تیپ شخصیتی سفیر

تیپ شخصیتی سفیر

تیپ شخصیتی سفیر کیست؟ (ESFJ)

تیپ شخصیتی سفیر فردی است با خصوصیات شخصیتی برون گرا، بصری و با دقت زیاد، احساساتی و اهل قضاوت. آن ها افرای جذاب بوده و روی مردم تمرکز دارند و از شرکت در مراسم های اجتماعی و حضور در جمع لذت می برند. دستاورهای این گروه تحت هدایت ارزش های قاطع آن ها قرار دارد و اغلب با اشتیاق دیگران را راهنمایی خواهند کرد.

کسانی که دارای خصوصیات شخصیتی سفیر هستند بسیار مشهورند، که این حس را برای شما ایجاد می کند که این تیپ شخصیتی در بین ما بسیار متداول است، ان ها چیزی حدود دوازده درصد از جمعیت را تشکیل می دهند. در دوران دبیرستان، فرد سفیر مشوق و هدایتگر شما خواهد بود، او به همه چیز شکل داده، نقاط توقف را در نظر گرفته و تیم را به سمت پیروزی و شهرت هدایت خواهد کرد. در دوران بعدی زندگی افراد سفیر همچنان از حمایت دوستان و افراد مورد علاقه ی خود لذت می برند، دورهمی های اجتماعی را سازماندهی کرده و بهترین تلاش ممکن را انجام می دهند تا اطمینان یابند همه شاد هستند.

صحبت کردن در مورد نظریه های علمی یا بحث و مناظره در مورد قوانین اصولا موضوعاتی نیستند که فرد شخصیت سفیر برای زمانی طولانی به ادامه ی ان ها علاقه مند باشد. تیپ شخصیتی سفیر بسیار نگران مد و ظاهر خود، موقعیت اجتماعی و جایگاه خود در مقابل افراد دیگر هستند. غیب کردن و کارهای این چنینی برای آن ها لذت بخش است اما بیشترین سعی خود را می کنند تا از این قدرت های خود برای خوبی استفاده کنند.

به عقل و درایت رهبر خود احترام بگذارید.

تیپ شخصیتی سفیر | همکده

تیپ شخصیتی سفیر افرادی نوع دوست هستند و مسئولیت خود را بسیار جدی برای کمک کردن به دیگران و انجام کار صحیح ادامه خواهند داد. برخلاف کسانی که تیپ شخصیتی دیپلمات دارند کسانی که دارای شخصیت سفیر هستند محدوده ی اخلاقیات و معنویت خود را بر اساس قوانین و سنت های گسترش یافته و قرار می دهد نه اینکه بخواهند ان را به سمت فلسفه یا عرفان هدایت کنند. البته برای تیپ شخصیتی سفیر مهم است که به یاد داشته باشند افراد مختلف دارای پیش زمینه و دیدگاه های متفاوتی هستند و چیزی که ممکن است به نظر آن ها درست بیاید همیشه حقیقت مطلق نیست.

تیپ شخصیتی سفیر دوست دارد به دیگران سرویس دهد، او از هر نقشی که به او اجازه دهد در راهی بامعنا و مفید قدم بگذارد لذت می برد، البته تا زمانی که بداند دیگران برای کارهای او ارزش گذاشته و تحسینش می کنند. این موضوع خصوصا در خانه دیده می شود و تیپ شخصیتی سفیر همسر یا والدینی بسیار وفادار و از خود گذشته است. افرادی که شخصیت سفیر دارند از سلسله مراتب خوششان می آید و بیشترین تلاششان را می کنند تا به خود قانونی جایگاه خوبی بدهند، چه در خانه و چه در محیط کار. این باعث می شود بتوانند همه چیز را برای تمام افراد با ثبات، مشخص و سازماندهی شده نگه دارند.

روزهای بازی و تفریح فقط برای کودکان نیست.

تیپ شخصیتی سفیر | همکده

افراد شخصیت سفیر با حمایت کردن و برونگرایی خود همیشه نقطه ی توجه در مهمانی ها هستند، آن ها همانی هستند که همیشه برای چت کردن و خندیدن با همه فرصتی پیدا می کند. اما این صمیمیت و تعلق خاطر تنها در حد ملایمی نخواهد بود زیرا فکر می کنند باید این کار را انجام دهند. افراد شخصیت سفیر از شنیدن در مورد فعالیت ها و روابط دوستان خود لذت می برند، جزئیات کوچک را همیشه به یاد دارند و همیشه آماده هستند تا با گرمی و حساسیت زیاد در مورد هرچیزی صحبت کنند. اگر اوضاع خوب پیش نرود یا در فضای اتاق تنش وجود داشته باشد فرد سفیر متوجه موضوع شده و سعی می کند تا شادی و تعادل را دوباره به گروه برگرداند.

به علت بیزار بودن از بحث و اختلاف، فرد تیپ شخصیت سفیر بخش زیادی از انرژی خود را برای گسترش نظم اجتماعی صرف می کند و برنامه ریزی و کارهای سازمان دهی شده را به فعالیت هایی که انتهای مشخصی ندارند یا دورهمی های بدون هماهنگی ترجیح می دهد. کسانی که در این تیپ شخصیتی هستند تلش زیادی را صرف فعالیت هایی می کنند که برنامه ریزی کرده اند و اگر ایده های آن ها رد شده یا افراد دیگر علاقه ای به ایده هایشان نداشته باشند به سادگی احساساتشان آسیب خواهد دید. در اینجا هم برای افراد سفیر مهم است که به یاد داشته باشند هر فرد از جای متفاوتی آمده و عدم علاقه ی آن ها جمله ای در مورد شخصیت یا کاری که سازماندهی کرده اند نیست، این تنها نظر آن هاست و ربطی به شخصیت فرد سفیر ندارد.

وقتی صحبت از حساسیت زیاد می شود که بزرگترین چالش تیپ شخصیتی سفیر است، مردم ممکن است با شما مخالفت کرده و یا از شما انتقاد کنند، با وجودی که این ها می توانند آزاردهنده باشند اما بخشی از زندگی هستند. بهترین کاری که فرد سفیر می تواند انجام دهد اجرا کردن کاری است که در ان می تواند بهترین باشد: یک مدل برای دیگران باشد، از چیزهایی که قدرت مراقبت از ان دارد را حفاظت کند و از اینکه افراد زیادی تلاش های او را تحسین کرده و قدر می دانند لذت ببرد.

نقاط قوت و ضعف تیپ شخصیتی سفیر

نقاط قوت

 • مهارت های عملی قوی، تیپ شخصیتی سفیر مدیرانی عالی برای فعالیت های روزانه و حفظ کردن روالی خاص هستند و لذت می برند از اینکه اطمینان یابند کسانی که به آن ها نزدیک هستند تحت مراقبت خوبی قرار دارند.
 • حس وظیفه شناسی قوی؛ کسانی که تیپ شخصیتی سفیر را دارند احساس مسئولیت پذیری قوی ای داشته و برای رسیدن به تعهدات خود سخت تلاش کرده و پشتکار دارند، با وجودی که گاه می تواند بیشتر یک حس توقع اجتماعی باشد تا نیرویی غریزی.
 • بسیار وفادار هستند؛ اهمیت دادن به پایداری و ثبات و امنیت در این افراد بسیار بالاست، فرد سفیر به حفظ موقعیت خود بسیار مشتاق است، این باعث می شود همسر و همکارانی بسیار وفادار و قابل اعتماد دیده شوند. تیپ شخصیتی سفیر ستون اصلی هر گروهی است که متعلق به آن می باشد. چه این گروه خانواده ی او باشد یا یک گروه اجتماعی، کسانی که در این تیپ شخصیتی هستند همیشه قابل اعتماد هستند و می شود روی ان ها تکیه کرد.
 • گرم و حساس؛ کمک کردن برای اطمینان از ثبات، تیگ شخصیت سفیر به دنبال تعال است و بسیار مراقب احساسات افراد دیگر بوده و دقت زیادی دارند که کسی را اذیت نکرده یا نرنجاند. افراد سفیر بازیکنان قوی تیم هستند و موقعیت های برد–برد برای آن ها شادی به همراه خواهد داشت.
 • در برقراری ارتباط با دیگران خوب هستند، این خصوصیات در کنار هم جمع شده و باعث اجتماعی بودن، راحتی و ارتباط خود افراد سفیر گشته است. شخصیت های سفیر دارای نیاز قوی به " متعلق بودن " هستند و هیچ مشکلی با یک صحبت کوتاه یا دنبال کردن جمع برای کمک به داشتن نقشی فعال در جامعه ی خود ندارند.

تیپ شخصیتی سفیر | مرکز مشاوره همکده

نقاط ضعف

 • بسیار نگران موقعیت اجتماعی خود هستند، این قدرت ها مرتبط با ضعف یک رییس هستند، تمایل فرد سفیر به موقعیت اجتماعی و اثرگذاری روی دیگران، که می تواند روی بسیاری از تصمیم های آن ها اثرگذار باشد، به حدی زیادی باعث محدودیت خلاقیت و ذهن بازشان خواهد شد.
 • غیرقابل انعطاف هستند، تیپ شخصیتی سفیر اهمیت زیادی برای چیزهایی که در جامعه مورد قبول هستد قائل می شود و می تواند بسیار محتاط و دقیق باشد، حتی انتقاد کردن از چیزی که دور اصلی مسیر اصلی ذهنشان است. افرادی که این تیپ شخصیتی را دارند گاه بسیار سخت روی باورهای خود پافشاری می کنند.
 • در مقابل ابتکار یا تغییرات آنی مخالفت می کنند، درست همانطور که می توانند رفتارهای غیرعادی دیگران را انتقاد کنند، افراد سفیر ممکن است نخواهند از منطقه ی آسایش خود در زندگی خارج شوند، اغلب آن ها ترس از متفاوت بودن را دارند.
 • نسبت به انتقاد شدن بسیار حساس هستند، تغییر دادن این تمایلات می تواند بسیار چالش برانگیز باشد زیرا فرد سفیر بسیار از تنش و دعوا نفرت دارد. شخصیت های سفیر می توانند بسیار حالت تدافعی گرفته و به احساسات فرد دیگری آسیب بزنند، خصوصا اگر فرد بسیار به آن ها نزدیک باشد و از عادت هایشان، باورها یا سنت هایشان انتقاد کند.
 • اغلب بسیار به دیگران نیاز دارند، تیپ شخصیتی سفیر نیاز دارد تحسین زیادی از دیگران دیده و بشنود. اگر تلاش های او نادیده گرفته شوند، کسی که شخصیت سفیر دارد شروع به جلب نظر برای دریافت تحسین دیگران می کند، در تلاش برای اینکه بتوانند تایید کنند که کارهای او چقدر ارزش دارد.
 • بسیار به خودشان بی توجه هستند، طرف دیگر قضیه این است که افراد تیپ شخصیتی سفیر گاه سعی دارند با توجه کردن به دیگران برای خود ارزش کسب کنند، گاهی به سرعت این وضعیت کسانی که نیاز به کمک واقعی ندارند را سردرگم کرده و در نهایت رفتاری ناخوشایند دیده خواهد شد. بعلاوه افراد سفیر اغلب در حین این روال نیازهای خود را نادیده خواهند گرفت.

روابط عاشقانه

تیپ شخصیتی سفیر | همکده

به خاطر ارزش گذاری برای روابط اجتماعی و احساس تعلق بسیار زیاد، روابط رومانتیک سطح اهمیت خاصی برای تیپ سفیر دارد. هیچ نوع رابطه ی دیگری نمی تواند فردی با شخصیت سفیر را در همان سطح از حمایت و تعلق خاطر نگه دارد، و احساس امنیت و ثباتی که همراه با روابط عاشقانه ی قوی می ایند بسیار گرمابخش هستند.

با شخصیت های سفیر داشتن چنین هدفی در ذهن وارد هر مرحله از رابطه خواهند شد، از آشنایی گرفته تا هرچیزی بعد از ان، و همه چیز برایشان جدی است. همه چیز در مورد روابط افراد سفیر بر پایه ی نیازهای مشترک است، از ایجاد درک در اوایل رابطه تا ساخت احترام و حمایت مشترک برای عقاید و اهداف هریک از طرفین. اینکه بدانند دوست داشته شده و تحسین می شوند تاثیر بزرگی روی وضعیت روحی و اعتماد به نفس ان ها خواهد داشت.

به قدر کافی طولانی زندگی می کنید و همه ی افراد اشتباه دارند...

تیپ شخصیتی سفیر | همکده

اگر این تیپ شخصیت حس کنند حمایتی وجود ندارد، مثلا شریک عاطفی شان از ان ها انتقاد کند، فرد سفیر احساس می کند به شدت آسیب دیده است. افرادی که دارای تیپ شخصیتی سفیر هستند از بحث و انتقاد خوششان نمی آید و این موضوع می تواند برای بیان هر مشکلی که ایجاد شده است چالش برانگیز باشد. هیچ چیز برای فرد سفیر آزاردهنده تر از این نیست که بفهمد شریک عاطفی اش به عقاید یا رویاهای او احترام نمی گذارد. افراد سفیر در مواجه شدن با سختی ها می توانند خستگی ناپذیر و سرسخت باشند اما نیاز دارند بدانند که بدون شک شریک عاطفی شان صد در صد پشت آن هاست.

متاسفانه شخصیت های سفیر که بلوغ کمتری داشته اند قدرت درونی کمی برای جذب فرد مقابل به شکلی سالم دارند. آن ها بسیار وابسته و نیازمند هستند و برای گرفتن تایید شریک عاطفی خود تمام قوانین و ارزش هایشان را عوض می کنند. این یک شکاف وحشتناک است. این کار نه تنها باعث می شود اصلا جذاب دیده نشوند بلکه می تواند منجر به روابط خشونت آمیز عاطفی شود، که در نهایت باعث از بین رفت اعتماد به نفس فرد سفیر می شود. مشکل دیگر علاقه ی زیاد به موقعیت اجتماعی و تایید است. عجیب نیست که بری فرد سفیر حلقه ی اجتماعی آشنایان و خانواده نقش بزرگتری در انتخاب شریک زندگی داشته باشند تا ارزش های خودشان.

منابع:

https://www.16personalities.com/esfj-relationships-dating

https://www.16personalities.com/esfj-strengths-and-weaknesses

https://www.16personalities.com/esfj-personality

توجه: مطالب بخش وبلاگ سایت همکده تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به مشاور روانشناسی یا روانپزشک جهت تشخیص و درمان دانست.

مرکز مشاوره همکده بعنوان بزرگترین مرکز مشاوره تلفنی روانشناسی کشور ، خدمات مشاوره روانشناختی را بصورت شبانه روزی در زمینه های مشاوره ازدواج ، مشاوره طلاق ، مشاوره فردی ، مشاوره خانواده ، اعتیاد ، مشاوره جنسی ، مشاوره کودکان ، فرزند پروری ، افسردگی ، مثبت اندیشی ، اضطراب و... ارائه می نماید و شما می توانید به روش های مختلف و با حداقل هزینه با کارشناسان ما ارتباط برقرار کنید و از مزایای مشاوره تلفنی بهره مند شوید.

برترین مشاوران و روانشناسان کشور در مرکز مشاوره همکده ، زندگی با نشاط و سلامت روان را برای شما فراهم می کنند.

مزایای مشاوره تلفنی روانشناسی:

1- طرح موضوعات و مشکلات با مشاور تخصصی بدون دغدغه و خجالت

2- دریافت مشاوره در هر ساعتی از شبانه روز

3- صرفه جویی در هزینه ها با حذف هزینه ایاب و ذهاب

4- صرفه جویی در زمان با حذف زمان تردد و ترافیک

5- سهولت دسترسی به خدمات مشاوره

شیوه های ارتباط با ما:

 ارسال پیامک 20 به 20005555

بعدی قبلی

مطالب مرتبط
مشکلات بین فردی و تعاملات با دیگر افراد