اختلال تبدیلی یا هیستری

اختلال تبدیلی یا هیستری

اختلال عصبی حرکتی، اصطلاحی جدیدتر و وسیع تر برای مشکلی که افراد آن را اختلال تبدیلی یا هیستری می شناسند، باعث بروزعلائمی در سیستم عصبی می شود که نمی توان ان را با یک بیماری عصبی یا دیگر مشکلات در سلامت مرتبط دانست. با این وجود علائم واقعی بوده و باعث استرس و مشکلات زیادی در عملکرد فرد می شوند.

علائم و نشانه ها متغیرند و به نوع اختلال عصبی حرکتی بستی دارند. اغلب این اختلالات روی حرکت یا حس ها اثر می گذارند، مثل توانایی راه رفتن، بلعیدن، دیدن یا شنیدن. علائم می توانند در شدت متفاوت بوده و دائمی مانده یا گاه بیایند و بعد ناپدید شوند. در هر صورت شما قادر به ایجاد یا کنترل این علائم نخواهید بود.

علت اختلال تبدیلی هنوز شناخته شده نیست. شاید این شرایط بر اثر اختلالات عصبی یا واکنش استرس یا یک اتفاق با تاثیر روانی یا فیزیکی شدید تحریک شود اما همیشه این ها علت بروز مشکل نیستند. اختلال تبدیلی بیشتر مرتبط با چگونگی عملکرد مغز می باشد تا آسیب به ساختار مغز (مانند سکته ی مغزی، عفونت یا جراحت یا ام اس).

درمان و تشخیص زودهنگام، خصوصا داشتن اطلاعات در مورد این شرایط، می تواند به بهبود کمک زیادی کند.

علائم اختلال تبدیلی یا هیستری

اختلال تبدیلی یا هیستری | مرکز مشاوره همکده

علائم اختلال تبدیلی یا هیستری متفاوت بوده و به نوع این اختلال بستگی دارند. اما این علائم کافی هستند تا باعث ناتوانی و مشکلات در سلامت شوند. علائم می توانند روی حرکات بدن، عملکرد شما و حس ها اثر بگذارند.

علائم و نشانه هایی که روی حرکات و عملکرد بدن اثر می گذارند عبارتند از:

 • ضعیف یا فلج شدن
 • از دست دادن تعادل
 • عدم پاسخگویی به محرک ها
 • مشکل در بلع یا احساس تورم در گلو
 • حرکات غیرعادی مثل مشکل در راه رفتن یا رعشه
 • تشنج یا لرزش در بخش هایی از بدن یا از دست دادن آشکار هشیاری

علائم و نشانه هایی که روی حس شما اثر دارند:

اختلال تبدیلی یا هیستری | مرکز مشاوره همکده

 • مشکلات شنوایی یا ناشنوا شدن
 • بی حسی یا از دست دادن حس لامسه
 • مشکل در حرف زدن، مثل صحبت کردن با لکنت یا عدم توانایی کلی برای حرف زدن

چه زمانی از پزشک کمک بگیریم؟

باید برای علائم و نشانه هایی که در بالا مطرح شدند به سراغ های کمک های پزشکی بروید. اگر یک دلیل پنهان باعث بیماری عصبی یا دیگر مشکلات در وضعیت سلامت شما شده است تشخیص سریع و درمان اهمیت زیادی دارد. اگر تشخیص پزشک اختلال عصبی حرکتی یا همان اختلال تبدیلی باشد درمان می تواند علائم را بهبود بخشیده و به پیشگیری از بروز مشکلات در آینده کمک کند.

اختلال تبدیلی یا هیستری | مرکز مشاوره همکده

علل ابتلا به اختلال تبدیلی

دلیل اصلی برای اختلال تبدیلی ناشناخته است. تئوری هایی که مربوط اند به اتفاقاتی که در مغز می افتد و باعث بروز این علائم می شوند پیچیده بوده و شامل مکانیسم های متفاوتی است که این به نوع اختلال عصبی حرکتی بستگی دارد.

در اصل بخش هایی از مغز که عملکرد ماهیچه ها و حس ها را کنترل می کنند باید درگیر باشند، حتی اگر بیماری یا شرایط غیرعادی دیگر وجود نداشته باشد.

علائم اختلال عصبی حرکتی ممکن است ناگهان بعد از یک اتفاق پراسترس آشکار شود یا بر اثر یک حادثه ی سخت با اثرات روانی و فیزیکی. محرک های دیگر ممکن است شامل تغییرات یا اختلالاتی در چگونگی عملکرد در ساختار، بافت سلولی یا متابولیک مغز باشد. اما همیشه محرک های علائم قابل تشخیص نیستند.

فاکتورهای خطر

اختلال تبدیلی یا هیستری | مرکز مشاوره همکده

فاکتورهایی که می توانند خطر اختلالات عصبی حرکتی را افزایش دهند عبارتند از:

 • داشتن عضوی در خانواده که مبتلا به اختلال عصبی حرکتی است.
 • استرس های شدید یا حوادث سخت با اثرات فیزیکی یا روانی در روزهای اخیر.
 • داشتن یک بیماری یا اختلال عصبی، مانند میگرن، اختلال حرکتی یا بیماری صرع.
 • احتمالا، داشتن سابقه ی خشونت جنسی یا فیزیکی یا بی توجهی در دوران کودکی.
 • داشتن یک مشکل در سلامت روان، مثل اختلال اضطراب یا اختلالات خلقی، اختلال شخصیت مرزی یا برخی اختلالات شخصیتی خاص دیگر.

زنان بیشتر از مردان احتمال دارد مبتلا به اختلال عصبی حرکتی یا هیستری شوند.

مشکلات همراه با بیماری

برخی علائم اختلال عصبی حرکتی، خصوصا اگر درمان نشوند، می توانند باعث ناتوانی قابل توجه یا کاهش کیفیت زندگی شوند، مشابه اثراتی که با بیماری های فیزیکی ایجاد می گردد.

تشخیص اختلال

هیچ تست استانداراد خاصی برای اختلالات تبدیلی وجود ندارد. تشخیص اغلب شامل ارزیابی علائم موجود و بررسی هرگونه مشکل عصبی یا بیماری دیگری می شود که می توانند همین علائم را ایجاد کنند.

اختلالات عصبی حرکتی بر اساس چیزی که وجود دارد تشخیص داده می شوند، مانند الگوهای خاص از علائم و نشانه ها، نه با چیزی که وجود ندارد، مثل نداشتن تغییرات ساختاری در ام آر آی یا شرایط غیرعادی در نوار مغزی.

تست و تشخیص اغلب توسط متخصص مغز و اعصاب انجام می شود اما ممکن است روان شناس نیز در آن نظر دهد. پزشک شما ممکن است از هر اصطلاحی برای این شرایط استفاده کند: اختلالات عصبی حرکتی، اختلال علائم عصبی حرکتی، اختلال تبدیلی و یا هیستری.

یک مزیت استفاده از کلمه ی اختلال عصبی حرکتی این است که می تواند برای مشخص کردن نوع علائم شما استفاده شود. برای مثال اگر علائم شما مشکل در راه رفتن هستند پزشک ممکن است ان را ضعف حرکتی یا  اختلال عملکرد راه رفتن بنامد.

اختلال تبدیلی یا هیستری | مرکز مشاوره همکده

ارزیابی ها می توانند شامل موارد زیر باشند:

 • تست فیزیکی؛ پزشک از شما تست گرفته و سوالاتی در مورد وضعیت سلامت و علائم و نشانه هایتان می پرسد. تست های خاصی ممکن است اختلالات سلامت فیزیکی یا بیماری های عصبی که می توانند این علائم را ایجاد کنند حذف نمایند. نوع تست ها به علائم و نشانه های شما بستگی دارد.
 • تست روانی؛ در صورت نیاز متخصص اعصاب ممکن است شما را به یک متخصص سلامت روان ارجاع دهد. او سوالاتی در مورد افکار، احساسات و رفتار شما می پرسد و علائمتان را بررسی می کند. با موافقت شما، دریافت اطلاعات از اعضای خانواده یا افراد دیگر نیز می تواند موثر باشد.
 • تشخیص از طریق مقایسه با DSM-5؛ شاید پزشک علائم شما را با علائم تشخیص مطرح شده در انجمن تخصصی اختلالات روان مقایسه کند. این علائم توسط انجمن روان شناسی آمریکا منتشر شده اند.

درمان اختلال تبدیلی یا هیستری

درمان به نوع اختلال عصبی حرکتی و علائم و نشانه های خاص شما بستگی دارد. برای برخی افراد یک تیم شامل چندین متخصص وارد روال درمان می شوند، از جمله متخصص اعصاب، روان درمان یا دیگر متخصصان در زمینه های دیگر.

منابع:

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/conversion-disorder/symptoms-causes/syc-20355197

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/conversion-disorder/diagnosis-treatment/drc-20355202

 توجه: مطالب بخش وبلاگ سایت همکده تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به مشاور روانشناسی یا روانپزشک جهت تشخیص و درمان دانست.

مرکز مشاوره همکده بعنوان بزرگترین مرکز مشاوره تلفنی روانشناسی کشور ، خدمات مشاوره روانشناختی را بصورت شبانه روزی در زمینه های مشاوره ازدواج ، مشاوره طلاق ، مشاوره فردی ، مشاوره خانواده ، اعتیاد ، مشاوره جنسی ، مشاوره کودکان ، فرزند پروری ، افسردگی ، مثبت اندیشی ، اضطراب و... ارائه می نماید و شما می توانید به روش های مختلف و با حداقل هزینه با کارشناسان ما ارتباط برقرار کنید و از مزایای مشاوره تلفنی بهره مند شوید.

برترین مشاوران و روانشناسان کشور در مرکز مشاوره همکده ، زندگی با نشاط و سلامت روان را برای شما فراهم می کنند.

مزایای مشاوره تلفنی روانشناسی:

1- طرح موضوعات و مشکلات با مشاور تخصصی بدون دغدغه و خجالت

2- دریافت مشاوره در هر ساعتی از شبانه روز

3- صرفه جویی در هزینه ها با حذف هزینه ایاب و ذهاب

4- صرفه جویی در زمان با حذف زمان تردد و ترافیک

5- سهولت دسترسی به خدمات مشاوره

شیوه های ارتباط با ما:

 ارسال پیامک 20 به 20005555

بعدی قبلی

مطالب مرتبط