ سایت همکده تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به مشاور روانشناسی یا روانپزشک جهت تشخیص و درمان دانست.

مرکز مشاوره همکده بعنوان بزرگترین مرکز مشاوره تلفنی روانشناسی کشور ، خدمات مشاوره روانشناختی را بصورت شبانه روزی در زمینه های مشاوره ازدواج ، مشاوره طلاق ، مشاوره فردی ، مشاوره خانواده ، اعتیاد ، مشاوره جنسی ، مشاوره کودکان ، فرزند پروری ، افسردگی ، مثبت اندیشی ، اضطراب و... ارائه می نماید و شما می توانید به روش های مختلف و با حداقل هزینه با کارشناسان ما ارتباط برقرار کنید و از مزایای مشاوره تلفنی بهره مند شوید.

برترین مشاوران و روانشناسان کشور در مرکز مشاوره همکده ، زندگی با نشاط و سلامت روان را برای شما فراهم می کنند.

مزایای مشاوره تلفنی روانشناسی:

1- طرح موضوعات و مشکلات با مشاور تخصصی بدون دغدغه و خجالت

2- دریافت مشاوره در هر ساعتی از شبانه روز

3- صرفه جویی در هزینه ها با حذف هزینه ایاب و ذهاب

4- صرفه جویی در زمان با حذف زمان تردد و ترافیک

5- سهولت دسترسی به خدمات مشاوره

شیوه های ارتباط با ما:

 ارسال پیامک 20 به 20005555

بعدی قبلی

مطالب مرتبط
مشکلات بین فردی و تعاملات با دیگر افراد