اعتیاد به الکل (قسمت دوم)

اعتیاد به الکل (قسمت دوم)

مشکلات در نوشیدن الکل و انکار آن

برای معتادان به الکل؛ انکار، از بزرگترین موانع برای دریافت کمک است. تمایل برای نوشیدن بسیار قوی است و درنتیجه ذهن راه هایی پیدا می کند تا نوشیدن را منطقی نشان دهد، حتی زمانی که عوارض قابل مشاهده هستند. باید نگاهی صادقانه به رفتار خودتان و عوارض جانبی منفی نوشیدن الکل داشته باشید، تکذیب می تواند مشکلات مربوط به الکل روی کار، منابع مالی و روابط را تشدید نماید.

اگر مشکل نوشیدن زیاد الکل داشته باشید شاید با راه های زیر بخواهید آن را تکذیب کنید:

  • میزان نوشیدن الکل را درست تخمین نمی زنید.
  • اثرات منفی نوشیدن را بی اهمیت نشان می دهید.
  • مقصر دانستن دیگران برای مشکلات مربوط به نوشیدن
  • از خانواده و دوستان شکایت می کنید که در مشکل شما اغراق می کنند.

برای مثال: شاید رییس خود را برای رفتار ناعادلانه در محیط کار مقصر بدانید یا غر زدن همسرتان را برای مشکلات زناشویی؛ اما فکر نکنید الکل نوشیدن شما، چطور باعث بروز مشکل شده است. استرس های کار، روابط و شرایط مالی برای همه هستند، اما یک الگوی کلی برای مقصر دانستن دیگران و بدتر شدن شرایط نشانه ای از وجود یک مشکل است.

اگر حس کردید عادات الکل نوشیدن خود را منطقی می دانید، در مورد آن به دیگران دروغ می گویید یا از صحبت در این مورد طفره می روید لحظه ای تامل کرده و ببینید چرا این موضوع را تکذیب می کنید. اگر واقعا باور دارید مشکلی ندارید نباید دلیلی باشد که بخواهید الکل نوشیدن را پنهان کرده یا برای آن بهانه بیاورید.

پنج باور غلط در مورد اعتیاد به الکل و مصرف زیاد

اعتیاد به الکل (قسمت دوم) | مرکز مشاوره همکده

  • باورغلط: هرزمان بخواهم می توانم نوشیدن را کنار بگذارم.

حقیقت: شاید بتوانید اما به احتمال زیاد اینطور نخواهد شد. به هر حال این تنها بهانه ای برای ادامه ی مصرف است. حقیقت این است که نمی خواهید این کار را کنار بگذارید. اینکه به خودتان بگویید من می توانم باعث می شود حس کنید شرایط در کنترل شماست، با وجودی که شواهد خلاف آن را نشان داده و برای شما آسیب الکل اهمیتی ندارد.

  • باور غلط: نوشیدن الکل مشکل من هست. این عادت به خودم آسیب می زند پس هیچکس حق ندارد به من بگوید آن را کنار بگذارم.

اعتیاد به الکل (قسمت دوم) | مرکز مشاوره همکده 

حقیقت: درست است که تصتمیم ترک به خودتان بستگی دارد. اما با ادعای اینکه نوشیدن زیاد به فرد دیگری آسیب نخواهد زد تنها خودتان را فریب می دهید. مصرف زیاد الکل روی تمام اطرافیان شما اثر می گذارد، خصوصا کسانی که به شما نزدیک هستند. مشکل شما مشکل آن ها هم هست.

  • باور غلط: من هروز الکل نمی خورم یا تنها شراب یا آبجو می نوشم پس من معتاد به الکل نیستم.

حقیقت: اعتیاد به الکل با نوشیدن چیز خاص، زمان نوشیدن یا حتی مقدار نوشیدن مشخص نمی شود. این اثرات الکل هستند که مشکل را تعیین می کنند. اگر الکل نوشیدن شما باعث مشکل در خانه یا محل کارتان شده است شما در نوشیدن مشکل دارید- چه هر روز الکل می خورید یا تنها در آخر هفته، هر نوع نوشیدنی که مصرف می کنید، سه بطری می نوشید یا تنها یک بطری.

اعتیاد به الکل (قسمت دوم) | مرکز مشاوره همکده 

  • باور غلط: من معتاد به الکل نیستم چون شغل دارم و کارم را درست انجام می دهم.

حقیقت: نیازی نیست برای پذیرفتن اعتیاد به الکل بی خانمان باشید. بسیاری از مصرف کنندگان الکل می توانند کار خود را حفظ کنند، به مدرسه بروند و در کنار خانواده ی خود باشند. برخی حتی افرادی عالی هستند. اما تنها اینکه شما عملکردی خوب دارید به این معنا نیست که خودتان یا دیگران را در معرض خطر قرار نمی دهید. به مرور زمان اثرات روی شما هم نمودار خواهد شد.

  • باور غلط: نوشیدن الکل یک اعتیاد واقعی مانند اعتیاد به دارو نیست.

حقیقت: الکل نوعی دارو است و اعتیاد به الکل نیز مثل اعتیاد به دارو خطرناک است. اعتیاد به الکل باعث تغییرات در ذهن و بدن شده و در طولانی مدت می تواند روی سلامت کلی، کار و روابط شما اثر بگذارد. با ترک الکل، معتادان عوارض ترک را تجربه خواهند کرد، درست مانند زمانی که مصرف کننده ی دارو می خواهد آن را کنار بگذارد.

اثرات اعتیاد به الکل

اعتیاد به الکل (قسمت دوم) | مرکز مشاوره همکده

اعتیاد به الکل و مصرف زیاد آن می تواند روی تمامی جنبه های زندگی فرد اثر بگذارد. مصرف طولانی مدت الکل باعث مشکلات جدی برای سلامت شده و روی تمامی اعضای بدن اثر خواهد گذاشت، از جمله مغز. مشکل در نوشیدن الکل می تواند روی ثبات عاطفی، وضعیت مالی، شغل و توانایی شما برای ساخت و حفظ روابطی بامعنا اثر بگذارد. اعتیاد به الکل و مصرف زیاد آن می تواند روی خانواده، دوستان و کسانی که با شما کار می کنند نیز اثر داشته باشد.

اثرات مصرف الکل روی کسانی که دوستشان دارید.

با وجودی که اثرات آسیب الکل روی بدن می تواند بسیار بد باشد از جمله؛ سرطان، بیماری های قلبی و بیماری های کبد، عوارض اجتماعی آن نیز بسیار مخرب هستند. اعتیاد به الکل اغلب باعث طلاق خواهد شد، فرد دست به خشونت خواهد زد، با استخدام خود مشکل پیدا کرده و در فقر زندگی خواهید کرد.

اما حتی اگر بتوانید در کار خود موفق بوده یا ازدواجتان را حفظ کنید نمی توانید از اثرات الکل روی روابط شخصی خود فرار کنید. مشکلات نوشیدن باعث وارد شدن فشار زیادی روی افرادی می شود که به شما نزدیک هستند.

اغلب اعضای خانواده و دوستان نزدیک حس می کنند موظف اند اعتیاد این فرد را از دیگران پنهان سازند. بنابراین باید دوروبر شما را مرتب کنند، به خاطر شما دروغ بگویند یا برای تامین نیازها بیشتر کار کنند. وانمود کردن به اینکه مشکلی وجود ندارد و مخفی کردن ترس ها و رنجش ها می تواند کار سختی باشد. خصوصا کودکان بسیار حساس بوده و ممکن است بر اثر اعتیاد یا مصرف زیاد الکل توسط یکی از والدین دچار آسیب های روحی طولانی مدت شوند.

دریافت کمک

اعتیاد به الکل (قسمت دوم) | مرکز مشاوره همکده

اگر برای پذیرش مشکل خود آمادگی دارید اولین گام را برداشته اید. این کار به شما قدرت و انگیزه ی زیادی برای برخورد با اعتیاد خواهد داد. دریافت کمک دومین گام است.

چه بخواهید از برنامه های کمک فردی استفاده کنید یا از برنامه ی درمانی کمک بگیرید حمایت برای شما ضروریت دارد. بهبود از مصرف الکل آسان تر خواهد بود اگر کسانی را داشته باشید که شما را تشویق کرده و بتوانید به آن ها تکیه کنید. بدون حمایت شما به سادگی با برخورد به موانع به عادات قبلی خود برمی گردید.

منبع: https://www.helpguide.org/articles/addictions/alcoholism-and-alcohol-abuse.htm

توجه: مطالب بخش وبلاگ سایت همکده تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به مشاور روانشناسی یا روانپزشک جهت تشخیص و درمان دانست.

مرکز مشاوره همکده بعنوان بزرگترین مرکز مشاوره تلفنی روانشناسی کشور ، خدمات مشاوره روانشناختی را بصورت شبانه روزی در زمینه های مشاوره ازدواج ، مشاوره طلاق ، مشاوره فردی ، مشاوره خانواده ، اعتیاد ، مشاوره جنسی ، مشاوره کودکان ، فرزند پروری ، افسردگی ، مثبت اندیشی ، اضطراب و... ارائه می نماید و شما می توانید به روش های مختلف و با حداقل هزینه با کارشناسان ما ارتباط برقرار کنید و از مزایای مشاوره تلفنی بهره مند شوید.

برترین مشاوران و روانشناسان کشور در مرکز مشاوره همکده ، زندگی با نشاط و سلامت روان را برای شما فراهم می کنند.

مزایای مشاوره تلفنی روانشناسی:

1- طرح موضوعات و مشکلات با مشاور تخصصی بدون دغدغه و خجالت

2- دریافت مشاوره در هر ساعتی از شبانه روز

3- صرفه جویی در هزینه ها با حذف هزینه ایاب و ذهاب

4- صرفه جویی در زمان با حذف زمان تردد و ترافیک

5- سهولت دسترسی به خدمات مشاوره

شیوه های ارتباط با ما:

1- ارسال پیامک 20 به 20005555

2- تماس با 99222299 از طریق خطوط همراه اول دائمی بدون نیاز به کد

3- تماس با 02170701070 از طریق تلفن ثابت

4- تماس با 46018654-021 جهت اخذ راهنمایی

بعدی قبلی