چگونه با درد جدایی کنار  بیاییم؟

چگونه با درد جدایی کنار بیاییم؟

خوب شما جدا شده ‌اید. می‌خواهید هنوز هم همان‌ طور ناراحت بمانید و بهای تصمیم خود را بپردازید؟ مطمئناً این اتفاق هزینه‌ی زیادی داشته و این شما هستید که باید این هزینه را بپردازید. به یاد داشته باشید هیچ‌ کسی از شما نمی‌خواهد که زمان خود را با احساسات منفی به هدر دهید. این انتخابی است که شما خودتان به ‌تنهایی داشته‌اید. این تصمیم چگونه روی کیفیت زندگی شما اثر خواهد گذاشت؟

بله، گفتن ساده ‌تر از عمل کردن است اما هیچ ‌چیزی در زندگی بدون تلاش قابل دست یافتن نیست. والدینتان این را حتماً به شما گفته‌ اند. تغییر یک انتخاب، تلاش و خواسته ‌ای هوشمندانه است و تعهدی که به خودتان داده‌اید. همان‌طور که اغلب به بیماران گفته می‌شود: شما تنها یک زندگی ارزشمند دارید و باید تصمیم بگیرید چگونه می‌خواهید آن را بگذرانید.

وقتی کاملاً حقیقت را پذیرفتید، بدون احساس درونی از سرزنش، خشم یا رد شدن، به شما آزادی ساخت زندگی بر پایه‌ی ارزش‌ها و علایق داده شده است. هیچ‌گاه برای انجام هیچ کاری دیر نیست. مثلاً شاید در مورد مردی نود ساله شنیده باشید که در ماراتون شرکت کرده است.

به نیازهای عاطفی خود توجه داشته باشید.

یک گروه پشتیبان پیدا کنید تا در آن شرکت داشته باشید، یا یک روان‌ درمان که با او صحبت کنید. وقتی شما از لحاظ عاطفی احساس در هم شکستن و سرکوب شدن دارید کمی گفتاردرمانی می‌تواند تأثیر بسیار زیادی داشته باشد.

در این دوران سختی باید حتماً مسئولیت سلامت عاطفی خود را به عهده گرفته و مطمئن شوید از لحاظ عاطفی، فیزیکی و روحی شخصیت خود را پرورش دهید.

حفظ تناسب‌ اندام

چگونه با درد جدایی کنار  بیاییم؟ | مرکز مشاوره همکده

با حفظ یک روال ورزشی منظم تا حد ممکن فعال بمانید. هیچ‌ چیز بهتر از فعالیت فیزیکی به تعادل عاطفی شما کمک نخواهد کرد. ورزش به کاهش تنش، خشم و اضطراب شما کمک خواهد کرد. ورزش منظم راهی عالی برای بهبود سلامت عاطفی و بالا بردن وضعیت روحی است.

انجام کارهایی برای پرورش وضعیت عاطفی و فیزیکی

کتاب خوبی بخوانید، به مقدار کافی استراحت کنید، دوش آب گرم بگیرید، یک سرگرمی جدید پیدا کنید، غذاهای سالم و مقوی بخورید و اطراف خود را با افرادی مثبت پر کنید. برای زندگی‌ای تلاش کنید که باعث تقویت حس ارزشمند بودن و عزت‌ نفس شما در این دوران سخت خواهد شد.

رد شدن از مشکلاتی که در کنترل شما نیستند.

اگر با شرایط دردناک یا سختی رو به‌ رو هستید باید یاد بگیرید چگونه از آن بگذرید، زمانی بگذارید تا بفهمید چه چیزی برای شما بهتر است و سپس به این راه‌ حل برگردید. روی چیزهایی که می‌توانید کنترل کنید تمرکز داشته و از باقی چیزها بگذرید.

با همسر قبلی خود وارد بحث نشوید. اگر نمی‌توانید بدون بحث کردن کنار هم بمانید خجالت نکشیده و از آن فرد فاصله بگیرید.

چگونه با درد جدایی کنار  بیاییم؟ | مرکز مشاوره همکده

به خودتان اجازه‌ ی حس کردن بدهید.

احساسات عادی هستند، چه احساسات شما منفی باشند یا مثبت. کاری که ما با احساسات خود انجام می‌دهیم نقش بزرگی روی کیفیت زندگی‌ای دارد که تجربه می‌کنیم. از فعالیت‌های مخرب مانند نوشیدن الکل یا استفاده از مواد مخدر برای برخورد با احساسات خود اجتناب کنید.

نگذارید احساسات شما باعث شوند به دنبال انتقام بروید، نقش یک قربانی را بازی کنید یا به همسر خود دشنام دهید. اگر آسیب دیده یا عصبانی هستید بهتر است کسی را پیدا کنید که بتوان با او درد دل کرده و بگذارید آن احساسات تخلیه شوند.

انتظارات خود را تغییر دهید.

هیچ‌کس روی احساسات و کارهای فرد دیگر کنترل ندارد. شاید فکر کنیم در طول ازدواج ما کمی کنترل روی همسرمان داریم اما این ‌طور نیست. حالا که بحث جدایی پیش ‌آمده است کنترل ما از قبل کمتر خواهد شد.

از تلاش برای کنترل هر جنبه از احساسات همسر یا کارهایی که انجام می‌دهد بردارید. سعی کنید از حس خود در مورد نتیجه‌ی این اتفاق گذشته و یاد بگیرید هر چیزی که ممکن است پیش بیاید را بپذیرید.

تصمیم عجولانه نگیرید.

وقتی در شرایطی پر استرس زندگی می‌کنید هیچ تصمیم یا تغییری در زندگی شما نباید ایجاد شود مگر اینکه به تمام عواقب آن فکر کرده باشید.

برای فکر کردن به هر چیزی وقت گذاشته و کاملاً انتخاب‌های خود را ارزیابی کنید. برای تصمیم‌گیری به جای فکر بر اثر عواطف و احساسات، از تفکرات منطقی استفاده کنید. به خودتان زمان داده و برای تصمیم‌گیری صبور باشید.

زمانی برای تفریح بگذارید.

چگونه با درد جدایی کنار  بیاییم؟ | مرکز مشاوره همکده

خندیدن و بازی کردن را فراموش نکنید. برای فعالیت‌هایی که شما را شاد می‌کنند برنامه ‌ریزی کرده و مرتباً در آن‌ها شرکت داشته باشید. همیشه حلقه ‌ای از دوستان و اجتماع در اطراف خود داشته باشید.

گوشه‌ گیر نشده و خودتان را از دیگران جدا نکنید. اگر برای شما بیرون رفتن و لذت بردن از زندگی به این معناست که باید خودتان را به آن مجبور کنید این کار را انجام دهید. متوجه می‌شوید وقتی بیرون هستید و در فعالیت‌های شاد شرکت دارید از انجام این کارها پشیمان نخواهید بود.

از این جریان گذشته و به زندگی ادامه دهید.

بگذارید زمان لازم برای کنار آمدن با طلاق و این احساس تنهایی بگذرد. سعی کنید به درون خود نگاه کرده و مسئولیت مشکلاتی از جانب شما که باعث جدایی شده‌ اند را بپذیرید. خودتان و همسرتان را ببخشید و  اجازه ندهید مسائل این ازدواج روی روابط جدید شما اثر بگذارند.

زمانی بگذارید تا ببینید چه چیزی باعث این جدایی شده است، چیزی که لازم است در مورد روش برخورد شما با همسرتان تغییر کند را عوض کنید تا به شما کمک کند از این جدایی به شکل سازنده ‌ای عبور کنید.

یادگیری درس‌ های مهم از یک جدایی

چگونه با درد جدایی کنار  بیاییم؟ | مرکز مشاوره همکده

شاید دیدن اینکه از یک جدایی دردناک می‌گذرید برای شما سخت باشد اما در شرایط بحران عاطفی فرصت‌هایی برای رشد و یادگیری وجود دارد. شاید هیچ حسی به جز ناراحتی و پوچی در زندگی کنونی خود نداشته باشید اما به این معنا نیست که هیچ‌ وقت شرایط تغییر نخواهد کرد.

علاوه بر اینکه باید کاملاً این جدایی را پذیرفته و از آن بگذرید باید درک کنید چه اتفاقی افتاده و شما چه نقشی در آن داشته ‌اید. هرچه بیشتر بفهمید چطور انتخاب‌های شما روی روابطتان اثر گذاشته‌اند بهتر می‌توانید از اشتباهات خود درس بگیرید  و مانع از تکرار آن در آینده شوید. این زمان در زندگی شما فرصتی است تا بتوانید دانه‌هایی برای یک رشد جدید بکارید. شما می‌توانید با بهتر شناختن خودتان و داشتن حس قدرت بیشتر از این شرایط خارج شوید.

منابع:

https://www.helpguide.org/articles/grief/dealing-with-a-breakup-or-divorce.htm

https://www.womansdivorce.com/accepting-divorce.html

https://www.liveabout.com/tips-for-dealing-with-divorce-stress-1102740

توجه: مطالب بخش وبلاگ سایت همکده تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به مشاور روانشناسی یا روانپزشک جهت تشخیص و درمان دانست.

مرکز مشاوره همکده بعنوان بزرگترین مرکز مشاوره تلفنی روانشناسی کشور ، خدمات مشاوره روانشناختی را بصورت شبانه روزی در زمینه های مشاوره ازدواج ، مشاوره طلاق ، مشاوره فردی ، مشاوره خانواده ، اعتیاد ، مشاوره جنسی ، مشاوره کودکان ، فرزند پروری ، افسردگی ، مثبت اندیشی ، اضطراب و... ارائه می نماید و شما می توانید به روش های مختلف و با حداقل هزینه با کارشناسان ما ارتباط برقرار کنید و از مزایای مشاوره تلفنی بهره مند شوید.

برترین مشاوران و روانشناسان کشور در مرکز مشاوره همکده ، زندگی با نشاط و سلامت روان را برای شما فراهم می کنند.

مزایای مشاوره تلفنی روانشناسی:

1- طرح موضوعات و مشکلات با مشاور تخصصی بدون دغدغه و خجالت

2- دریافت مشاوره در هر ساعتی از شبانه روز

3- صرفه جویی در هزینه ها با حذف هزینه ایاب و ذهاب

4- صرفه جویی در زمان با حذف زمان تردد و ترافیک

5- سهولت دسترسی به خدمات مشاوره

شیوه های ارتباط با ما:

 ارسال پیامک 20 به 20005555

 

بعدی قبلی

مطالب مرتبط