انواع خیانت در محیط مجازی

انواع خیانت در محیط مجازی

در زمان های گذشته خیانت را تنها به نوعی از ملاقات های مخفی می شناختند، مثلا سفرهای کاری که در آن فرد بعد از بازگشت مجبور به آوردن بهانه های غیرماهرانه ای برای بوی عطر روی لباس خود می شود. اما حالا این امکان وجود دارد تا با همسر خود را در فضای مجازی و برنامه های آنلاین با فرد دیگری در ارتباط ببینید. شاید او حس کند این کارش اشتباه بزرگی نیست و زیاد بد نخواهد بود – به هر حال با هم رابطه ی فیزیکی ای نداشته اند، خیانت در فضای مجازی هیچ تفاوتی با خیانت های دیگر ندارد، خیانت در هرجایی همان خیانت است.

اگر به هر دلیلی این سوال نیز در ذهن شما جای گرفته است (کسی را از طریق اینترنت دیده اید یا به دنبال یک راه ارتباط جنسی هستید و می خواهید در فضای مجازی به دنبال فردی برای موارد جنسی بگردید) در اینجا علتی اورده شده است که باید قبل از اینکه ازدواج کرده باشید یا وارد هر رابطه ی جدی ای شوید بار دیگر به آن فکر کنید.

خیانت به هر شکلی که باشد همان خیانت کردن است و اهمیتی ندارد چطور این کار را انجام می دهید.

خیانت در فضای مجازی و آنلاین نوعی از خیانت عاطفی است که افرادی که در ان شرکت دارند یک رابطه ی جنسی مقدماتی با یکدیگر خواهند داشت بدون اینکه از نزدیک دیداری واقعی با هم داشته باشند چیزی که با عنوان رابطه ی جنسی مجازی شناخته می شود. در حقیقت این افراد ممکن است حتی هیچوقت صورت یکدیگر را ندیده یا صدای یکدیگر را تا به حال نشنیده باشند. بدون اینکه هیچ گونه تماس فیزیکی واقعی ای وجود داشته باشد این رابطه ادامه خواهد داشت و از این رو این صمیمیت در اینترنت ممکن است برای برخی افراد به شکل یک نوع خیانت واقعی دیده نشود.

با این وجود باید بدانید خیانت ر فضای مجازی چیزی کاملا شبیه به خیانت و رابطه ی فیزیکی است، کاری که می تواند به رابطه ی شما آسیب هایی جدی زده و یا کلا به همه ی اعضای خانواده به نوعی آسیب برساند. این نوع روابط می تواند باعث شود توجه فرد خطاکار از شریک عاطفی واقعی خود و زندگی خود در دنیای حقیقی و فرزندانش پرت شود، بخش زیادی از زمان باارزش و توجه او را بگیرد و باعث شود اطرافیان او حس کنند در نظر گرفته نمی شوند و دیگر رها شده اند.

و درست مانند خیانت های سنتی که از زمان قدیم اتفاق می افتادند، ان هایی که جایی فراتر از فضای مجازی اتفاق افتاده و شامل پنهان کاری و دروغ های زیاد بوده و باعث می شود اعتمادی که برای حفظ یک رابطه ی خوب و قوی نیاز است از بین برود. حتی اگر فردی که به او خیانت شده است هیچوقت متوجه چیزهایی که در فضای پنهان و پشت سر او انجام شده است نباشد بازهم وقتی یکی از طرفیت خیانتکار باشد خود باعث می شود پایه های اعتماد به نوعی شل شوند. کسانی که خیانت می کنند نسبت به شریک زندگی خود در دنیای واقعی عصبانی و پرخاشگر شده و این می تواند منجر به آسیب به رابطه شود.

خطرات زیاده روی کردن در این کار

انواع خیانت در محیط مجازی | مرکز مشاوره همکده

وقتی دو نفر رابطه ی جنسی مجازی را با یکدیگر شروع می کنند به سرعت و به سادگی در این کار غرق می شوند. برخی افراد حتی ممکن است به روابط جنسی انلاین اعتیاد پیدا کنند و این می تواند بعدی جدید از مشکلات را به موقعیت ان ها بیفزاید. برای کسی که به رابطه ی جنسی آنلاین اعتیاد دارد زمانی که در مقابل کامپیوتر یا هر صفحه نمایش دیگر می گذارند به تدریج بیشتر و بیشتر خواهد شد و در نتیجه او زمان کمتری خواهد داشت تا به شریک واقعی زندگی خود و خانواده اش برسد.

یکی دیگر از خطرات رابطه ی جنسی مجازی این است که دو فردی که در فضای آنلاین باهم ارتباط دارند تصمیم به دیدار با یکدیگر می گیرند. در این مرحله مسلما رابطه ی جنسی مجازی تبدیل به رابطه ی جنسی فیزیکی خواهد شد و این می تواند خیانت فرد را وارد سطح متفاوتی نماید.

حتما باید به یاد داشته باشید که خیانت آنلاین یا مجازی، مانند خیانت در زندگی واقعی، اغلب نشانه ای است که می گوید مشکلی در رابطه ی شما وجود دارد و در نتیجه پایان دادن به این خیانت مجازی ممکن است کافی نباشد تا بتوان مانع از ادامه یافتن از رابطه شده یا حتی مانع از تکرار دوباره ی ان گردد.  بنابراین به جای اینکه در تلاش برای یافتن شادابی یا هرچیز دیگری که حس می کنید در رابطه ی کنونی خود آن را کم دارید به اینترنت روی بیاورید، بهتر است با شریک عاطفی خود در آن رابطه صحبت داشته باشید. می توانید از مشاوره ی زوج ها بهره برده یا اگر حس می کنید نمی توانید رفتارهای جنسی پیچیده ی خود را کنار بگذارید از درمان هایی برای خودتان استفاده کنید. با این کار مانع از بروز آسیب جدی به خودتان و کسانی که دوستشان دارید شده و مجبور نیستید با احساس گناه و شرمندگی زندگی کنید.

توقع اینکه همسرتان منحصر به خود شما بوده و در واقع موضوع تک همسری در روابط چیزی متداول است، اگرچه همیشه در روابط طولانی مدت و ازدواج ها شاید به آن عمل نشود. وقتی این انتظار فرد برآورده نگردد آسیب عاطفی ایجاد خواهد شد، از جمله احساس عصبانیت شدید. برخی افراد ممکن است احساساتی مانند خیانت و نداشتن اعتماد به همسر خود را تجربه کنند و برخی دیگر اعتماد به نفس و عزت نفس خود را از دست خواهند داد.

افراد زیادی سعی دارند تا بین خیانت و دوستی های دیگر تفاوت بگذارند. با وجودی که دوست بودن با جنس مخالف نمی تواند معیار خوبی برای تشخیص خیانت یک نفر باشد اما موضوع ایمان قلبی به فرد مقابل نیز وجود دارد نه فقط خیانت.

انواع خیانت در محیط مجازی | مرکز مشاوره همکده

هفت نوع متفاوت از خیانت وجود دارد که ممکن است در یک رابطه اتفاق بیفتد. درک تفاوت ها اهمیت دارد، بنابراین گرفتار هیچ یک از این خیانت ها نخواهید شد. بهتر است بتوانید انواع خیانت را بشناسید تا بتوانید رابطه ی خود را ادامه داده و روی رفتارهای زوجتان کار کنید.

دو گروه اصلی برای خیانت ها وجود دارد: فیزیکی و عاطفی. خیانت اغلب همراه با روابط جداگانه ای است که ترکیبی از انواع متفاوت بوده وبه احتمال زیاد شامل گروه های متفاوتی از خیانت عاطفی و فیزیکی خواهد شد. برای مثال ترکیبی از صمیمت های عاطفی و مجازی.

انواع خیانت در محیط مجازی | مرکز مشاوره همکده

انواع خیانت عاطفی

 • خیانت موضوعی

این خیانت را با دنبال کردن علاقه ی بیرونی توصیف می کنند که ممکن است فرد به نقطه ی ملاقات نزدیک برسد، جایی که علاقه منجر به بی توجهی به رابطه ی اصلی می شود. یک تعادل سالم به علایق بیرونی چیز خوب و عادی است که می تواند منجر به رابطه ی خوبی شود اما زمانی که هیچ یک به اولویت اصلی علاقه ای نداشته باشند آن وقت است که مشکل ایجاد خواهد شد.  با انتخاب کردن چیزهایی که هردو سمت به آن علاقه مند باشند این موضوع می تواند به جای آسیب زدن به رابطه باعث قوی تر شدن ارتباط شود.

 • خیانت مجازی: خیانت مجازی می تواند کاملا به صورت آنلاین اتفاق بیفتد. کارهایی مانند رابطه ی جنسی، چت کردت یا چت تصویری با تماس جنسی، بدون حضور همسرتان، همه می توانند خیانت عاطفی در نظر گرفته شوند. فعالیت های مجازی با یک شریک می تواند برای رابطه ی ازدواج شما سالم باشد. دیدن فیلم های پورن در کنار همسرتان شاید بتواند به روابط جنسی شما کمک کند. یک راه عالی برای حفظ رابطه ی خود در طول روز با همسرتان می تواند پیام های متنی جنسی باشد.
 • خیانت عاطفی: خیانت عاطفی زمانی اتفاق می افتد که یک زوج از نظر عاطفی با فرد دیگری به جز همسر خود ارتباط دارد. او ممکن است زمان زیادی از وقت خود را صرف حرف زدن با فرد دیگر در مورد موضوعات شخصی یا مسائل خنده دار کند. در میان گذاشتن مشکلات، رویاهای زندگی و هدف هایتان با کسی به جز همسر می تواند توجه شما را از رابطه دور کرده و به نوعی خیانت عاطفی شمرده می شود. به اشتراک گذاشتن فراز و نشیب ها و بالا و پایین های زندگی روزانه با شریک زندگی تان برای یک رابطه ی موفق ضروری است زیرا در رابطه شما را به یکدیگر نزدیک تر خواهد کرد.

علائم متداول از خیانت آنلاین

انواع خیانت در محیط مجازی | مرکز مشاوره همکده

 • او در مورد همه چیز محافظه کار و مرموز شده است.
 • به سادگی متوجه می شوید او به شما دروغ می گوید.
 • همسرتان متفاوت از قبل شده و خلق و خوی او تغییر کرده است.
 • او به شما یا فرد دیگری اجازه ی استفاده از کامپیوترش را نمی دهد.
 • متوجه شده اید او تمامی پسوردهای کامپیوتری خود را تغییر داده است.
 • او کامپیوتر خود را به جایی در خانه منتقل کرده که بتواند راحت تر تنها باشد.
 • او دوست ندارد در مورد استفاده ای که از کامپیوتر می کند با کسی حرف بزند.
 • او جدیدا به پدر و مادر، خانه و مسئولیت های مرتبط با شغل خود بی توجه شده است.
 • متوجه شده اید همسرتان به تازگی مرتبا تجهیزات جدیدی را برای کامپیوتر خریداری می کند.
 • همسرتان دیگر علاقه ندارد کاری را با شما انجام داده یا عیدها و تولدها را با هم جشن بگیرید.
 • همسرتان بهانه ها، توضیحات و توجیحاتی دارد که تغییرات مشهود در رفتارش را تکذیب می کنند.
 • وقتی با یکدیگر نزدیکی جنسی دارید متوجه می شوید علاقه ی زیادی برای برقراری رابطه با شما ندارد.
 • او مرتبا می خواهد فضایی خصوصی برای خودش داشته و در مقابل گذراندن وقت خود با کامپیوتر حالت دفاعی می گیرد.
 • همسر شما دیگر نگرانی زیادی در مورد رابطه و زندگی مشترکتان ندارد. فاصله ی زیادی بین شما افتاده و صمیمیتی دیگر میانتان دیده نمی شود.
 • متوجه شده اید تغییرات مهمی در الگوی خواب همسرتان ایجاد شده است و شب ها بیشتر از حالت عادی بیدار مانده یا خیلی زودتر از شما بیدار می شود.
 • وقتی در مورد نداشتن صمیمیت، کمبود رابطه ی جنسی، گذراندن زمانی زیاد با کامپیوتر و دیگر نگرانی های خود حرف می زنید همسرتان شما را مقصر شمرده و حالت تدافعی به خود می گیرد.

چیزهای دیگری که باید در نظر داشته باشید.

انواع خیانت در محیط مجازی | مرکز مشاوره همکده

خیانت مجازی می تواند نشانه ای از مشکلات دیگر در رابطه ی ازدواج شما باشد. نداشتن ارتباطات، مشکلات مالی، جابه جایی، عدم رضایت جنسی در ازدواج، عدم رضایت شغلی و دیگر مشکلات حل نشده می توانند محرک هایی برای این رفتار باشند. از همسر خود بخواهید مکالمه ای صادقانه با هم داشته باشید تا بتوانید مشکل را حل کرده و دوباره اعتماد را بین خودتان ایجاد کنید.

همسر شما شاید به این کار اعتیاد داشته باشد. اجازه ندهید وابستگی او به رابطه ی جنسی مجازی یا پورنوگرافی تاثیری منفی روی تصویر فردی از خودتان برجا بگذارد. شما ممکن است برای کاری که همسرتان انجام داده است مرتبا خودتان و رفتارهایتان را چک کنید. هیچ گونه تقصیری را در این رابطه نپذیرفته و احساس گناهی برای تصمیم همسر خود نداشته باشید.

منابع:

https://www.verywellmind.com/is-spouse-having-a-cyber-affair-2300653

https://psychcentral.com/blog/understanding-the-different-types-of-infidelity/

https://www.verywellmind.com/is-online-infidelity-really-cheating-22447

 

توجه: مطالب بخش وبلاگ سایت همکده تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به مشاور روانشناسی یا روانپزشک جهت تشخیص و درمان دانست.

مرکز مشاوره همکده بعنوان بزرگترین مرکز مشاوره تلفنی روانشناسی کشور ، خدمات مشاوره روانشناختی را بصورت شبانه روزی در زمینه های مشاوره ازدواج ، مشاوره طلاق ، مشاوره فردی ، مشاوره خانواده ، اعتیاد ، مشاوره جنسی ، مشاوره کودکان ، فرزند پروری ، افسردگی ، مثبت اندیشی ، اضطراب و... ارائه می نماید و شما می توانید به روش های مختلف و با حداقل هزینه با کارشناسان ما ارتباط برقرار کنید و از مزایای مشاوره تلفنی بهره مند شوید.

برترین مشاوران و روانشناسان کشور در مرکز مشاوره همکده ، زندگی با نشاط و سلامت روان را برای شما فراهم می کنند.

مزایای مشاوره تلفنی روانشناسی:

1- طرح موضوعات و مشکلات با مشاور تخصصی بدون دغدغه و خجالت

2- دریافت مشاوره در هر ساعتی از شبانه روز

3- صرفه جویی در هزینه ها با حذف هزینه ایاب و ذهاب

4- صرفه جویی در زمان با حذف زمان تردد و ترافیک

5- سهولت دسترسی به خدمات مشاوره

شیوه های ارتباط با ما:

1- ارسال پیامک 20 به 20005555

2- تماس با 99222299 از طریق خطوط همراه اول دائمی بدون نیاز به کد

3- تماس با 02170701070 از طریق تلفن ثابت

4- تماس با 46018654-021 جهت اخذ راهنمایی

بعدی قبلی

مطالب مرتبط
مواجهه با خیانت همسر